psí vytí

Ačkoli psi nepromlouvají naší řečí, dokáží se dorozumívat celou řadou prostředků. Asi nejdůležitější je pro ně řeč těla, proto bychom se měli naučit rozpoznávat jednotlivé psí postoje, výrazy a chování. Kromě neverbální komunikace se ale naši čtyřnozí přátelé projevují i hlasově – štěkáním, kňučením nebo vytím. Co nám chtějí říct? A co když je jejich hlasových projevů přespříliš?

O psím štěkotu

Pojďme si udělat krátký přehled toho, jak se mohou psi vyjadřovat pomocí zvuků. Tím nejzákladnějším, který všichni dobře známe, je štěkání. Může mít vícero významů.

Když tu a tam vyštěkne – Jedno nebo dvě vyštěknutí může znamenat obyčejnou snahu navázat komunikaci nebo získat informace. Pes na sebe prostě upozorní a očekává odpověď.

Když pes štěká rychle – Rychlé, intenzivní štěkání se často rovná výstraze. Pes nejspíš zahlédl potenciálního vetřelce, který se ochomýtá příliš blízko jeho teritoria. Určitě to znáte – váš pes uvidí za plotem nebo za oknem někoho procházet a musí si zkrátka pořádně zaštěkat. A nejednou se k němu přidají i všichni psi z okolí.

Když štěká ustavičně – Tady už se dostáváme k problému. Někteří psi jsou přirozeně uštěkanější (sem se řadí především malá plemena psů, například čivavy nebo jorkšíři), jiná patří naopak k těm tišším (basenji nebo afgánský chrt). Ale pokud zvíře štěká neustále, rozhodně to není v pořádku. Samozřejmě tím obtěžuje nejen své páníčky, ale často i okolí.

Ale nejde jen o to, že si s takovým psem znepřátelíte sousedy. Uvědomte si, že váš hafan nejspíš není úplně v pohodě. S největší pravděpodobností se nudí nebo je frustrovaný. Nechybí mu něco? Nenecháváte ho samotného doma až příliš dlouhou dobu? Zkuste se zamyslet, jak celou situaci napravit.

Jedním z důvodů, proč pes neustále štěká, je takzvaná separační úzkost. Tedy chorobný strach, který na psa doléhá, pokud je často a dlouho sám. Myslete na to preventivně a psa na samotu zvykejte postupně a po malých dávkách. Taky mu věnujte dostatek času a pořádně jej unavte, když jste spolu, aby ve vaší nepřítomnosti už jen odpočíval a neměl potřebu vyvádět.

Další psí hlasové projevy

Vrčení

Psí vrčení zní někdy pěkně výhružně a právě to je nejčastěji jeho účel. Zvíře jím svému okolí dává jasně najevo, aby se před ním mělo na pozoru. Pokud se jedná o cizího psa, raději se mu kliďte z cesty. U vlastního zvířete zkuste rozptýlit jeho pozornost – například vhodným povelem. Vždy se řiďte konkrétní situací i místem, kde se právě nacházíte. Pokud má váš pes tendence být častěji agresivní, neberte to na lehkou váhu a zamiřte raději k psímu odborníkovi, který vám poradí, jak na nežádoucím chování zapracovat.

Pes ale nemusí vrčet, jen když je připravený zaútočit. Někteří psi mohou taky vyluzovat vrčení smísené se štěkáním ve vyšších tónech. Tento zvuk naopak znamená, že se zvíře bojí a nemá chuť pouštět se do boje. Jednoduše se snaží protivníka přesvědčit, aby ho nechal na pokoji.

Vytí

Vytím psi upozorňují zbytek smečky na potenciální nebezpečí. Tímto způsobem může hafan také komunikovat s ostatními psi v okolí – je to projev zděděný od vlčích předků. V okrajových případech se ale jedná i o projev bolesti nebo nepohody, takže pokud váš pes vyluzuje táhlé, srdceryvné zvuky, určitě je neignorujte.

Kňučení

Kňučením si pes nejčastěji vynucuje pozornost. Možná chce, abyste se mu věnovali, nebo se mu nepozdává prázdná miska. Taky se může posadit ke dveřím a kňučením dávat najevo, že potřebuje vyvenčit, což je docela užitečné. Někdy se ale pes uchyluje ke kňučení ve chvíli, kdy se snaží dovolat pomoci – třeba pokud je zraněný nebo nemocný. Někteří chlupáči také kňučí, když se ocitnou ve stresové situaci.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest