Špicové a primitivní plemena

Špicové a primitivní plemena jsou pátou pořadovou skupinou dle FCI. Tato skupina se dále dělí na osm sekcí: Severští sáňoví psi, Severští lovečtí psi, Severští hlídací a ovčáčtí psi, Evropští, či Asijští špicové a příbuzná plemena, Primitivní plemena, Primitivní lovecká plemena a Primitivní lovecká plemena s protisměrně rostoucí srstí na hřbetě (ridgem). Označení “primitivní plemena” se může zdát hanlivé, avšak v této sekci najdeme několik plemen, které se řadí mezi nejinteligentnější. Slovo primitivní zde označuje starý původ.

Plemena s dávným původem

Označení primitivní plemena se může na první pohled zdát hanlivé, ale v případě plemen psů je to myšleno jinak. Primitivní plemeno je značí stará a původní plemena psů. Kupříkladu Špicové mají svého prapředka, tzv. bažinného psa, což byl jeden z prvních domestikovaných psů indiány. Původ špiců sahá dále do arktických a subarktických oblastí, kde sloužili jako tažní psi.  Dnes jsou špicové hojně využíváni jako společenští psi, jako např. Shiba-Inu, nebo v psím sportu při mushingu.

Pes který neštěká

Víte že existuje pes, který neumí štěkat? Ano toto plemeno se nazývá Basenji a místo štěkotu, v případě že se lekne, či je ve stresu, umí vydat ostrý zvuk. Proč neštěká je otázka. Z fyziologického hlediska májí basenji menší hrtanový prostor, což způsobuje omezení hlasivek. I když je neštěkající pes, umí vydat řadu velmi specifických zvůků, čímž se toto plemeno naprosto vymyká.

 

Napište nám

Narazili jste na chybu, nebo chcete článek doplnit?

Napište nám svou připomínku.

info@dogslife.cz

Krmivo pro špice

Jaké je nejlepší krmivo pro Špice?

Pomozte nám najít to nejlepší krmivo.

Recenze krmiva pro psy