Špicové a primitivní plemena

Špicové a primitivní plemena jsou pátou pořadovou skupinou dle FCI. Tato skupina se dále dělí na osm sekcí: Severští sáňoví psi, Severští lovečtí psi, Severští hlídací a ovčáčtí psi, Evropští, či Asijští špicové a příbuzná plemena, Primitivní plemena, Primitivní lovecká plemena a Primitivní lovecká plemena s protisměrně rostoucí srstí na hřbetě (ridgem). Označení “primitivní plemena” se může zdát hanlivé, avšak v této sekci najdeme několik plemen, které se řadí mezi nejinteligentnější. Slovo primitivní zde označuje starý původ.

Plemena s dávným původem

Označení primitivní plemena se může na první pohled zdát hanlivé, ale v případě plemen psů je to myšleno jinak. Primitivní plemeno je značí stará a původní plemena psů. Kupříkladu Špicové mají svého prapředka, tzv. bažinného psa, což byl jeden z prvních domestikovaných psů indiány. Původ špiců sahá dále do arktických a subarktických oblastí, kde sloužili jako tažní psi.  Dnes jsou špicové hojně využíváni jako společenští psi, jako např. Shiba-Inu, nebo v psím sportu při mushingu.

Pes který neštěká

Víte že existuje pes, který neumí štěkat? Ano toto plemeno se nazývá Basenji a místo štěkotu, v případě že se lekne, či je ve stresu, umí vydat ostrý zvuk. Proč neštěká je otázka. Z fyziologického hlediska májí basenji menší hrtanový prostor, což způsobuje omezení hlasivek. I když je neštěkající pes, umí vydat řadu velmi specifických zvůků, čímž se toto plemeno naprosto vymyká.

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest