Psí plemena

Pes domácí (lat. Canis lupus f. fammiliaris) je jedním z nejstarších zvířat, která byla domestikována člověkem. Psí plemena byla vyšlechtěna z jejich prapůvodního předka – vlka. Po boku lidí se psi pohybují již déle než 14 tisíc let, během kterých prošel stejně jako člověk vývojem. Díky šlechtění vzniklo mnoho překrásných a užitečných plemen, které se od sebe liší vlastnostmi, nebo povahou. Úloha psa v životě člověka byla často měněna. Ať už se jednalo o pomocníka při lovu, shánění stáda, či strážce majetku, vždy se pes osvědčil. V dnešní době se populace psů odhaduje na 500 miliónů, přičemž až 370 miliónů psů je toulavých. V Česku jsou chovány přibližně 1-2 milióny psů, což je v přepočtu na počet obyvatel nejvíce v Evropě. Psí plemena dělíme do deseti kategorií dle FCI (Fédération Cynologique Internationale). Existují však stále i plemena, která nejsou uznaní oficiálně jako uznána i když jejich předci již byli domestikováni.

 

 

Plemena psů

Pes patří mezi šelmy psovité a jeho stavba těla má jasné rysy, které dopomáhají k identifikaci plemene. Rozdílnost lze také spatřit mezi samci a samicemi. Feny (samice psa) jsou menšího vzrůstu a nižší váhy, naopak psi (samci) jsou všeobecně větší a mohutnější. Pro profesní výcvik se častěji využívají samci, protože se dokáží naučit více povelů a jako vůdci smečky působí dominantněji. Během soužití člověka se psem bylo vyšlechtěno mnoho plemen s rozdílnou velikostí, proporcemi, struktury srsti i povahy. V současnosti Mezinárodní kynologická federace uznává 343 plemen, a mnoho dalších uznáno není. Kynologie a chov psů jsou v Česku zaštítěny Českomoravskou kynologickou unií, která zastupuje Česko v Mezinárodní kynologické federaci FCI, a minoritně též Českomoravskou kynologickou federací, která spadá pod United Kennel Clubs international (UCI).

Atlas plemen psů

V našem virtuálním atlasu psů shromažďujeme maximum informací o uznaných i neuznaných plemenech. Snažíme se budoucím chovatelům srozumitelně vysvětlit chování i složitosti výcviku daného plemena, jeho využití, či doporučit nejvhodnější krmivo. Atlas psů neustále rozšiřujeme a tak nezoufejte, pokud jste nenašli některé plemeno. Jistě ho brzy doplníme. 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Nejlepší krmivo pro psy

Pomozte nám najít to nejlepší krmivo pro psy

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

Pin It on Pinterest