plemena psů - basenji
F.C.I. – Standard Standard č. 43 / 24.1.2000 / GB
ZEMĚ PŮVODU Střední Afrika
KATEGORIE Psí plemena
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 25.11.1999
VYUŽITÍ Lovecký pes, společník
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 5. Skupina – Špicové a primitivní plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 6. Primitivní typy
Pracovní zkouška Ne

 

Basenji je lehce stavěné psí plemeno z jemných kostí a aristokratického vzhledu. Dlouhé končetiny v poměru k velikosti těla. Vždy vyrovnaný, ostražitý a inteligentní. Na výrazně klenutém krku se hrdě nese vrásčitá hlava se vztyčenýma ušima. Hluboký hrudník přechází nahoru ve výraznou linii boků. Ocas pevně stočený. Celkový dojem dává obraz psa s dobrými proporcemi a gazelí elegancí.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Basenji – popis plemene

Basenji má vzdálenost od vrcholu týlního hrbolu ke stopu je o trochu větší než vzdálenost od stopu ke špičce nosu. Neštěká, ale není němý. Vydává svůj osobitý zvuk v podobě směsice jakéhosi smíchu a jódlování. Pozoruhodný je svojí čistotností v každém směru. Inteligentní, samostatné, ale oddané a ostražité plemeno. Může být rezervovaný k cizím lidem. Na čele se při vztyčení uší vytvářejí jemné a četné vrásky; vrásky po stranách jsou žádoucí, avšak ne přehnaně, aby nevytvářely laloky. U štěňat jsou vrásky více zřetelné, ale ne až tolik u tříbarevných, z důvodu nedostatku stínování.

Lebka je plochá, dobře formovaná a středně široká, zužující se směrem k čenichu. Postranní linie lebky se pozvolna zužují směrem k tlamě, čímž vynikají hladké linie lící. Stop je nepatrný, černý čenich je žádoucí. Basenji má silné čelisti s perfektním a pravidelným nůžkovým skusem, tzn. horní zuby těsně překrývají spodní zuby a zuby jsou do čelistí zasazeny kolmo. Oči jsou tmavé, mandlového tvaru, šikmo posazené, zahleděné do dálky a spíše nevyzpytatelného výrazu. Uši jsou malé, zašpičatělé, vzpřímené a lehce připomínající kapuci, jemné struktury, posazené dost vpředu na temeni hlavy, špička ucha je blíže ke středu lebky než zevní bod kořene ucha.

Krk je silný a přiměřeně dlouhý, nikoli tlustý. Dobře klenutý a u hrdla mírně plnější s elegantním obloukem zvýrazňujícím klenutí. Dobře posazený mezi rameny čímž podporuje hrdé držení hlavy.

Tvar trupu

Trup je harmonický, hřbet krátký a rovný. Bedra jsou krátká pevná. Hluboký hrudník, žebra dobře klenutá, hluboká a oválná. Spodní linie přechází nahoru ve výrazný pas. Ocas je vysoko nasazený s tím, že hýžďový oblouk pánve přesahuje kořen ocasu. To dodává pánevním končetinám mohutnější vzhled. Je pevně stočený nad páteří a leží blízko stehna. Je jednou nebo dvakrát zatočený.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou rovné, jemných kostí. Končetiny jsou rovnoběžné až k zemi, a tím vytváří středně širokou frontu. Ramena jsou dosti položená vzadu, svalnatá, ne však příliš. Lokty přiléhají k hrudníku. Při pohledu zepředu jsou lokty v jedné linii se žebry. Předloktí jsou velmi dlouhá, záprstí má dobrou délku a jsou rovná a pružná. Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté. Kolenní kloub je přiměřeně zaúhlený, stehno dlouhé. Hlezna jsou přiměřeně úhlená, nejsou ani vybočená, ani vbočená. Tlapky jsou malé, úzké a pevné, se silnými nášlapnými polštářky, dobře klenutými prsty a krátkými drápy. Končetiny se pohybují svižně rovně dopředu dlouhými, neúnavnými hbitými kroky.

 

Osrstění plemene

Osrstění je krátké, hladké a husté, velmi jemné. Barva srsti je čistě černá a bílá; červená a bílá, černá a tříslová, a bílá s tmavými skvrnkami a tříslovými znaménky na čumáku a lících; černá; tříslová a bílá; žíhaná červené pozadí s černými pruhy, čím výraznější jsou pruhy tím lépe. Bílá by měla být na tlapkách, hrudi a špičce ocasu. Bílé končetiny, lysina a bílý obojek jsou také přípustné. Kůže je velmi měkká, vláčná

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je 43 cm (17″), feny 40 cm (16″) v kohoutku. Ideální hmotnost psů je  11 kg (24 lb), fen 9,5 kg (21 lb).

Vady

Jakékoliv odchylky od výše jmenovaných bodů by se měly posuzovat jako vady. Hodnocení musí přesně odpovídat míře závažnost odchylky.

Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata

Překlad z anglické verze vypracovala H.Suková

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

Pin It on Pinterest