F.C.I. – Standard

č. 86 / 19.05.2009/ F

ZEMĚ PŮVODU

Velká Británie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU

26.03.2009

VYUŽITÍ

Společenský teriér

KLASIFIKACE F.C.I. Skupina

3. Skupina – Teriéři

KLASIFIKACE F.C.I. Sekce

4. Toy teriéři

Pracovní zkouška

Ne

 

 

Chovatelské tipy

Pokud jste se rozhodli pořídit si Yorkšírského teriéra, tak mu nezapomeňte pořídit kvalitní granule.

Všeobecně

CELKOVÝ VZHLED

Teriér s dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti. Celkový obrys těla budí dojem statného těla vyvážených proporcí.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT

Ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér. Je plný elánu, má vyrovnanou povahu.

HLAVA

Mozkovna

Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá.

Nosní houba

Černá.

Čenichová partie

Není příliš dlouhá.

Čelisti / zuby

Dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby jsou dobře rozmístěné, čelisti jsou stejně dlouhé.

Oči

Střední, tmavé, zářivé; vyjadřují živou inteligenci, posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.

Uši

Malé, tvaru V, nesené vztyčené, ne příliš daleko od sebe nasazené, pokryté krátkou srstí; jejich zbarvení je stejnoměrné, intenzivně tříslové.

KRK

Dobré délky.

TRUP

TRUP

Kompaktní.

Hřbet

Rovný.

Bedra

Pevná.

Žebra

Středně klenutá.

OCAS

Dříve bylo obvyklé je kupírovat.

Kupírovaný

Střední délky, s bohatou srstí, tmavší barvy než zbytek těla, zvláště na jeho konci. Nesen je poněkud výše než hřbetní linie.

Nekupírovaný

Bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci. Je nesen poněkud výše, než je hřbetní linie. Co nejrovnější. Jeho délka musí harmonicky ladit s celkem.

Končetiny

HRUDNÍ KONČETINY

Běhy jsou rovné, bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních končetinách nad lokty.

Lopatky

Správně šikmo uložené.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Běhy při pohledu zezadu jsou zcela rovné, s mírně zaúhleným hleznem. Jsou bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci, než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na pánevních končetinách nad kolena.

TLAPY

Kulaté. Drápy jsou černé.

CHODY / POHYB

Pohyb prostorný s vydatným posunem. Oba páry končetin se pohybují přímo dopředu v ose těla. Hřbetní linie zůstává v pohybu rovná.

OSRSTĚNÍ

SRST

Na trupu středně dlouhá, dokonale rovná (není zvlněná), je hladká; jemné hedvábné textury, nepůsobí dojmem vlny. Srst na hlavě je dlouhá, intenzivního zlatě tříslového odstínu, zbarvení je nejvýraznější po stranách hlavy, v místě nasazení uší a na čenichu, kde musí být velmi dlouhá. Tříslové zbarvení hlavy nesmí dosahovat na krk. V tříslově zbarvených plochách nesmí být v žádném případě přimíchány tmavé či černé chlupy.

BARVA

Tmavě ocelově modrá (ne stříbřitě modrá), dosahující od týlního hrbolu ke kořeni ocasu, nikdy není smíchaná se žlutými, bronzovými ani tmavými chlupy. Srst na hrudi je intenzivně tříslová a lesklá. Veškerá tříslová srst je tmavší u kořínků než uprostřed a nejsvětlejší je na konci.

Ostatní

HMOTNOST

Hmotnost do 3,1 kg

VADY

Každá odchylka od výše uvedeného textu se musí posuzovat jako vada, která musí být penalizována v závislosti na její závažnosti a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz