Yorkšírský teriér plemena psů
F.C.I. – Standard č. 86 / 19.05.2009/ F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 26.03.2009
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Společenský teriér
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 4. Toy teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Kdo by neznal Jorkšíra? Jorkšírský teriér je malé psí plemeno, které se řadí mezi teriéry. Původem je ze Spojeného království, kde bylo využíváno pro lov hlodavců. Dnes je z něho vyhledávaný společník, který v sobě stále má svoji bojovou povahu.

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Jorkšírský teriér – popis plemene

Jorkšírský teriér je význačný svou dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti. Celkový obrys těla budí dojem statného těla vyvážených proporcí. Povahou je to ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér. Je plný elánu, má vyrovnanou povahu. Hlava je spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá. Nosní houba je černá, čenichová partie není příliš dlouhá. Čelisti mají dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby jsou dobře rozmístěné, čelisti jsou stejně dlouhé.

Oči jsou střední, tmavé, zářivé a vyjadřují živou inteligenci, posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé. Uši jsou malé, tvaru V, nesené vztyčené, ne příliš daleko od sebe nasazené, pokryté krátkou srstí. Jejich zbarvení je stejnoměrné, intenzivně tříslové. Krk je dobré délky.

Tvar trupu

Trup je kompaktní, hřbet rovný, bedra pevná. Žebra jsou středně klenutá. Ocas bylo dříve bylo obvyklé kupírovat.

  • Kupírovaný – Střední délky, s bohatou srstí, tmavší barvy než zbytek těla, zvláště na jeho konci. Nesen je poněkud výše než hřbetní linie.
  • Nekupírovaný – Bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci. Je nesen poněkud výše, než je hřbetní linie. Co nejrovnější. Jeho délka musí harmonicky ladit s celkem.
 

Postavení končetin

Hrudní končetiny mají rovné běhy, bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních končetinách nad lokty. Lopatky jsou správně šikmo uložené. Pánevní končetiny mají běhy při pohledu zezadu jsou zcela rovné, s mírně zaúhleným hleznem. Jsou bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci, než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na pánevních končetinách nad kolena. Tlapy jsou kulaté, drápy černé. Pohyb je prostorný s vydatným posunem. Oba páry končetin se pohybují přímo dopředu v ose těla. Hřbetní linie zůstává v pohybu rovná.

Osrstění plemene

Srst je na trupu středně dlouhá, dokonale rovná (není zvlněná), je hladká; jemné hedvábné textury, nepůsobí dojmem vlny. Srst na hlavě je dlouhá, intenzivního zlatě tříslového odstínu, zbarvení je nejvýraznější po stranách hlavy, v místě nasazení uší a na čenichu, kde musí být velmi dlouhá. Tříslové zbarvení hlavy nesmí dosahovat na krk. V tříslově zbarvených plochách nesmí být v žádném případě přimíchány tmavé či černé chlupy.

Tmavě ocelově modrá (ne stříbřitě modrá), dosahující od týlního hrbolu ke kořeni ocasu, nikdy není smíchaná se žlutými, bronzovými ani tmavými chlupy. Srst na hrudi je intenzivně tříslová a lesklá. Veškerá tříslová srst je tmavší u kořínků než uprostřed a nejsvětlejší je na konci.

Hmotnost psa je do 3,1 kg. Každá odchylka od výše uvedeného textu se musí posuzovat jako vada, která musí být penalizována v závislosti na její závažnosti a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz
 
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest