plemena psů - Malý modrý gaskoňský honič
F.C.I. – Standard č. 31/ 24. 01. 1996 / F
ZEMĚ PŮVODU Francie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.01.1996
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Všestranný honič
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Malý modrý gaskoňský honič je všestranný honič, použitelný pro lov se střelnou zbraní stejně jako pro štvanice. Zvěř, pro niž byl předurčen, je zajíc, ale je stejně dobře použitelný pro lov velké zvěře. Toto psí plemeno má vřelou povahu, výborný čich a všestrané lovecké nadání. Jeho hlas je trochu hlubší, ale velmi krásný. Gaskonský honič dobře drží stopu a to i ve špatném počasí. 

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Malý modrý gaskoňský honič – popis plemene

Malý modrý gaskoňský honič je úmyslně zmenšený Velký modrý gaskoňský honič, má stejný původ i podobné použití. Celkově jde o psa střední velikosti, vyvážených proporcí, ušlechtilého chování. Má velmi jemný nos, všestranné použití a velmi krásný hlas. Výborně se drží ve smečce. Jeho povaha je klidná a vřelá (milující). Je výborně ovladatelný. Mozkovna je z pohledu zepředu mírně střechovitá, nepříliš široká. Týlní hrbol je lehce patrný. Z pohledu seshora má zadní část mozkovny tvar protáhlého oválu. Fronta je plná. Stop je málo výrazný, nos má černý, široký, nozdry dobře otevřené.

Pysky jsou nepříliš silné, dobře vyvinuté, horní pysk překrývá spodní. Nosní hřbet je stejně dlouhý jako mozkovna, silný, často lehce klenutý. Čelisti mají nůžkový skus, řezáky jsou dobře postaveny v čelistech. Líce jsou suché, oči oválného tvaru, tmavé, mírného výrazu. Uši jsou středně tenké, stočené, dosahující nejméně ke konci nosu. Krk je správně dlouhý, s mírným lalokem.

Tvar trupu

Hřbet je pevný, bedra jsou dobře spojená se hřbetem, nejsou přehnaně dlouhá. Záď je lehce šikmá a hrudník je dosti dlouhý, dosahuje do výše loktů, hruď je dosti široká. Žebra jsou mírně klenutá, slabiny jsou ploché a hluboké. Prut je jemný, dosahující k hlezennímu kloubu, hrdě nesený, šavlovitě prohnutý.

Postavení končetin

Přední nohy jsou dost silné, lopatka velmi svalnatá, středně šikmá. Lokty přiléhající k tělu. Tlapky jsou oválného tvaru, prsty mají suché a sevřené. Polštářky a drápy jsou černé. Zadní nohy dobrých proporcí. Stehno je dost dlouhé, svalnaté, ale ne přehnaně. Hlezno je široké, lehce zaúhlené, dobře postavené. Pohyb je vyrovnaný a lehký. Kůže je pružná, černá nebo silně stříkaná a pokrytá černými plotnami, nikdy zcela bílá. Sliznice jsou černé.

 

Osrstění plemene

Srst je krátká, středně silná, přiléhavá. Zbarvení je celé stříkané černě a bíle, mající odstín břidlicově modré. Černé plotny, více či méně rozsáhlé, se mohou vyskytovat, ale nemusí. Dvě černé plotny jsou umístěny po stranách hlavy (maska), pokrývají uši, jsou rozloženy okolo očí a končí na lících. Nedosahují na temeno hlavy, tam jsou vždy plotny odděleny bílým pruhem, uprostřed něhož se často nachází černá skvrna oválného tvaru, typická pro toto psí plemeno. Dva znaky pálení více či méně výrazného nad očima dávají psu výraz tzv. čtyřočáka. Pálení se rovněž nachází na lících, pyskách, vnitřní straně uší, na tlapkách a u kořene prutu.

Kohoutková výška plemene

Kohoutková výška psa je u psů je 52 – 58 cm, pro feny 50 – 56 cm.

Chyby

Všechny odchylky od tohoto standartu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

 • hlava krátká, mozkovna příliš plochá, příliš úzká nebo příliš široká, uši krátké, nasazené vysoko, nedostatečně stočené
 • tělo příliš dlouhé, měkká hřbetní linie, chybějící substance, přestavěná záď, křivý prut
 • končetiny s nedostatečně silnými kostmi, strmě uložená lopatka, měkká tlapka, při pohledu zezadu sbíhavá hlezna
 • povaha – bojácný jedinec

Vylučující vady

 • chybění typu
 • každé jiné zbarvení, než jaké uvádí standard,
 • světlé oči
 • těžké anatomické vady,
 • viditelné invalidní změny
 • jedinec bázlivý nebo agresivní
 • předkus nebo podkus

Poznámka: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest