F.C.I. – Standard | č. 22 / 24.01.1996 / F |
ZEMĚ PŮVODU | Francie |
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU | 24.01.1996 |
KATEGORIE | Psí plemena |
VYUŽITÍ | lov |
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina | 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena |
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce | 1. Honiči |
Pracovní zkouška | Ano |
Velký modrý gaskoňský honič patří mezi psí plemena využívané k lovu se střelnou zbraní, někdy rovněž ke štvanicím velké zvěře, ale i zajíce, většinou ve smečce, ale může být používán i individuálně, jako stopař. Toto plemeno je velmi starobylé, je současníkem svatého Huberta, právě tito psi tvořili ve XIV. století smečku Gastona Phoeba, hraběte z Foix, který je používal k lovu vlků, medvědů a černé zvěře. Plemeno bylo hojně používané na jihu a jihozápadě Francie, a zvláště v Gaskoňsku, po němž dostalo své jméno. Tento honič je předkem všech plemen honičů, kteří jsou označováni jako „jižní“.
Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.
Velký modrý gaskoňský honič – popis plemene
Velký modrý gaskoňský honič je honič velkého plemene, výrazně francouzského typu zvláště v hlavě, zbarvení a výrazu. Je impozantní, působící dojmem klidné síly a velké vznešenosti. Je to pes s velmi jemným nosem a je obdařen volným hlasem hlubokého zabarvení, který je velmi vhodný vzhledem ke způsobu jeho použití. Má zachovány veškeré vlohy pro způsob svojí práce a instinktivně tvoří smečky. Povahou je klidný, dobře ovladatelný.
Mozkovna je z pohledu zepředu mírně klenutá a nepříliš široká. Týlní hrbol je patrný, z pohledu seshora je mozkovna oválného tvaru, fronta je plná. Stop je málo výrazný, nos je černý, velký, s dobře otevřenými nozdrami. Pysky jsou dobře vyvinuté a dobře zakrývají spodní čelist a dávají čenichu hranatý tvar. Koutek je dobře patrný, nikoli však volný (větrný). Nosní hřbet je stejně dlouhý a stejně jako mozkovna, silný, lehce klenutý.
Čelisti mají nůžkový skus, řezáky jsou dobře postavené v čelistech. Líce jsou suché a kůže na nich vytváří jednu nebo dvě vrásky. Oči jsou oválné a zdají se hluboko uložené pod silnými víčky, jsou hnědé, spodní víčko je někdy volnější, mají milý a trochu smutný výraz. Uši jsou charakteristické pro modrého honiče; jsou slabé, stáčejí se v záhyby, zakončené do špičky, jsou dlouhé – musí dosahovat ke špičce nosu, mají úzký úpon a jsou zavěšené pod linií očí. Krk je středně dlouhý, mírně klenutý, s výrazným lalokem.
Tvar trupu
Hřbet je spíše delší, ale pevný, bedra jsou pevně spojená se hřbetem. Záď je mírně spáditá, dávající vyniknout kyčlím. Hrudník je dlouhý a široký, dosahující k lokti, hruď je široká. Žebra jsou středně klenutá a dlouhá. Slabiny jsou ploché a hluboké. Prut je spíše silný, někdy s nemnoha delšími chlupy na spodní straně, dosahuje k patnímu kloubu, u kořene je silný, zeštíhluje se ke konci, je nesen šavlovitě.
Postavení končetin
Přední končetiny jsou mohutné, lopatka je dost dlouhá, svalnatá, správně šikmá. Loket přiléhá k tělu, předloketní kosti jsou silné, šlachy viditelné. Tlapky mají tvar delšího oválu, jsou suché, prsty sevřené, polštářky a drápy jsou černé. Zadní končetiny jsou rovněž mohutné. Stehna jsou dlouhá a svalnatá. Hlezno je široké, lehce zaúhlené, dobře postavené. Pohyb je pravidelný a nonšalantní. Kůže je dosti silná, pružná, černá nebo silně mramorovaná s černými plotnami, nikdy není zcela bílá. Viditelné sliznice jsou černé.
Osrstění plemene
Srst je krátká, dost tvrdá, dobře pokrývající kůži. Zbarvení – černé a bílé chlupy jsou celkově promíšené (bělouš), což psu dává břidlicově modrý odstín. Jsou povoleny i černé plotny většího či menšího rozsahu. Dvě černé plotny (maska) jsou vždy umístěny po obou stranách hlavy, pokrývají uši, jsou rozloženy okolo očí a končí na lících. Na temeni mozkovny se nespojují, jsou rozděleny bílou lysinou, v jejímž středu se často nachází malá černá skvrna, typická pro plemeno. Dva znaky pálení více či méně výrazného jsou umístěny nad očima (čtyřočák), pálení se nachází také na lících, pyskách, vnitřní straně uší, na končetinách a u kořene ocasu.
Kohoutková výška
Výška psa v kohoutku je 65 – 72 cm, z fen 62 – 68 cm.
Chyby
Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti;
Hlava
- příliš krátká
- mozkovna příliš plochá nebo příliš úzká
- uši zavěšené vysoko, krátké, nedostatečně stočené
Tělo
- chybějící substance
- měkká horní linie
- spáditá záď
- křivý prut
Končetiny
- slabá kostra
- strmá lopatka
- měkká tlapka
- hlezna vbočená při pohledu zezadu
Srst
- příliš měkká a krátká
Povaha
- nedůvěřivý jedinec
Vylučující vady
- chybění typu
- každé jiné zbarvení, než jaké uvádí standard
- světlé oči
- těžké anatomické deformace
- viditelné invalidní poškození
- bázlivost nebo agresivita
- předkus nebo podkus
Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.
Zdroj: www.cmku.cz
Útulky pro psy
Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.
Sledujte nás
Jsme na Facebooku i Instagramu
Přidejte se k nám a získejte výhody.
Veterinární ordinace
Spravujeme pro vás online katalog ordinací.
Nejlevnější krmivo pro psy?
Srovnáváme ceny krmiva všech značek.