jak pečovat o tlapky v zimě

Během prosince, ledna a února jsou naši čtyřnozí přátelé ohroženi víc než kdykoliv jindy. Vtíravá zima trápí zejména velmi mladé, starší nebo nemocné zvíře. My si sice vezmeme kabát, šálu a čepici, ale pejskovi rozhodně nebude stačit jen stylový obleček na záda a stehna. Protože chodí po čtyřech, musíme se patřičně postarat o jeho tlapky. Těm sice nebude vadit rozpálený chodník jako v srpnu, ale třeba posypová sůl může znamenat hodně bolesti. Jak má vypadat péče o psí tlapky v zimě?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pravidelně prohlížejte, mažte polštářky olejem…

Péče o psí tlapky v zimě může být náročnější, opokud doma máte dlouhosrsté plemeno, které má silné chomáčky chloupků mezi polštářky? V zájmu pejska je pravidelně prohlížejte a nezapomeňte také trochu zastřihávat. Aby zanechala agresivní sůl z chodníků co nejmenší škody, musí se tlapky také promazávat. Speciální balzám nebo třeba trochu kokosového oleje? To je spíše na vás, každopádně bez mytí, vysušení a promazání (pozor, přesně v tomto pořadí!) tlapek po delších procházkách riskujeme budoucí problém. A pozor, lidské krémy nejsou moc vhodné, pes zvyklý lízat si polštářky tlapek se z nich může dokonce přiotrávit. Mast by měla být netoxická, takže pokud si chcete připravit na zimu psí lékárničku, bude lepší se poptat ve zverimexu nebo využít právě olej z kokosu. Kupříkladu indulona není moc vhodná, obsahuje až moc velkou porci vody.

Boty pro psa

Že zní boty pro psa spíš úsměvně? Nicméně zůstává pravdou, že jsou hodně efektivní. Musíme však vybrat ideální velikost, výhodou bude také suchý zip – boty se jinak mohou vyzout, zvláště pokud pes rád blázní, pokud je poblíž pořádná porce sněhu. Pohodlnost, ale také využití materiálů, které jsou pro zimu nejvhodnější (tedy tzv. funkčních). Zvláště pokud jde o malé plemeno, které tráví většinu zimy spíš na gauči nebo v pelíšku…

Než nanesete krém, prohlédněte tlapky

Po procházce se podívejte, jestli nezůstal v prostoru tlapek malý kamínek z chodníku, pozor si musíte dát i na drobné řezné ranky například od ledových úlomků. Popraskané polštářky omýváme trochou teplé vody a promažeme je vazelínou – je třeba je pak nechat v klidu, aby se bolestivé místo mohlo patřičně zahojit. Krvácející ranku by měl vidět v každém případě veterinář. I pes cítí chlad, stejně jako člověk, takže bychom neměli podceňovat péči o celé jeho tělo, nejde jistě jen o oblast tlapek.

Nevenčete neúměrně dlouho, aby pejsek neprochladl a nechoďte tam, kde je chodník solen opravdu ve velkém. Nezapomeňte ani na uši, zejména patřičnou péči o jejich špičky, kde se mohou při velmi nízkých teplotách tvořit omrzliny. Vytrvejte, i na obuv si psi zvyknou, zvláště pokud poznají, jak je pohodlná a hřejivá. Péče o psí tlapky v zimě není příliš náročná, ale je pro zdraví psa velmi důležitá.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest