Malé, střední nebo velké psí plemeno. Co o tom rozhoduje? Kromě jiného je to například právě výška psa v kohoutku, ze které se pozná poměrně dost. Novopečený majitel bude mít představu, jak jeho štěně vlastně v dospělosti vyroste a jestli mu bude stačit byt, potažmo pelíšek, nebo bude potřebovat pořádnou boudu. Pokud půjdete se psem v budoucnu na výstavu, měli byste vědět na centimetr přesně, jaké jsou fyzické rozměry vašeho čtyřnohého svěřence. A v neposlední řadě, chovné stanici se také hodí podobná informace, a to z důvodu hledání ideálního partnera nebo partnerky pro nové pokolení.
Jak se měří výška psa v kohoutku?
Krejčovský metr úplně stačí, ale měli bychom měření opakovat dvakrát nebo třikrát, abychom docílili naprosté přesnosti a zamezili možným odchylkám. Výška psa v kohoutku by se totiž měla měřit se zvířetem, které je v naprostém klidu a pohodě, nekrčí se a nepůsobí neposedně. Měření totiž lze efektivně provádět jen u zvířat, co vydrží alespoň malou chvilku stát, je tedy jasné, že u hravých štěňátek to bude přeci jen lehce složitější téma.
Tak například, roztomiloučký pomeranian má běžně kohoutkovou výšku kolem dvaceti centimetrů, a naopak irský vlkodav nejde pod sedmdesáticentimetrovou hranici. Dosaďte si potom své oblíbené plemeno a zjistíte, že rozdíly jsou někdy až propastné. Výška psa v kohoutku do 35 centimetrů naznačuje, že máte tu čest s tzv. trpasličím plemenem, do padesáticentimetrové hranice jde o plemena střední. 50 až 80 centimetrů naznačuje velké a nad osmdesát centimetrů pak rozlišujeme poměrně úzkou rodinu obřích plemen.
Co je kohoutková výška
Kohoutek, je místem, kde se hřeben lopatek dotýká páteře a jde tedy o nejvyšší bod v oblasti hřbetu psa. Kohoutková výška psa se tedy měří od země k nejvyššímu bodu hřbetní linie psa. Měření musí vždy probíhat na rovném povrchu a postoj psa by měl být přirozený. Pro celkové měření psa nezapomeňte změřit také hloubku a šířku hrudníku, délku zad, ale také obvod pasu. Psí míry nejsou jen o výšce v kohoutku, podobně jako u lidí je třeba čísel trochu více – jinak by určitě nebylo možné ušít vhodný obleček. Výška psa je uváděna i v plemenných standardech pro obě pohlaví, můžete tak při výběru psa předem zjistit, jak bude veliký.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com