plemena psů - komondor
F.C.I. – Standard č. 53 / 13.09.2000 / GB
ZEMĚ PŮVODU Maďarsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 06.04.2000
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Pastevecký pes
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 1. Skupina – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Ovčáčtí psi
Pracovní zkouška Ne

 

Komondor je staré maďarské pastevecké plemeno asijského původu. Jeho původní předkové téměř určitě přišli do Karpatské pánve s migrujícími Staromaďary, žijícími jako nomádští chovatelé dobytka. První zmínky o komodorovi pochází z roku 1544 a na našem území se o něm zmiňuje jako první Jan Ámos Komenský v roce 1673. Vzhledem je podobný s plemenem pulibergamským ovčákem.

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Komondor – popis plemene

Komondor je velký, mohutně stavěný pes. Jeho atraktivní zevnějšek a důstojné chování vzbuzují respekt a někdy dokonce strach. Jeho povaha není zcela milá. Robustní tělo je pokryto zacuchanou, provazcovitou, hustou a dlouhou srstí. Tělo má při pohledu ze strany tvar šikmého obdélníku, maličko se lišícího od čtverce. Nad tělo je zvednuta hustě osrstěná hlava. Ocas je nesen svěšený dolů, se špičkou ohnutou vzhůru, téměř horizontálně. Barva srsti je slonovinová. Délka těla mírně přesahuje kohoutkovou výšku,  nejhlubší bod hrudníku je přibližně v úrovni poloviny kohoutkové výšky. Tlama je o maličko kratší než polovina délky hlavy.

Povahou je komondor neochvějně odvážný při hlídání a obraně svěřených stád a majetku i domova svého pána. Útočí tiše a neohroženě. Vnímá své teritorium jako svůj majetek a netoleruje v něm žádnou jinou živou bytost. Je přirozeně nedůvěřivý. V průběhu dne zachovává pozici vleže, která mu dovoluje kontrolovat své teritorium. V noci je stále v pohybu.

Hlava je široká, v dobrém poměru k tělu. Ani hustý závěs srsti nečiní její vzhled disproporčním. Lebka je klenutá, nadočnicové oblouky dobře vyvinuté. Stop je dobře vyvinutý, ale ne příliš strmý. Nos je rovný, tupě zakončený, černá nosní houba. Tlama je nikoliv zašpičatělá tlama. Rovný nosní hřbet. Pysky jsou černé, těsně přiléhající k tlamě a čelistním kostem. Koutky úst roztřepené. Čelisti jsou velmi dobře osvalené, silné a mohutné. Pravidelný a úplný chrup podle zubního vzorce, nůžkový skus.

Líce jsou široké, středně dlouhé. Oči jsou horizontálně uložené, tmavě hnědé. Oční víčka s černým okrajem dobře přiléhají k oční bulvě. Uši jsou nasazené středně vysoko na vyklenuté lebce. Od báze svěšené, tvaru V nebo U. Ani při pozornosti nebo při útoku nejsou uši zvednuté. Krk je velmi dobře osvalený. Svírá s horizontálou úhel 35 stupňů. V klidu je nesen téměř v prodloužení hřbetní linie. Raději kratší než středně dlouhý. Bez laloku i bez límce srsti.

Tvar trupu

Hřbetní linie a části trupu tvořící hřbetní linii jsou široké a velmi dobře osvalené. Kohoutek je dostatečně dlouhý, vpředu jasně zřetelný. Hřbet je krátký, bedra jsou středně dlouhá, záď je široká, středně dlouhá, maličko spáditá. Hrudník je široký, dobře osvalený. Hrudní koš střední hloubky, široký a dlouhý. Spodní linie – břicho mírně vtažené. Ocas je nízko nasazený, svěšený, špička ocasu je mírně ohnutá, skoro horizontálně. Je žádoucí, aby ocas dosahoval k hleznu. V afektu je ocas zvednutý, nejvýše však do linie hřbetu.

Postavení končetin

Hrudní končetiny – posuzování končetin je velmi ovlivněno dlouhou provazcovitou srstí. Hrudní končetiny jsou mohutné a rovné, paralelní a vertikální jak při pohledu ze strany, tak při pohledu zpředu. Hrudník je široký, což má za následek široký postoj a volný pohyb silných končetin. Končetiny jsou pevně spojené s trupem. Kostra je silná a mohutná. Klouby jsou velké. Ramenní lopatky jsou středně šikmo uložené. Špice ramenních lopatek jsou umístěny vertikálně nad nejhlubším bodem hrudníku.

Přední tlapky jso velké, silné, s dobře přiléhajícími prsty. Polštářky jsou břidlicově šedé, silné a pružné. Drápky šedé. Pánevní končetiny jsou v postoji střední úhlení. V pokračování středně dlouhé zádi jsou vyžadovány široké, dobře osvalené končetiny. Stehno je silně osvalené a objemné. Zadní tlapky jsou delší než přední tlapky, jinak podobné. Paspárky se mají odstranit. Pohyb je lehký, volný a pravidelný. Široký, prostorný krok. Kůže je silně pigmentovaná, břidlicově šedá. Žádoucí je tmavá pigmentace dásní a horního patra. Snížené množství pigmentu a růžová kůže jsou nežádoucí.

 

Osrstění plemene komondor

Komondor má celé tělo je pokryto dlouhou srstí. Srst sestává z hrubší krycí srsti a jemnější podsady. Charakter srsti je určen poměrem krycí srsti a podsady. Základní podmínkou je chundelatá srst mající tendenci k zacuchávání. Objevuje se také stejně hustá, vlnitá, provazcovitá srst. Menší chomáčky srsti jsou méně zacuchané či nezacuchané. Srst je nejdelší na zádi, v oblasti beder a na zadní straně stehen (alespoň 20 – 27 cm). Na hřbetě, po stranách hrudníku a v oblasti ramenních lopatek je srst středně dlouhá (15 – 22 cm), na lících, obočí, temeni hlavy, na uších, na krku a na končetinách je kratší (10 – 18 cm). Na pyscích a na spodní části končetin je nejkratší srst (9 – 11 cm). Žádoucí není ani rozčesaná ani zcela zanedbaná srst. Barva srsti je slonovinová.

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je minimálně 70 cm, u feny minimálně 65 cm.

Hmotnost

psi 50 – 60 kg

feny 40 – 50 kg

Psí plemeno vykazuje jen minimum vad v typu a je velmi jednotné, protože bylo vždy chováno se stejným cílem.

VADY

jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

Zvláště

 • nedostatek pigmentu na nosní houbě, očích a okrajích očních víček.
 • volná oční víčka.
 • ocas stočený do kroužku.

 

VYLUČUJÍCÍ VADY

 • slabá konstituce, tělo postrádající osvalení.
 • vchlípení či vychlípení očního víčka.
 • předkus či podkus, zkřížený skus.
 • vztyčené, lehké uši.
 • krátký ocas (končící 3 cm nad hleznem).
 • těžké končetiny a chybný pohyb.
 • srst jiné barvy než slonovinové nebo vícebarevná srst.
 • odchylka od spodní hranice výšky uvedené ve standardu.

Poznámka: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest