plemena psů - puli
F.C.I. – Standard č. 55 / 13. 09. 2000 / D
ZEMĚ PŮVODU Maďarsko
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 06.04.2000
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Honácký pes
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 1. Skupina – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Ovčáčtí psi
Pracovní zkouška Ne

 

Puli je psí plemeno, které bylo vyšlechtěné v Maďarsku v polovině 18. století. Půvdně byl puli využíván jako pastevecký pes k hlídání ovcí. V maďarsku byl Puli oblíbený, chovali ho umělci a politici, kteří tak pomohli k propagaci plemene.

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Puli – popis plemene

Puli je maďarské plemeno honáckých psů asijského původu. Jeho původní předci přišli do karpatské kotliny se vší pravděpodobností spolu s kočovnými kmeny starých Maďarských kmenů žijících z chovu dobytka. Pes střední velikosti, pevné konstituce, kvadratické stavby těla a jemné, ale ne příliš lehké stavby kostry. Trochu hubené tělo je ve všech částech dobře osvalené. Utváření jednotlivých částí těla lze jen těžko posuzovat, protože celé tělo je pokryto silně vyvinutou srstí, jež má sklony vytvářet chomáče a provazce. Proto je účelné psa si během posuzování ohmatat. Osrstění hlavy je natolik bohaté a hojné, že se hlava zdá být kulatá a srst zakrývá i oči. Ocas, který je stočený dopředu nad zádí, je bohatě osrstěný a vytváří tak zdání těla lehce stoupajícího k zádi.

DŮLEŽITÉ PROPORCE

  • Délka těla odpovídá kohoutkové výšce.
  • Hloubka hrudníku činí poněkud méně, než je polovina kohoutkové výšky.
  • Délka tlamy odpovídá třetině celkové délky hlavy.

Povahou je to živý, činorodý temperament, mimořádně učelivý pes. Miluje děti a je skvělým hlídacím psem. Jeho současná podoba se přizpůsobila použití v kynologických sportech. Hlava je při pohledu zepředu kulatá, při pohledu a ze strany se zdá být eliptická. Lebka je malá a jemná. Nadočnicové oblouky silně vyvinuté. Stop je slabě vyvinutý. Nosní houba je poměrně malá, černá. Tlama není špičatá, hřbet nosu rovný.

Pysky jsou pevně přiléhající, tmavě pigmentované. Úplný chrup s nůžkovým skusem, nesoucí 42 zubů odpovídajících zubnímu vzorci. Oči jsou středně velké, tmavě hnědé, jsou lehce šikmo uložené a středně daleko od sebe posazené. Výraz je živý a inteligentní. Okraje očních víček pevně přiléhají k oční bulvě a jsou dobře pigmentované. Uši jsou středně vysoko nasazené se širokou základnou. Visící ušní boltce mají tvar písmene V zaobleného na špičce. krk je středně dlouhý, pevný, dobře osvalený. S horizontálou tvoří úhel zhruba 45° a je pokrytý hustou srstí.

Tvar trupu

Horní linie z profilu je rovná, vzhledem k držení ocasu zdánlivě stoupá směrem dozadu. Kohoutek přesahuje přes horní linii jen málo. Hřbet je středně dlouhý, rovný, pevný, osvalený. Bedra jsou bohatě osvalená, krátká, záď je krátká, lehce spadající. Hrudní koš je hluboký, dlouhý, s dobře klenutými žebry. Břicho pozvolně stoupá směrem dozadu. Ocas je středně vysoko nasazený ocas je ploše stočen nad zádí a hustě pokrytý srstí. Je-li ocas natažen, dosahuje až k hleznu.

Postavení končetin

Lopatky šikmo uložené, pevně přiléhají ke hrudníku. Svislice spuštěná z kohoutku se protíná přední frontu hrudi v jejím nejhlubším bodě. Úhel mezi lopatkou a nadloktím činí 100° až 110°. Nadloktí je středně dlouhé a dobře osvalené. Loket je těsně přiléhající ke stěně hrudníku. Úhel mezi nadloktím a předloktím činí 120° až 130°. Předloktí je dlouhé, rovné, se suchým svalstvem.

Tlapy hrudních končetin jsou krátké, kulaté, pevné, s těsně navzájem přiléhajícími prsty. Drápy jsou černé nebo tmavě břidlicově šedé. Polštářky tlap jsou tmavě zbarvené a pružné. Tlapy jsou postaveny rovnoběžně, směřují přímo dopředu a jsou postaveny středně daleko od sebe. Pánevní končetiny  – postavení končetin je středně široké a rovnoběžné. Úhel mezi pánví a stehnem činí zhruba 100° až 110°. Zaúhlení kolenního kloubu činí 100 až 110°. Stehna a lýtka jsou dlouhá a dobře osvalená.

Hlezna jsou suchá, jasně krojená, zadní nadprstí (nárt) je krátké. Tlapy pánevních končetin jsou trochu plošší než tlapy hrudních končetin, jinak stejné. Pohyb je velmi živý a temperamentní. Krok je krátký. Pohyb je často typicky „cupkající“ a „hopsající“. Pes má tendenci se otáčet jaké vír kolem své vlastní osy. Kůže je bez záhybů a vrásek, pevně přiléhající, silně pigmentovaná. Holé plochy kůže jsou u všech barevných variet černé nebo břidlicově šedé.

 

Puli – osrstění plemene

Srst štěňat je hustá, zvlněná nebo kudrnatá. Později se tvoří chomáče chlupů, a nakonec silně strukturované chomáče a provazce srsti. Osrstění se skládá z hrubší krycí srsti a jemnější podsady. Poměr obou typů srsti navzájem určují charakter osrstění psa. Je-li krycí srst mnohem více vyvinutá než podsada, je osrstění atypicky strukturované a srst poněkud odstává. Je-li podsada příliš převažující (což je nežádoucí), vzniká příliš jemně strukturované, zplstnatělé osrstění a péče o něj je velmi obtížná.

Geneticky podmíněný správný poměr obou druhů srsti přináší esteticky zdařilé chomáče nebo provazce srsti, u nichž je péče o srst snadná. Provazce jsou nejdelší na bedrech a v partii zádě a na zadní straně stehen (20 až 30 cm). Nejkratší jsou na hlavě a končetinách (10 až 12 cm). Osrstění hlavy je ideální, pokud srst vykazuje silnou provazcovitou strukturu a dobře chrání obličejovou část hlavy. Nežádoucí je vyčesaná srst, ale také zanedbaná a rozcuchaná srst.

barva

  • a) – Černá.
    • Černá s lehkým rezavým nebo šedým nádechem.
    • Odstíny žluté (fakó – plavá) s výraznou černou maskou.

Na hrudi je přípustný bílý znak o průměru nejvýše 3 cm. Bílá mezi prsty se nepovažuje za vadu.

  • b) – Perlově bílá, bez sebemenšího nádechu žemlového odstínu.

Všechny barvy odchylující se od výše uvedených a bílé odznaky jsou nežádoucí.

Kohoutková výška 

Kohoutková výška psa je 39 až 45 cm. Ideální velikost: 41 až 43 cm. U fen je kohoutková výška  36 až 42 cm. Ideální velikost: 38 až 40 cm. Hmotnost je u psů: 13 až 15 kg, u fen: 10 až 13 kg.

VADY

Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

VYLUČUJÍCÍ VADY

  • Chybění jednoho zubu nebo několika zubů, pokud jde o řezáky, špičáky, třeňové zuby (premoláry) 2-4, stoličky (moláry) 1-2; chybění více než 2× PM1; na M3 se nebere zřetel.
  • Předkus nebo podkus, zkřížený skus.
  • Ocas srpovitě nebo vodorovně nesený.
  • Krátká, hladká srst, odstávající navzájem oddělené chlupy.
  • Vady barev a nežádoucí odznaky a skvrny.
  • Velikost odchylující se od mezí stanovených standardem.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě očividně+ normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest