Každý psí majitel si přeje, aby s ním jeho čtyřnohý přítel žil co nejdéle. Do jisté míry to samozřejmě může ovlivnit vhodnou péčí. Svoji roli ale hraje i plemeno psa. Která plemena označujeme jako dlouhověká plemena psů? Tradičně se nejvyššího věku dožívají ta malá, případně střední. Naopak velcí psi mají život bohužel kratší, často jen kolem 8 let.
Vzhled psa není všechno
Rozhodujete-li se, že si pořídíte psího kamaráda, leží před vámi jedna důležitá volba: volba plemene. Zásadní chybou by bylo vybírat pouze podle vzhledu. V prvé řadě se zajímejte o povahu. Do hry by ale měly vstupovat i další faktory – třeba zdravotní stav. Některá plemena totiž více trpí na konkrétní zdravotní obtíže nebo jsou zatížená vrozenými vadami. A takovým pejskům samozřejmě hrozí, že bude jejich život kratší.
Jestliže chcete, aby s vámi byl váš mazlík, co nejdéle, vybírejte z plemen, která jsou v tomto směru osvědčená. Nezapomeňte ovšem, že i těmto zvířatům musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a pravidelnou veterinární péči. A kteří psy tedy patří k těm dlouhověkým?
Čivava
Jak už jsme zmiňovali na začátku, vyšším věkem jsou obvykle požehnáni menší psi. Čivava je jejich typickým zástupcem. Dožívá se v průměru 12 až 14 let, ale klidně to může být i 17! Původem tohoto temperamentního pejska je Mexiko, ale svoji oblibu si získal po celém světě. Nudit se s ním rozhodně nebudete – je hravý, nebojácný, učenlivý a navíc velmi věrný svému pánovi. Nevýhodou je, že umí být pořádně hlučný.
Teriéři
Dlouhověcí jsou také příslušníci malých teriérů, kteří zároveň patří k jedněm z nejoblíbenějších plemen.
Jack Russel teriér se v průměru dožívá 13 až 16 let. Je to aktivní psík plný energie. Vyznačuje se také přátelskou povahou a hravostí. Ale pozor – musíte ho pořádně zaměstnat, jinak bude dělat neplechu. Nevýhodou může být i jeho lovecký pud. Jack Russel teriér zkrátka potřebuje důslednou výchovu a spoustu pozornosti.
Podobně vysokého věku se dožívá také jorkšírský teriér, opět to může být 13 až 16 let. Jorkšír je inteligentní a temperamentní plemeno, které miluje pohyb a je mimořádně věrné svému pánovi. Je učenlivý a podobně jako Jack Russel potřebuje důsledný výcvik a výchovu. Může být ovšem tvrdohlavý a rád si zaštěká.
Jezevčík
Jezevčík se v průměru dožívá 12 až 16 let, ale někteří jedinci se dožili dokonce i 19! Jezevčíci jsou klidní a přátelští a navíc velmi loajální ke svému pánovi. Vyznačují se také inteligencí, odvahou a jistou svéhlavostí, protože byli vyšlechtěni k práci pod zemí, kde se museli spolehnout sami na sebe.
Bígl
Oblíbení bíglové dosahují rovněž poměrně vysokého věku – může to být 12 až 15 let. Tito psi jsou nadmíru inteligentní a hraví. Milují pohyb, a proto je musíte neustále něčím zaměstnávat. Jsou velmi přátelští, ale mohou být i tvrdohlaví. Jejich nešvarem je jídlo. Budoucí páníček by tedy měl dbát na správné dávkování krmiva.
Pudl
Poměrně vysokého věku se dožívají i pudlové, a to konkrétně 12 až 15 let. Tito psi jsou velmi inteligentní a učenliví. Hodí se do rodin s dětmi – jsou klidní, přátelští a empatičtí. Navíc mají společenskou povahu a můžete je s sebou brát prakticky kamkoli.
Náš výčet dlouhověkých psích plemen není samozřejmě ani zdaleka kompletní. Mezi další hafany, kteří se dožívají vyššího věku, patří i méně obvyklá plemena jako shiba inu, australský honácký pes nebo lhasa apso. Dobře na tom mohou být i voříšci, kteří nejsou zatížení přešlechťováním a bývají tudíž zdraví a odolní. Jestliže vám tedy nejde o dokonalý vzhled podle měřítek, můžete zavítat pro nového parťáka i do útulku. Jistě vám bude dělat radost po dlouhá léta.
Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |