nejoblíbenější psí plemena

Psi se vyznačují různorodostí větší než jiné živočišné druhy. Existuje asi 350 uznávaných plemen, od těch maličkých až po opravdové obry. Vybrat si mezi nimi to „pravé“ není vždy jednoduché a i tento výběr často podléhá módním trendům. Přesto existují plemena, která se na žebříčku popularity drží tradičně vysoko a zdá se, že je z jejich pozic konkurence hned tak nesesadí. Která to jsou?

Proč jsou některá plemena oblíbenější?

Při výběru psího plemene se lidé rádi rozhodují podle velikosti, temperamentu, vzhledu nebo požadavků na péči. Žádanými psími vlastnosti jsou často snadná ovladatelnost, přátelské chování k dětem, vysoká inteligence nebo oddanost svým majitelům. Myslete na to, že i vy musíte psovi mnoho nabídnout. Před výběrem si položte otázky ohledně vlastních možností, ať už časových nebo finančních. Zvažte taky svůj životní styl – jste aktivní sportovci, nebo raději trávíte volný čas pomalými procházkami po okolí? Tak či tak pro vás jistě existuje ideální psí společník. Při výběru se můžete inspirovat těmi nejoblíbenějšími plemeny, která si dlouhodobě získala duše mnohých pejskařů.

Buldok

Buldok má silné a robustní tělo, krátkou srst a především zkrácený plochý čenich, který je pro něj typický. Co se týče temperamentu, jsou buldoci k vlastní rodině přátelští a trpěliví, což z nich činí ideální společníky k dětem. Na druhou stranu umí být i tvrdohlaví, takže při výcviku potřebují pevnou ruku.

Bígl

Bígl je středně velký, původně lovecký pes, kterého poznáte podle jeho tříbarevné srsti. Je velmi společenský a rád tráví čas s lidmi. Zároveň je aktivní a energický, takže potřebuje opravdu hodně pohybu. Hodí se i do rodin s dětmi – je hravý a trpělivý. Může být ale poněkud paličatý a když „chytí stopu“, je někdy náročné ho odvolat.

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je velké plemeno má dlouhou zlatou srst a přátelský temperament. Vyšlechtěný byl v polovině 19. století ve Skotsku a brzy si získal popularitu pro svoje lovecké schopnosti. Dneska je především oblíbeným společníkem. Je chytrý, věrný a laskavý, navíc jej lze poměrně snadno vycvičit. Často se proto využívá i jako asistenční pes.

Německý ovčák

Velké svalnaté plemeno se špičatýma ušima, černým čumákem a povětšinou černohnědým zbarvením asi není třeba dlouze představovat. Na první pohled ho pozná každý. Německý ovčák je ostražitý, inteligentní i ochranářský. Potřebuje dostatek aktivit, protože má spoustu energie. Často se využívá u policie nebo v armádě.

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr – velké plemeno s krátkou srstí, která má obvykle černou, žlutou nebo hnědou barvu. Labradoři jsou inteligentní a snadno se učí. Zároveň vykazují velký temperament, který je občas potřeba usměrnit. Rádi si hrají, jsou přátelští i milí. Pokud hledáte ideálního psa do rodiny s dětmi, s labradorem neuděláte chybu.

Čivava

Co se týče malých plemen, drží se na čele oblíbenosti čivava. Na vzdory svému drobnému tělíčku, je neohrožená a statečná. Nechybí jí temperament a může být i pořádně uštěkaná. Patří k plemenům, která se dožívají nejvyššího věku – 15 nebo i 18 let.

A mnozí další…

Existuje samozřejmě nespočet dalších plemen, která se trvale zapsala do našich srdcí. Jmenovat můžeme třeba boxera, jack russela teriéra, jezevčíka, bernského salašnického psa, jorkšíra nebo border kolii.

Možná jsme na některé populární pejsky pozapomněli, možná ten váš do „top“ nikdy nepatřil. Na tom ale vlastně vůbec nezáleží. Každé psí plemeno má něco do sebe a každý pes je jedinečný. Skvělým parťákem může být kterýkoli z těch úžasných hafanů – ať už je to šlechtic s dlouhým rodokmenem nebo voříšek z útulku.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest