plemena psů - Border kolie
F.C.I. – Standard č. 297 / 28.10.2009 / GB
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.06.1987
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Ovčácký pes
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 1. Skupina – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Ovčáčtí psi
Pracovní zkouška Ano

 

Psí plemeno Border kolie bylo vyšlechtěno na konci 19. století. Jeho původ se přiřazuje pomezí Anglie a Skotska do oblasti Border Counties. Border kolie je vytrvalý ovčák, který byl využíván pastevci pro shánění ovcí. 

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Border kolie – popis plemene

Border kolie je pes dobrých proporcí a ladných rysů ukazujících kvalitu, půvab a dokonalou vyváženost, které ve spojení s dostatečnou tělesnou stavbou demonstrují jeho výkonnost. Sklon k robustnosti i k přílišné lehkosti je nežádoucí. Délka čenichu a mozkovny je přibližně stejná. Délka těla je mírně větší, než je výška v kohoutku. Je to vytrvalý ovčácký pes k tvrdé práci u stáda, výborně ovladatelný. Živý, pozorný, poslušný a inteligentní. Nesmí být ani nervózní ani agresivní.

Lebka je dosti široká, týlní hrbol nevýrazný. Stop je velmi výrazný. Nos má černý, u hnědých a čokoládově zbarvených jedinců smí být hnědý. U modrých psů by měl být břidlicové barvy. Dobře vyvinuté nosní dírky. Čenich se směrem k nosu zužuje, je středně krátký a silný. Zuby jsou silné a čelisti s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem. To znamená, že řezáky horní čelisti těsně přesahují řezáky spodní čelisti, přičemž jsou vsazeny kolmo do čelisti.

Líce nejsou ani plné, ani zaoblené. Oči jsou posazené daleko od sebe, oválného tvaru, středně velké. Barva hnědá, jen u merle zbarvených psů mohou být jedno nebo obě oči zcela, nebo částečně modré. Jemný, bystrý, pozorný a inteligentní výraz. Uši jsou středně velké a středně silné, nasazené dostatečně daleko od sebe. Jsou neseny vztyčeně nebo polovztyčeně. Při naslouchání jsou výrazně pohyblivé.

Krk je dobré délky, silný a svalnatý, mírně klenutý a rozšiřující se směrem k lopatkám. Trup má atletický vzhled. Mírně delší, než je výška v kohoutku. Bedra jsou široká a svalnatá, ne však vystouplá. Hrudník je hluboký a poměrně široký s dobře klenutými žebry. Ocas je středně dlouhý, svým posledním obratlem dosahující minimálně k hleznu. Je nízko nasazený, dobře osrstěný, směrem ke špičce se stáčí vzhůru a doplňuje tak ladnou linii a vyváženost psa. Při vzrušení může být vztyčen, nikdy však není nesen nad hřbetem.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou při pohledu zpředu rovnoběžné. Kosti jsou pevné, ne však mohutné. Lopatky jsou uloženy vzad. Lokty přiléhají k tělu, zápěstí je při pohledu z boku mírně šikmé. Přední tlapky jsou oválného tvaru s vysokými polštářky, pevné a dobře stavěné. Prsty klenuté a těsně navzájem přiléhající. Drápky krátké a silné. Zadní část těla je široká a svalnatá v profilu ladně přecházející k nasazení ocasu.

Stehna jsou dlouhá, silná a svalnatá. Kolena jsou dobře zaúhlená. Hlezení kloub je pevný, hluboce uložený. Zápěstí je od hlezna k zemi jsou zadní nohy stavěny z pevných při pohledu zezadu rovnoběžných kostí. Zadní tlapky jsou oválného tvaru s vysokými polštářky, pevné a dobře stavěné. Prsty klenuté a těsně navzájem přiléhající. Drápky krátké a silné. Pohyb je volný, plynulý a neúnavný. Nízko zvedané tlapky vzbuzují dojem, že je pes schopen pohybovat se nenápadně a velmi rychle.

 

Osrstění plemene border kolie

Srst má dvě varianty Středně dlouhé a Krátké. U obou variant je krycí srst hustá a střední textury s měkkou a hustou podsadou, která vytváří výbornou ochranu proti povětrnostním vlivům. U středně dlouhé varianty vytváří bohatá srst hřívu, kalhoty a prapor. V obličejové části, na uších, na hrudních končetinách (s výjimkou praporců) a na pánevních končetinách od hlezen k zemi má být srst krátká a hladká. Srst můžete trimovat speciálními hrabičkami vhodnými pro toho plemeno.

Dovoleno je množství barev, přičemž nikdy nesmí převládat bílá.

Kohoutková výška

Ideální výška psa v kohoutku je 53 cm u feny o něco méně.

VADY

Každá odchylka od výše uvedených požadavků musí být považována za vadu a posouzení její závažnosti musí být přímo úměrné stupni odchylky, jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.

VYŘAZUJÍCÍ VADY

  • Agresivní nebo příliš bázlivý.
  • Z chovu má být vyřazen každý pes, který zřetelně vykazuje abnormality fyzické nebo v chování.

Poznámka: Psi mají mít dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest