nejvíce trendy psí plemena

Stejně jako u oblečení, také u plemen psů fungují módní trendy. Na popularitě se podepisují nejen majitelé ze světa showbyznysu, ale také filmy se psími hrdiny. Za první republiky běhali po parku díky fenoménu Dášenky foxteriéři. V 70. a 80. letech se oblibě těšili kokršpanělé, pudli a jezevčíci. Po úspěšném filmovém trháku Lasie byly v kurzu kolie a pár let na to jste všude potkávali dalmatiny nebo bernardýny. Jaká psí plemena jsou aktuálně trendy?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Německý ovčák

Mezi stále nejoblíbenější plemena psů na pomyslném psím nebi patří německý ovčák neboli vlčák. Najdete jej na zahradách rodinných domů, ale také jako spolehlivé parťáky policejních a vojenských složek. Vlčák je pracovitý a věrný pes, který je známý svými ochranitelskými schopnostmi. Přestože vypadá na první pohled přísně, jedná se o hravé a láskyplné plemeno.

Zlatý a labradorský retrívr

Retrívr patří mezi nejoblíbenější plemeno na celém světě. Původně lovecký pes se pyšní nejen zlatou srstí, ale také zlatou povahou. Právě proto je nejčastěji pořizován do rodin s dětmi. Je pro něj charakteristický dobrácký pohled, ale také sklon k bujarým hrátkám. Tento chlupáč je loajální, přítulný a věrný. Hravost mu většinou vydrží až do vyššího věku. Díky vysoké inteligenci jej často potkáte v roli asistenčního nebo canisterapeutického psa.

Německý boxer

Boxer dokáže na první pohled budit respekt, ale kdo jednou boxera měl, nechce jiné plemeno. Tito psi jsou nejen sebevědomí, silní a činorodí, ale také věrní. Je skvělý hlídač a obranář. Boxer je společenským psem, který miluje lidi a zejména děti. Nechá si od nich líbit téměř vše. Pokud se mu něco nelíbí, sebere se a odejde. Pokud chcete mít veselého a hravého psa, dopřejte mu dostatek lidské společnosti. Jestliže jej zavřete do kotce, stane se z něj smutné a apatické zvíře.

Jorkšírský teriér

Plemeno, které je malé vzrůstem, ale velké duchem. Jedná se o typického „kabelkového“ či „gaučového“ psa, který má veselou a hravou povahu. Vyniká také nadprůměrnou inteligencí. Kvůli tlaku na neustálé zmenšování plemena, jsou na tom ti nejmenší nejhůře se zdravím. Proto je lepší sáhnout po některém větším jedinci. Jorkšír se může stát dobrým hlídačem, který vás svým štěkotem upozorní na to, že se kolem domu něco děje. Je spíše společenským než pracovním psem.

Rotvajler

Rotvajleři patří mezi skvělé hlídací psy, kteří však potřebují výcvik a socializaci. Jedná se o silného psa, kterého bez výcviku jen těžko zvládnete. Přestože je označován za „zlého psa“, toto označení si nezaslouží. Pokud se dostane do rukou dobrého chovatele, bude z něj milující a věrný společník, který bude přátelský k celé rodině. Známou návštěvu nadšeně přivítá, ale k cizincům bude nedůvěřivý. Při správné výchově a při dobrých zkušenostech s dětmi, které nabyl v mládí, se stane jejich kamarádem a ochráncem. Při styku s cizími dětmi je však potřeba být na pozoru.

Pudl

Je inteligentním elegánem, kterého si oblíbila především aristokracie. Věděli jste, že pudlové patří mezi nejinteligentnější plemena psů? Jednoduché povely zvládnou jedna dvě, a proto se rádi učí novým trikům a psím kusům. Jsou ideální pro dogdancing a jiné psí sporty. Přestože pudl působí „povýšeně“, dokáže být skvělým lovcem a hlídačem. Typická je pro něj mírumilovnost a laskavost. Má přátelskou povahu, takže vychází dobře s dětmi, ale také s dalšími psíky v domácnosti.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček je populární díky roztomilému vzhledu v posledních letech rapidně stoupla. Jedná se o nekomplikovaná a šťastná stvoření. Jsou chytří, přátelští, milují mazlení a snadno je vycvičíte. Musíte je však vést suverénně. Kvůli dušnosti jsou pro ně vhodné spíše kratší procházky. Také málokdy štěkají. Milují děti a díky absenci loveckého pudu se budou dobře snášet s kočkami nebo jinými zvířátky.

Bígl

Toto středně velké plemeno pochází původem z Velké Británie a patří mezi nejmenší a nejstarší honiče. Jejich mozek ovládá nos, a pokud něco zachytí, nic jiného v bíglím světem neexistuje. Patří mezi mlsné jedlíky, kteří se budou klidně přežírat, pokud jim to dovolíte. Bígl rád žije ve smečce a hodně štěká, což může otravovat sousedy. Má klidnou a vyrovnanou povahu, proto si dobře rozumí s dětmi i dalšími zvířaty. Pro svůj skvělý čich se využívá na letištích či celnicích pro prohledávání osob.

Anglický buldok

Snad každému se při pohledu na toto plemeno vybaví kultovní seriál Jake a tlusťoch. Tlusťoch přitom nebyl anglický buldok, ale jeho páníček, který se mu však výrazně podobal. Anglický buldok je spolehlivý, oddaný a temperamentní pes. Kromě toho je také odvážný a svým vzhledem budí dojem síly. Je však velmi laskavý, klidný a dobrosrdečný. Je ideální pro rodinný život. Při kontaktu s jinými psy nevyvolává rvačky a malé štěkající psy přehlíží. Pokud je však napaden, dokáže se bránit. Jako každý pes i tento potřebuje trpělivý a důsledný výcvik.

 

Jsou tato plemena psů podlé vás nejvíce trendy?  Zařadili byste do našeho výběru nějaké další?

Autor: Marek Kos | Foto: unsplash.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest