plemena psů - Foxteriér drsnosrstý
F.C.I. – Standard č.169 /19.05.2009/ F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 26.03.2009
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Teriér
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Vysokonozí teriéři
Pracovní zkouška Nepovinná

 

Foxteriér drsnosrstý  je psí plemeno původem z Velké Británie, které bylo vyšlechtěno pro potřeby místních lovců. I přes velkou podobnost s hladkosrstým foxteriérem lze rozpoznat mnohé odlišnosti, jelikož byly obě plemena šlechtěny odděleně.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Foxteriér drsnosrstý – popis plemene

Foxteriér drsnosrstý je aktivní a plný elánu. I když není velký, je kostnatý a silný. Nikdy nesmí být ani hrubý ani těžkopádný. Stavba těla představuje dokonalou vyváženost; to platí zejména o vyváženosti proporcí mozkovny a obličejové části hlavy. Rovněž výška v kohoutku a délka těla od předhrudí k sedacímu hrbolu by měla být přibližně stejná. V postoji je foxteriér podobný loveckému koni (hunterovi), má krátký hřbet, ale pokrývá hodně terénu. Povahou je aktivní, živý a pohyblivý, bystrého výrazu, plný očekávání a reagující při sebemenším popudu. Přátelský, vstřícný a nebojácný.

Horní linie mozkovny je téměř plochá, mozkovna se mírně zužuje a postupně se svažuje k očím. Stop je mírný, nosní houba je černá. Čenichová partie má jen nepatrný rozdíl mezi délkou mozkovny a čenichové partie. Když je čenichová partie znatelně kratší, hlava je slabá a nedostatečně vyvinutá. Čenichová partie se pozvolna zužuje od očí ke konci čenichu, stop v místě spojení s čelem je jen mírně vyznačený, není zde zřetelná prohlubeň, oddělující čenichovou partii od mozkovny, linie zde má být plná. Vyplněné a zakulacené líce jsou rovněž chybou.

Čelisti jsou silné, s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Nepřiměřeně kostnaté nebo svalnaté čelisti jsou neestetické a je třeba se jich vyvarovat. Oči jsou tmavé, plné ohně a inteligence, přiměřeně malé, nemají vystupovat. Jejich forma je tak kulatá, jak je to nejvíce možné. Uložené jsou nepříliš daleko od sebe, ani příliš vysoko v lebce, ani příliš blízko uší. Světlé oči jsou vylučující. Uši jsou malé, ve tvaru písmene V, přiměřeně silné. Jejich přehyb je jasně patrný, sklápí se dopředu těsně podél lící. Vrchol přehybu ucha má být jasně nad úrovní lebky. Vztyčené tulipánovité ucho (u kterého je vidět vnitřek ušního boltce) nebo růžovité ucho (které je překlopené směrem dozadu) jsou vylučující.

Krk je suchý, svalnatý, krásně dlouhý, bez kožních záhybů, rozšiřující se k plecím. Při pohledu ze strany je elegantně klenutý.

Tvar trupu

Hřbet je krátký, rovný a pevný bez náznaku ochablosti. Bedra jsou svalnatá, velmi mírně klenutá a jsou velmi krátká. Hrudník je hluboký v hrudní oblasti. Přední žebra jsou mírně klenutá, zadní žebra dlouhá, zřetelná. Ocas bývalo zvykem ocas kupírovat a je vysoko nasazený. Nesen vztyčený, není stočený nad hřbet ani zatočený. Je dostatečně silný a správné délky. Nekupírovaný je vysoko nasazený. Nesen vztyčený, není stočený nad hřbet ani zatočený. Je dostatečně silný a přiměřeně dlouhý, aby byla zachována vyváženost forem.

 

Postavení končetin

Při pohledu zepředu lopatka dosahuje téměř až k vertikále horní linie jejího spojení s krkem v jejím vrcholu, který musí být dobře patrný. Při pohledu z boku musí být lopatka dlouhá, šikmá, se sklonem k zádi. Kohoutek je výrazný. Hrudník je hluboký; není široký. Ať se na přední nohy podíváme z jakéhokoliv úhlu, musejí být rovné, se silnými kostmi až k tlapkám; lokty jsou v ose těla a pohybují se volně podél hrudníku, při pohybu se posunují rovně vpřed. Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté, záď nesmí být sražená a končetiny nesmí být příliš skrčené.

Stehna jsou dlouhá a silná, kolena jsou dobře zaúhlená, nevbočená, ani nevybočená. Hlezna jsou nízko postavená. Nárty jsou rovnoběžné, podíváme-li se na ně zezadu. Krátká stehenní kost v kombinaci se strmým zaúhlením kolenního kloubu je hrubou chybou. Tlapky jsou kulaté, kompaktní, s malými, tuhými a odolnými polštářky. Prsty jsou přiměřeně klenuté. Tlapky nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven. Hrudní i pánevní končetiny se pohybují přímo vpřed a paralelně. Lokty se pohybují volně podél boků v ose těla. Při pohybu se kolena nevtáčejí ani nevytáčejí. Správný pohyb vychází od zádi a je dán korektní stavbou pánevních končetin.

Foxteriér drsnosrstý – osrstění plemene

Srst je hustá, velmi tvrdé textury. Délka srsti je 3/4 palce (2 cm) na lopatkách, jeden a čtvrt palce (4 cm) na kohoutku, hřbetě, bocích a pánevních končetinách. Podsada je krátká a jemná. Srst na hřbetě a pánevních končetinách je tvrdší, než na bocích Srst na mordě je drsná a je dostatečně dlouhá, aby propůjčovala mordě výraz síly. Srst na končetinách je hustá a rozježená (otevřená). Zbarvení srsti – bílá převládá nad znaky černými, černými a tříslovými nebo tříslovými. Žíhané, červené, játrově hnědé nebo břidlicově modré znaky jsou nepřijatelné.

Výška psa v kohoutku

Kohoutková výška psa nepřesahuje 39 cm (15 a 1/2 palce) u psů, feny jsou poněkud menší. Ideální hmotnost ve výstavní kondici je 8,25 kg (18 liber) u psů, feny jsou poněkud lehčí.

VADY

Všechny odchylky od výše uvedeného textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány v závislosti na stupni jejich závažnosti a jejích vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

Diskvalifikováni musí být všichni psi, u kterých se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata, kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248459" width="320" height="100" mobile="yes" popup="yes"]
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest