péče o psího seniora

Váš pes bude vaším nejlepším přítelem po celý jeho život. Nemůžete ale počítat s tím, že bude navždycky plný energie a síly. I zvířata stárnou, stejně jako lidé. V každém období byste ale vašemu hafanovi měli dát to nejlepší. Jak se o stárnoucího psa nejlépe postarat?

Stárnutí neznamená jen šedivé chlupy

Psi začínají obvykle stárnout mezi sedmým a desátým rokem života. Záleží na plemeni – malý psíci žijí déle a stárnou tedy později, u velkých psů je to naopak. Vaším úkolem je známky stárnutí rozpoznat a změnit dosavadní životní styl, tak aby pejskovi i nadále vyhovoval.

První příznaky psího stárnutí mohou být docela nevinné a nenápadné. Možná je váš pes unavenější než jindy, déle spí a potřebuje trochu víc času, aby přinesl aportovaný míček. Není se čemu divit – jeho tělo totiž prochází zásadními proměnami. Patří k nim řídnutí kostí i zpomalování metabolismu.

K těmto příznakům se bohužel mohou přidat i leckterá onemocnění. U starších psů to bývají potíže s klouby ústící až v osteoartritidu, cukrovka nebo onemocnění ledvin. Veterinární medicína je naštěstí stále dál, a tak můžeme našim zvířecím miláčkům poskytnout skutečně kvalitní péči.

Na veterinu se psem častěji

Návštěvy veterinární kliniky jsou pro většinu psů spíš utrpení. Přesto není radno čekat, až bude váš pes nemocný. Ke zvěrolékaři byste měli chodit na pravidelné preventivní prohlídky, obvykle spojené s očkováním, jednou do roka.

Jakmile se však váš pes dostane do seniorského věku, zamiřte na veterinu ještě častěji. Každý půl rok nechejte hafana kompletně vyšetřit. Lékař vám jistě poradí, které zákroky jsou vhodné. Patří sem například vyšetření krevního obrazu, analýza močistolice či test na parazity, případně také ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření. Důvod je jasný – zachytit případné počínající onemocnění včas. Tím se zvyšuje šance na úspěšnou léčbu.

Zdravotnímu stavu vašeho psa věnujte pozornost i doma. Jednou do týdne jej pořádně prohlédněte, zkontrolujte tlamu, oči i uši, prohmátněte břicho a srst. Jakmile narazíte na cokoli, co se vymyká normálnímu stavu, kontaktujte veterináře.

Klidnější režim neznamená nudu

Váš pes už se možná nehrne do pohybových aktivit tak jako dřív. Nejspíš budete muset časem oželet dlouhé túry, běhání a skákání. Neznamená to ale, že by váš čtyřnohý parťák musel už jen pospávat. Zkuste mu poschovávat pamlsky nebo hračky v bytě, tak aby je musel najít. Můžete využít také různých psích hlavolamů, které se dají koupit v obchodě nebo vyrobit.

Místo klasického aportování volte pomalejší aktivitu, kdy budete míček jen kutálet – tak po něm pes nebude muset divoce skákat. Jestliže se rád přetahuje o hračky, pořiďte nějaké měkčí, které budou citlivější k zubům psího seniora.

Procházky dělejte spíš kratší a pomalejší – záleží, jak na tom váš pes je. Jestliže má problémy s kloubním aparátem, vyhýbejte se pokud možno chůzi po schodech.

Změňte také jídelníček psa

Starším psům je obvykle potřeba upravit i stravu. V tomto případě je nejlepší poradit se s veterinárním lékařem. Na pultech obchodů samozřejmě najdete spoustu krmiv určených pro starší psy. Vždy si raději ověřte jejich kvalitu u odborníka. Často se totiž může jednat jen o marketingový tah.

Aby měl pes klid a pohodlí

Starší psi potřebují déle spát, proto jim pořiďte vhodný pelíšek, který umístíte tam, kde psa nebude nic rušit. Jestliže pes bojuje s artritidou, bude potřebovat hodně tepla, takže nějaká ta deka navíc přijde vhod. Koupit můžete také ohřívací dečky nebo speciální ortopedické pelíšky.

V neposlední řadě buďte ke svému psovi shovívaví a trpěliví. Myslete na to, kolik lásky a radosti vám dal a přizpůsobte se jeho požadavkům, které může na sklonku života mít. I přes jistá omezení, která s sebou vyšší věk nese, spolu přece můžete prožít ještě mnoho krásných let.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest