cukrovka u psů

Tak jako člověk může bohužel i pes onemocnět cukrovkou. Cukrovka u psa není nic příjemného, ale váš psí miláček může i s tímto onemocněním prožít spokojený a plnohodnotný život. Bude však vyžadovat speciální péči.

Co je cukrovka neboli diabetes?

Cukrovka u psa, nebo taky diabetes mellitus, je autoimunitní onemocnění, které postihuje slinivku břišní. Tento orgán má za úkol produkovat správné množství inzulinu. Ten je zásadní pro kontrolu a využívání cukru v krvi. Nedostatek inzulinu může být jak pro člověka, tak pro zvíře fatální. Cukr se totiž nepřeměňuje na potřebnou energii a naopak se hromadí v krvi (takzvaná hyperglykémie).

Cukrovka má dva typy, které se od sebe příliš neliší příznaky. Vznikají však z rozdílných příčin. Při diabetu typu I trpí tělo celkovým nedostatkem inzulinu, zatímco u diabetu typu II slinivka sice inzulin vylučuje, buňky jej však nejsou schopny správně zpracovat (inzulinová rezistence).

Jedná se tedy o velmi závažné onemocnění, u jehož léčby hraje hlavní roli včasné odhalení a do jisté míry také prevence.

Obezita je riziko číslo jedna

Cukrovka typu I vzniká obvykle z příčin, které jako majitelé psů nemůžeme příliš ovlivnit. Jedná se buď o nemoc vrozenou, nebo způsobenou jiným onemocněním – například zánětem slinivky, kdy dojde k poškození tohoto orgánu.

U druhého typu cukrovky však hraje roli i prevence. V tomto případě je zásadní životospráva. K největšímu rizikovému faktoru totiž patří obezita u psů. Pokud má váš pes tendence k nadváze, rozhodně to neberte na lehkou váhu. Snažte se upravit mu jídelníček a zařadit do denního programu dostatek pohybových aktivit. V případě nutnosti běžte pro radu k veterináři.

Cukrovka může postihovat psy v jakémkoli věku, častěji se však projeví u starších psů. Náchylnější jsou k této nemoci feny – a to až dvakrát častěji. Existují také určitá plemena, která diabetes postihuje více než jiná – je to například samojed, jorkšír, bišonek, knírač nebo trpasličí pudl.

Cukrovka u psa příznaky

Existuje několik příznaků, u nichž by měl majitel psa okamžitě zbystřit. Prvním z nich je nadměrná žíznivost a s ní související nadměrné močení. Váš pes může být také neobvykle hladový – přesto u něj budete pozorovat hubnutí. Může docházet ke zvracení, postupné ztrátě energie a následně až k letargii a depresi.

Takhle daleko byste ale onemocnění vašeho psa rozhodně neměli nechat zajít. Správný páníček většinou zaznamená jakoukoli odchylku od normálu velmi rychle a jde se poradit na veterinu. Při podezření na cukrovku dělá veterinář testy z krve a moči. Pokud se onemocnění potvrdí, je potřeba nasadit okamžitě léčbu. Zároveň musíte počítat s tím, že teď budete na veterině stálými hosty. Pes s cukrovkou musí chodit na pravidelné kontroly a vyšetření jater a slinivky.

Každodenní péče o nemocného psa

Na cukrovku neexistuje žádná léčba. Pokud pes jednou onemocní, bude se s ní potýkat po zbytek života. A vy pro něj musíte udělat, co je nezbytně nutné. Vaší denní rutinou se stanou inzulinové injekce, které budete vašemu miláčkovi pravidelně aplikovat. Také budete muset dbát na správnou výživu – obvykle se podávají přesně odměřené porce krmiva v malých dávkách. Ideální je volit potravu s nízkým glykemickým indexem. Ten určuje, do jaké míry daná potravina zatěžuje slinivku. Nejhorší jsou v tomto případě pšenice a rýže, proto je dobré se jim úplně vyvarovat. Pokud psa krmíte granulemi, volte ty bezobilné, s nižším obsahem vlákniny. Vhodná je spíše méně tučná strava.

Důležité je nezanedbat také pravidelný pohyb. Užívejte si tedy s vaším pejskem společné aktivity s ohledem na jeho zdravotní stav. Pořád je to váš parťák, který se chce bavit a aktivně s vámi trávit čas.

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest