O tom, že si psí senior skutečně zaslouží důkladnější péči, snad ani vůbec nemusíme polemizovat. Podobně jako u starších lidí, i zde je vyšší pravděpodobnost nějakých potíží například s klouby nebo zuby. Zvláště pokud pes kulhá, podstatně hůře se mu vstává po delší době ležení v pelíšku a vlastně se mu ani do nějakého pohybu moc nechce, je už podle všeho poškození chrupavek ve stadiu, kdy bude rekonvalescence poměrně náročná. Bylo by jistě lepší podobným obtížím předcházet. Takže, jak na to?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Potíže s kluby hrozí hlavně u větších plemen

Není sice pravdou, že malá psí rasa je automaticky z obliga, ale větší a mohutnější čtyřnožci jsou ohroženi kloubními obtížemi mnohem víc. Bohužel, nesou velkou zátěž a namáhají klouby, proto bychom jim měli usnadnit život už třeba jen tím, že je nebudeme překrmovat a dávat jim tučnou stravu. Doplňky stravy s obsahem živin, která pomáhají regenerovat alespoň částečně kloubní chrupavku, jistě také nic nezkazíme! Jen domácí strava bohužel nestačí, i když může také trochu napomoci celkovému výsledku, lepší bude dodat psům důležité látky takto.

Prevence již od štěněte

Podobná výživa je nakonec důležitá i u štěňat velkých plemen, protože rostou opravdu „jako z vody“ a prudké změny ve váze i velikosti pejska pak samozřejmě znamenají nápor na pomaleji rostoucí kostru i kloubní aparát. Prevence by se neměla podcenit v každém věku, i když stárnutí kloubů se vlastně v konečném důsledku neubráníme, je totiž zcela přirozené všem savcům a dá se „jen“ oddálit a to i kloubní výživou pro psy.

Větší zátěž? Tím spíše se kloubům věnujte!

Pokud máte psa, co je opravdu aktivní – agility mu nedělá problém, na cvičák chodíte celkem často, věnujete se třeba i canicross a podobně – musíte o jeho klouby pečovat ještě mnohem více, než kdybyste měli doma typického gaučového povaleče. Chrupavky, šlachy i vazy jsou v případě zvýšené zátěže ohroženější, nakonec to platí i u dvounohých sportovců, kteří si své zdraví musí patřičně ohlídat, jinak je v sázce celá jejich budoucí kariéra.

Speciální preparáty na klouby pro psy velkých či dokonce obřích plemen pomohou korigovat různé vývojové vady kloubů, jako je například i jejich nerovnoměrný růst. V kritickém ohrožení nejsou jen starší psi, ale také zvířata trpící cukrovkou. Potíže mohou být způsobené i geneticky, prohlédněte si proto při výběru štěněte i oba rodiče a ptejte se, v jakém stavu jsou jejich klouby. Pes by měl mít váhu i kondici, respektive pravidelný pohyb, úměrnou svému aktuálnímu věku. Rotvajlery trápí kolena a bernský salašnický pes trpí dysplazií o něco častěji – ale opatrní musíme být u každé z mohutných ras.

Mírnější průběh zánětu aneb omega-3 mastné kyseliny

Trochu rybího oleje? To nikdy neuškodí, nejen proto, že obsahuje kvalitní omega-3 mastné kyseliny, které působí přirozeně proti zánětům a mají výborný efekt i na starší zvířata. Napomáhají rozvoji nervové soustavy a kromě jiného – nejde o léky jako takové, takže vedlejší účinky vůbec nehrozí. Dostatek kolagenu a také vitamín C, který zajistí dobré vstřebání důležitých látek do těla, i to je třeba, když chcete pejskovi zajistit co nejdelší období bez bolavých kloubů a šlach.

První projevy artrózy nebo bolavých kloubů mohou být vidět už z pětiletých psů, léčba bývá obtížná, zvláště pokud se onemocnění dostane do pokročilejšího stadia. Pokud má pes kila navíc, je třeba hmotnost pomalu snižovat a mít trpělivost. Pes potřebuje samozřejmě kloubní výživu v podobě tablet, prášku nebo sirupu i tehdy, když utrpí úraz a podobný postup doporučí i veterinář. Právě tekuté kloubní doplňky jsou na první místě, nejlépe se vstřebávají a díky rychlému nástupu účinku je ocení každý chovatel.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest