Každý správný chovatel psů by měl znát základní pravidla o pamlscích, ale ne vždy je tomu tak. Co asi každý ví je to, že pamlsek by měl být pro psa spíše odměnou. Pamlsek mu můžeme dát např. za dobře vykonaný výcvik, dobře odvedenou práci, že prostě udělal něco, co by si měl zapamatovat. Pes si tak lépe zapamatuje, co je správné a co ne. Pamlsek by jste si také neměli plést s doplňkem stravy. Např. nějaké granule – ty pes jí skoro každý den a už ví, že si je nemusí ničím složitě zasluhovat, když ví, že je stejně dostane a to i bez práce. Pamlsek slouží čistě k tomu, aby si pes postupně zapamatoval, co po něm chcete, takže jsou vhodné věci takové, které nedostává příliš často.

Pamlsky dle velikosti psa

Na trhu je samozřejmě nabídka velká, najdete pamlsky jak pro menší psy, tak pro ty větší, pro starší psy měkké, pro ty, co mají dobrý chrup zase tvrdé. Barvami se zde také nešetří. Každému psovi bude chutnat samozřejmě něco jiného. V dnešní době už dokonce existují i pytlíky na pamlsky – jsou různých velikostí, jsou také uzavíratelné a dají se připnout k opasku, tudíž už nemusíte nosit pamlsky po kapsách a po sáčcích.

Výroba pamlsků je někdy složitější a někdy méně, každý obsahuje něco jiného. Složení by mělo být napsáno na každém obalu, aby jste si byli jistí, co pro Vašeho pejska kupujete. Mělo by tam být také uvedeno pro jakého psa se hodí. Pamlsky pro psy můžeme dělit na buvolí kosti, čokolády pro psy, barevné pamlsky, měkké, sušené, na čištění zubů,dietní aj.

Kosti z buvolí kůže

Pamlsek, který je 100% přírodní. Jedná se o pamlsek vyráběný ze sušené buvolí kůže. Vyrábí se v různých tvarech  – např. kostičky, tyčinky, botičky, uzly nebo koule. Jsou vhodné na žvýkání a psům hodně chutnají. Některé mohou být bělejší, ale není se čeho obávat, obsahují totiž kalcium, které psům posiluje zuby. Ceny se pohybují různě. Seženete jak levnější, tak i dražší. Dají se koupit po více kusech. Např. 10g kostička o 5 cm stojí kolem 4 Kč. V nabídce těchto pamlsků najdete i dražší, které jsou třeba barvené a vypadají hezky. Tyto kosti čistí zuby a posiluje žvýkací svaly, jsou vhodné i pro štěňata.

Měkké pamlsky

Jsou vhodné pro všechny psy a u psů jsou více oblíbené – hlavně kvůli té měkkosti. Na některých může být napsáno, pro jaké psy jsou vhodné. Příchutě bývají hodně rozmanité a také se vyrábějí v různých tvarech a velikostech. Ceny jsou opět různé, zde záleží na výrobci, k čemu je pamlsek určen, jakou má příchuť a tvar apod.

Barevné pamlsky pro psy

Tyto pamlsky se vyrábějí z rozdrcených syrových kůží a škrobu. Dají se sehnat různé tvary např. dudlíky, tyčinky, kosti nebo také různé vtipné tvary – podoba párku v rohlíku či ražniči aj. Ceny jsou spíše nižší, 100 ks chroupacích tyčinek stojí cca 90 Kč.

Čokolády

Normální čokoláda je pro psa velice nebezpečná, má totiž příměsi, které jsou pro psa nestravitelné a pokud jí sežere moc, může i umřít. Jenže v dnešní době už existují i čokolády, které jsou určené pouze pro psy. Až by jste se divili kolik variant existuje. Tak např. příchutě klasické jako jsou mléčná, bílá nebo také ne úplně pro lidi běžné příchutě – hovězí, jehněčí nebo třeba lososové. Čokoláda má hmotnost obvykle okolo 30g a má klasické čtverečky. Vyrábí se také čokolády cca 5ti cm v různých barvách a chuťových variantách. A pokud chcete úplně něco jiné, marné nejsou ani vitamínové dropy. Nabízí se v příchutích – šunková, čokoládová, mléčná nebo jogurtová. A jak jsou na tom cenově? Tyhle čokoládky se dají sehnat od 20 – 40 Kč, záleží jak které, ale opět to není nic drahého.

Sušené pamlsky

Pro psy jsou úplnou pochoutkou. Oblíbené jsou hlavně kvůli vůni a skvělé chuti. Pro psa je to ta nejlepší volba a rozhodně vedou před jinými pamlsky. Provedení jsou opravdu různé – sušené uši (králičí, hovězí, vepřové), sušené plíce, dršťky, střívka, ryby, játra, krůtí krky, vepřové maso, vepřové nohy, vepřové a hovězí ocasy, šlachy a další vnitřnosti a části zvířat. Některé pamlsky se dělají i uzené. Měly by se skladovat v chladu. Ceny jsou opět různé – 200 g sušených hovězích achilovek stojí okolo 40 Kč.

Dietní pamlsky

Tyto pamlsky jsou vhodné, pokud má Váš pejsek dietu a nechcete jej omezovat v pamlscích. Dají se najít takové, které jsou chutné i když jsou dietní, tudíž se nemusíte obávat porušení diety Vašeho psa. Na obale by měli mít označení light, ale pro jistotu je lepší kontrolovat i složení. Tyto pamlsky se vyrábějí i ve formě na čištění zubů (např. značka Trixie – Denta fun Veggies). Ceny jsou o trochu vyšší než u normálních pamlsků, ale stejně to není nějaká velká částka. ProPlan pochoutku light od Puriny, která má 400g seženete zhruba za 90 Kč.

Pamlsky, které čistí zuby

Obsahují pomocné látky, které napomáhají čistit psovi zuby a odstraňovat zubní plak, což je určitě přínosné. Tyto látky se uvolňují při kousání pamlsku a v jeho názvu často narazíte na označení “denta”. Dělají se i ve více příchutích, např. vanilková, která navíc odstraňuje pach z tlamy. Ceny jsou opět různé, ale příznivé. Pamlsky seženete od 20 Kč.

A co pamlsky domácí?

Dnes už je možné pro psa dělat pamlsky doma. Na internetu najdete určitě hodně nápadů. Vhodné jsou také piškoty – buď ty psí, které mají méně cukru nebo klidně i obyčejné piškoty. Těchto receptů je opravdu mnoho a většinou jsou nenáročné a levné.

Nevhodné pamlsky pro psy

Na prvním místě je určitě čokoláda – psy ohrožuje zejména kofein a teobromin, který se z těla zvířat vylučuje hodně pomalu. Také vysoký obsah tuků ohrožuje funkčnos slinivky. U zdravého psa je smrtelná dávka 300mg na 1kg psa.

Velký pozor by jste měli dávat na výběr kostí. Psi je mají velmi rádi, ale ne všechny jsou dobré. Kuřecí kosti se hodně štěpí a poškozují tak žaludek či střeva. Syrové kosti pes dokáže strávit, ale ty vařené mohou být nebezpečné.

Odpusťte si také různé sladkosti – obsahují totiž xylitol, který je mimo jiné i v pečivu, sušenkách a koláčích. Xylitol je cukrový alkohol, u psů ale zvyšuje hladinu inzulinu, což psa může ohrožovat na životě.

Další potravinou jsou hrozny nebo avokádo – pro psy jsou totiž vysoce toxické. Jde vlastně o přecitlivělost a alergickou reakci. Nemusí tím trpět každý pes, ale je lepší se tomu vyvarovat – i 8 rozinek dokáže zabít psa. Pokud zrovna pes nebude mít alergickou reakci, můžou mu selhat ledviny. Avokádo obsahuje Persin, který poškozuje srdce, plíce a tkáně. Příznaky mohou být zhoršení břicha. Ovoce jinak pro psy není nebezpečné, problémem jsou nezralé kusy, ve kterých je moc dráždivých kyselin.

Ořechy, jádra a mandle způsobují opět alergickou reakci. Otrava ořechy se může projevovat zvracením, poruchou koordinace, vysokou teplotou nebo střepy. Nemusí jít zrovna o smrtelnou otravu, problémem jsou však nemocní psi či ti, co trpí skrytou vadou srdce.

Dalšími nevhodnými pokrmy či pamlsky mohou být-

 • brambory (obsah alkaloidů)
 • káva
 • česnek nebo cibule
 • žvýkačky
 • rajčata
 • droždí
 • čaj
 • sušenky
 • sůl
 • houby (způsobují křeče a nadýmání)
 • muškátový ořech
 • mléčné výrobky, které jsou moc tučné (způsobují zánět slinivky nebo plynatost)
 • syrová játra (toxicita vitaminem A)
 • syrové bílky (obsahují avidin, který může vést k úbytku vitamínu B – celé vejce nebezpečná nejsou)

 

Psům by se jídlo hlavně nemělo solit. Psovi to sice chutná, ale pak neví, kdy přestat, začne tloustnout důsledkem špatného metabolismu. Velké množství soli také vede k vysokému krevnímu tlaku. Samozřejmě sůl je pro psa nezbytná, tak jako pro člověka, ale v opravdu minimálním množství, kdy mu napomáhá s trávením.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest