Plemena psů - Anglický setr
F.C.I. – Standard č. 2 / 23.11.2009 / F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
KATEGORIE Psí plemena
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 28.07.2009
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 7. Skupina – Ohaři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Britští a irští
Pracovní zkouška Ano

 

Anglický setr – Setter Anglais je anglické lovecké psí plemeno, které se uplatní nejen v lovu, ale i dalších činnostech a sportech. Ve starší literatuře se často uvádí jméno setr Lawerackův. Setři nejspíš pocházejí z křížení pointera se španělským ohařem a francouzským ohařem.

 

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Anglický setr – popis plemene

Anglický setr je středně velký pes, čistých linií, elegantního vzhledu i pohybu. Povahou je velmi aktivní a obdařený značnými loveckými schopnostmi. Je velice přátelský a má výbornou povahu. Hlava je nesená vysoko, je dlouhá a přiměřeně suchých linií. Mozkovna je klenutá mezi ušima, což poskytuje dostatek prostoru pro mozek. Týlní hrbol je dobře patrný. Stop je výrazný, nosní houba musí být černá nebo játrová v souladu s odstínem srsti. Nozdry jsou široce otevřené. Čenichová partie je hranatá, středně hluboká. Její délka od stopu ke konci nosní houby musí být stejná, jako délka mozkovny od týlního hrbolu po oči.

Pysky nesmí být příliš spuštěné (větrné). Čelisti jsou téměř stejně dlouhé, jsou silné a mají kompletní nůžkový skus, což znamená, že horní řezáky překrývají spodní v těsném kontaktu. Jsou postavené v čelistech kolmo. Kompletní chrup je žádoucí (doslova « vítán »). Oči jsou zářivé, s milým a přátelským pohledem. Jsou zbarvené od oříškové po tmavě játrovou. Čím jsou tmavší, tím lépe. Světle zbarvené oko je přijatelné pouze u « liver belton », tj. játrově hnědobílého zbarvení. Oko je oválného tvaru a není vypoulené. Uši jsou středně dlouhé, nízko nasazené, splývají podél lící a tvoří dobře patrné záhyby. Jejich konec je semišově hladký. Horní část ucha je pokrytá jemnou a hedvábnou srstí.

Krk je dost dlouhý, svalnatý a suchý, lehce klenutý ve svrchní linii při pohledu z profilu, připojení hlavy je dobře patrné. Směrem k ramenům je silnější a svalnatý. Nemá nikdy lalok ani volnou kůži na hrdle. Jeho vzhled je elegantní.

Tvar trupu

Tělo je středně dlouhé, hřbet krátký a vodorovný. Bedra jsou široká, mírně klenutá, silná a svalnatá. Hrudník je hluboký ve sternální části, je prostorný a široký mezi lopatkami. Žebra jsou dobře vyklenutá; poslední žebra jsou dost dlouhá, tak, aby pes měl správně hluboký hrudník. Ocas je nasazen téměř v prodloužené linii hřbetu. Je středně dlouhý, nepřesahuje přes hlezenní kloub, není ani huňatý, ani holý. Je mírně prohnutý nebo rovný, ale bez tendence přetáčet se do výšky. Srst na něm tvoří dlouhou vlajku. Vlajka začíná obvykle kousek od nasazení ocasu a do poloviny jeho délky se srst prodlužuje, pak směrem ke konci se opět zkracuje. Srst je dlouhá, lesklá, jemná a hedvábná, zvlněná, nikoli však kudrnatá. Ocas se v akci pohybuje; je nesen v úrovni, která nepřevyšuje linii hřbetu

 

Postavení končetin

Lopatky jsou správně uložené, se šikmým sklonem směrem k zádi. Lokty jsou dobře postavené podle těla, předloktí rovné a svalnaté, se zaoblenými kostmi. Nadprstí je krátké, silné a oblé, rovné. Přední tlapky jsou pevné, s odolnými polštářky a dobře sevřenými pružnými prsty, které jsou dobře chráněny srstí mezi nimi. Pánevní končetiny – Zadní končetina je svalnatá, včetně stehna. Partie od stehna k hlezennímu kloubu je dlouhá. Stehno je dlouhé, kolenní kloub je správně zaúhlený. Hlezna nejsou vbočená ani vybočená. Jsou rovnoběžně postavená.

Zadní tlapky jsou pevné, s odolnými polštářky a dobře sevřenými pružnými prsty, které jsou dobře chráněny srstí mezi nimi. Pohyb je lehký a harmonický, svědčící o rychlosti a vytrvalosti. Hlezna se pohybují volně, z jejich pohybu je zřejmá síla, kterou dodávají chodu pánevních končetin. Při pohledu zezadu je celá končetina ve stejné svislé ose. Hlava je přirozeně nesena vysoko.

Osrstění plemene

Srst je od zadní části hlavy, počínaje linií uší, jemně zvlněná, nikoli však kudrnatá, je dlouhá a hedvábná, což platí u setrů všeobecně. Anglický setr má na zadní straně stehen a zadní části předních nohou až téměř k zemi tvoří praporce. Zbarvení černé a bílé (blue belton), oranžové a bílé orange belton), citronové a bílé (lemon belton), játrově hnědé a bílé (liver belton) nebo trikolorní, což značí černé a bílé se zanky pálení nebo s hnědé a bílé se znaky pálení. Tyto barvy netvoří po těle velké skvrny (plotny). Je preferováno jemné stříkání či drobné skvrny po celém těle.

Poznámka komise pro standardy – Belton je specielní termín, používaný pro označení stříkání (skvrnění), které je charakteristické pro anglického setra. Belton je vesnice v Northumberlandu. Tento termín byl použit v knize o anglických setrech od pana Edwarda Laweracka, chovatele, jenž především ovlivnil současnou podobu plemene, a odtud se rozšířil do všeobecného povědomí.

Výška psa v kohoutku

Kohoutková výška psa je 65 – 68 cm, feny 61 – 65 cm. Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za vady a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a podle jejich vlivu na zdraví a pohodu psa a na možnost jeho tradičního pracovního využití.

Vady vedoucí k diskvalifikaci

  • Agresivita nebo bázlivost
  • Všichni psi s viditelnými anomáliemi psychického stavu nebo chování musí být diskvalifikováni.

Poznámka: všichni psi (samci) musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest