F.C.I. – Standard | č.1 / 23.11.2009 / F |
ZEMĚ PŮVODU | Velká Británie |
KATEGORIE | Psí plemena |
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU | 28.07.2009 |
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina | 7. Skupina – Ohaři |
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce | 2. Britští a irští |
Pracovní zkouška | Ano |
Pointer nebo pointer Anglais, je psí plemeno loveckého psa, které se vyznačuje chutí do práce. Slovo Pointer označuje výraz ustrnutí (zamrznutí), kdy tímto postojem upozorní lovce na přítomnost zvěře. Odborně se tomuto chování říká vystavování zvěře. Plemeno pochází z Anglie, kde bylo vyšlechtěno v 18. století.
Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.
Pointer Anglais – popis plemene
Pointer Anglais je harmonicky stavěný, celkově vyvážený. Působí dojmem síly a pružnosti. Jeho celkový profil je tvořen půvabnými křivkami. Povahou působí aristokraticky. Je aktivní a působí dojmem síly, odolnosti a rychlosti. Má dobrý charakter, vyrovnanou povahu.
Mozkovna je středně široká, ve správném poměru s délkou nosního hřbetu. Týlní hrbol je dobře patrný, stop je výrazný. Nosní houba je tmavě zbarvená, ale může být i světlejší v případě, že se jedná o zbarvení citrónově bílé. Je měkká a vlhká, nozdry jsou široké. Nosní hřbet je poněkud proláklý, končí v linii nosní houby, čímž vypadá nosní linie prohnutá. Pod očima je mírně vpadlý. Pysky jsou dobře vyvinuté, pružné. Čelisti jsou silné, mají perfektní nůžkový skus, pravidelný a kompletní, což značí, že horní řezáky těsně překrývají spodní a jsou správně postaveny v čelistech. Jařmové oblouky nejsou příliš vystupující.
Oči jsou umístěny v poloviční vzdálenosti mezi týlním hrbolem a nosem. Jejich pohled je živý a dobrý (milý). Jsou oříškové nebo hnědé, v závislosti na zbarvení srsti. Nejsou ani vyvalené, ani vyplašené. Pohled není uhýbavý. Jejich ohraničení je tmavé, ale může být i světlejší v případě citrónově bílého zbarvení srsti. Uši – jejich kůže je jemná. Jsou nasazené dost vysoko. Jsou zavěšené podle hlavy, jsou středně dlouhé. Na konci jsou mírně zašpičatělé. Krk je dlouhý, svalnatý, poněkud klenutý, dobře zasazený mezi lopatkami, nemá lalok (je suchý).
Tvar trupu
Bedra jsou silná, mohutně osvalená, mírně klenutá a jsou krátká. Hrudník je přesně tak široký, jak je nezbytné, aby byl dostatečně prostorný ve sternální partii. Dosahuje do výšky loktů. Žebra jsou dosti klenutá, dostatečně vyvinutá směrem k zadní části hrudního koše, zkracují se postupně směrem k bedrům. Ocas je středně dlouhý, u kořene silný, postupně zeštíhluje směrem ke špičce. Je dobře osrstěný přiléhavou srstí a je nesen v úrovni hřbetu, aniž by měl tendenci přetáčet se vzhůru. Když je pes v pohybu, ocas se pohybuje ze strany na stranu.
Postavení končetin
Hrudní končetiny – přední nohy od lokte až k zemi jsou rovné a pevné, se správně utvářenou kostrou. Kosti jsou zaoblené. Klouby jsou silné a zřetelné. Lopatky jsou dlouhé, šikmo uložené se sklonem k zádi. Karpální kloub nevyčnívá z předního profilu nohy, tvoří nepatrný hrbolek na vnitřní straně. Záprstí je dost dlouhé, silné a pružné, s mírně šikmým sklonem. Přední tlapky – tlapka je oválná, prsty jsou sevřené a správně klenuté, mají pevné polštářky. Pánevní končetiny jsou velmi svalnaté. Kyčelní kosti jsou dobře uloženy a jsou patrné, ale nevyčnívají nad hřbetní linii. Stehna jsou silně vyvinutá, kolenní kloub správně zaúhlený, podkolení jsou svalnatá.
Hlezna jsou rovná, zadní tlapky oválné, prsty jsou sevřené a správně klenuté, mají pevné polštářky. Pohyb je vyrovnaný. Pes v pohybu pokrývá hodně terénu (má prostorný pohyb). Akce vychází ze zadních nohou. Lokty nejsou ani vbočené, ani nevybočují. V pohybu nesmí být nohy vysoko zvedány (vysoká akce) po způsobu koně Hackney (pohyb nesmí být ani s vysokou akcí, ani skákavý).
Osrstění plemene
Srst je jemná, krátká, tvrdá a rovnoměrně pokrývá povrch těla, je perfektně hladká, rovná a pěkně lesklá. Obvyklá zbarvení jsou: citronová a bílá, oranžová a bílá, játrová a bílá, černá a bílá. Zbarvení jednobarevná či tříbarevná jsou rovněž korektní.
Výška psa v kohoutku
Kohoutková výška psa je 63 – 69 cm, feny 61 – 66 cm. Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a jejich vlivu na zdraví a pohodu psa a na možnost jeho tradičního pracovního využití.
Vylučující vady
- Agresivita nebo bázlivost
- Všichni psi s viditelnými anomáliemi psychiky nebo chování musí být diskvalifikováni.
Poznámka: Všichni psi (samci) musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.
Zdroj: www.cmku.cz
Útulky pro psy
Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.
Sledujte nás
Jsme na Facebooku i Instagramu
Přidejte se k nám a získejte výhody.
Veterinární ordinace
Spravujeme pro vás online katalog ordinací.
Nejlevnější krmivo pro psy?
Srovnáváme ceny krmiva všech značek.