plemena psů - Velký Gascon-saintongeois
F.C.I. – Standard č. 21 / 28.03.07/F
ZEMĚ PŮVODU Francie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 06.03.2007
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITí lov
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Velký Gascon-Saintongeois je honič používaný při lovu se střelnou zbraní a někdy též ke štvanicím velké zvěře. Lze je použít i k lovu zajíce, pracuje obvykle ve smečce, ale i samostatně jako stopař. Malý Gascon-Saintongeois je všestranný pes používaný při lovu se střelnou zbraní. Jeho původ z něj dělá specialistu na lov zajíce, ale lze s ním velmi úspěšně lovit i velkou zvěř. Když v polovině 19.století hrabě Joseph de Carayon-Latour chtěl regenerovat zanikající plemeno honičů ze Saintonge, spojil několik zbývajících jedinců s modrými gaskoňskými honiči barona de Ruble, čímž dal základ plemeni Gascon-Saintongeois, ale způsobil tím definitivní zánik plemene ze Saintonge.

V polovině 20.století několik lovců z jihozápadu Francie provedlo selektivní výběr malých jedinců ve svých odchovech a upevnili následně tuto varietu( malého Gascona), která byla, dle svého původu, specializována k lovu zajíce štvaním.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Velký Gascon-saintongeois – popis plemene

Velký Gascon-saintongeois má mozkovnu i čenichová partie jsou stejně dlouhé. Povahou je to excelentní smečkový (parforsní) honič s velmi jemným nosem, aktivní, obdařený velmi krásným hlasem. Instinktivně se sdružuje do smečky. Je klidný, věrný, velmi dobře se vodí (myšleno ve vztahu k práci ve smečce). Linie mozkovny a nosního hřbetu jsou rozbíhavé, mozkovna je při pohledu zepředu je klenutá a spíše úzká; týlní hrbol je výrazný. Při pohledu shora má mozkovna tvar protáhlého oválu.

Stop je nevýrazný, nosní houba je černá, velká, nozdry jsou dobře otevřené. Pysky překrývají spodní čelist, koutek je nevýrazný. Okraje pysků jsou černě pigmentované. Nosní hřbet je silný, mírně vyklenutý. Čelisti mají nůžkový skus, řezáky jsou dobře postaveny v čelistech. Líce jsou suché, oči mají oválný tvar, jsou hnědé. Orámování očních víček je černé. Pohled je milý a důvěřivý. Uši jsou jemné, stočené do vývrtky, musí dosahovat nejméně ke konci nosní houby. Jsou zavěšené pod linií očí a dost vzadu, krásně rámují mozkovnu.

Krk je středně dlouhý a středně silný. Je mírně klenutý, má nevýrazný lalok.

Tvar trupu

Horní linie je pevná, nesmí být moc dlouhá. Bedra jsou dobře spojená se hřbetem, mírně klenutá, dost svalnatá, nepříliš dlouhá. Záď je správné šířky, mírně skloněná. Hrudník je široký, dlouhý, dosahuje do úrovně lokte. Hruď je dost otevřená. Žebra jsou mírně klenutá a dlouhá. Slabiny jsou mírně vtažené. Ocas je u kořene je silný, štíhlý na konci, dosahuje do úrovně hlezenního kloubu. Je elegantně nesen ve formě šavle.

Postavení končetin

Hrudní končetiny – přední nohy jsou silné, lopatky jsou dosti dlouhé, svalnaté, šikmo uložené. Lokty jsou postavené u těla, předloktí se silnými kostmi. Tlapky mají tvar protáhlého oválu; prsty jsou suché a sevřené. Polštářky a drápy jsou černé. Pánevní končetiny – zadní nohy mají vyvážené proporce. Stehna jsou dlouhá a svalnatá. Hlezna jsou široká, dobře zaúhlená, rovně postavená, postavená v ose těla. Pohyb je vyrovnaný a lehký. Kůže je pružná, a ne příliš silná. Bílá s černými plotnami.

 

Osrstění plemene

Srst je krátká a přiléhavá. Zbarvení – Základ je bílý s černými plotnami, někdy je v bílé přítomné stříkání, ale nesmí být příliš četné (husté). Dvě černé plotny jsou obvykle umístěny po obou stranách hlavy, pokrývají uši, obkružují oči a končí na lících. Líce mají plavou barvu, je upřednostňován světlý odstín.

Plavé znaky pálení jsou nad očima, tvoří tzv. „čtyřočáka“. Pálení je též na vnitřní straně uší a spodní části končetin jsou rovněž stříkány touto barvou. Několik plavých chlupů se může vyskytovat i na horní části uší, nesmí to však dávat hlavě trikolorní vzhled. Někdy se vyskytuje na dolní části stehen typická skvrna v barvě spadaného listí, která se nazývá „srnčí známka“

Kohoutková výška

Kohoutková výška psa je u Velkého  – psi 65 – 72 cm, feny 62 – 68 cm U Malý – psi 56 – 62 cm, feny 54 – 59 cm.

Pro oba rázy platí tolerance plus minus 1 cm.

Chyby

všechny odchylky od znění tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Hlava

  • krátká
  • široká mozkovna
  • krátké ucho, vysoko nasazené ucho
  • totální absence pálení

Tělo

  • chybějící substance
  • měkká hřbetní linie
  • sražená záď
  • křivý prut

Končetiny

  • nedostatečně silné kosti
  • lopatka příliš šikmá nebo strmě uložená
  • otevřené tlapky
  • strmé úhlení pánevních končetin
  • při pohledu zezadu sbíhavá hlezna

Vylučující vady

  • pes agresivní, pes bázlivý
  • jedinec nedostatečný v typu, a to zvláště široká a kulatá mozkovna
  • předkus nebo podkus
  • světlé oko
  • každé jiné zbarvení než takové, jaké uvádí standard

Všichni jedinci, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest