Každého psa je tu a tam potřeba vykoupat. Někteří si tuto činnost docela užívají, jiní ji nesnáší, a jakmile poznají, že se k něčemu schyluje, berou nohy na ramena. Pro majitele je pak tato činnost zrovna tak nepříjemná a stresující jako pro zvíře. Jak na to, aby se hafan cítil dobře a přestal mít ke koupelím odpor?
Jak často psa koupat
Mnoho psích majitelů se ptá, jak často koupat psa. Jednoznačná odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje. Je to totiž ryze individuální. Záleží na plemeni a jeho typu srsti, ale i na životním stylu. Psíci, kteří poslušně capkají vedle svého páníčka nebo paničky a málokdy něco vyvedou, se mohou většinu času chlubit výstavním kožichem. Pokud je ale váš pes tak trochu lotr, který se rád vyválí v blátě nebo kaluži, budete muset ke koupeli přistupovat mnohem častěji.
Jestliže se váš pes rád koupe v řece nebo v rybníku, vězte, že je z hygienických důvodů ideální, ho posléze vykoupat v čisté vodě doma.
Co budete potřebovat
Na koupání je vhodné vyhradit si v prvé řadě dostatek času. Pokud máte naspěch, budete jen nervózní a psa ještě více vystresujete. Klid a pohoda jsou přitom klíčem k úspěchu.
Veškeré náčiní, které budete ke koupeli potřebovat, si připravte předem. Po ruce byste měli mít:
- osušky,
- šampon,
- kartáč nebo hřeben,
- pamlsky pro lepší motivaci.
Žádnou z těchto věcí rozhodně nechcete shánět ve chvíli, kdy je pes mokrý nebo ještě hůř, když se vám snaží utéct z vany.
Jak vykoupat psa
Než psovi srst namočíte, pečlivě ji vykartáčujte, aby v ní nebyly žádné smotky nebo chuchvalce. Ty by se totiž ve vodě zamotaly ještě víc a jejich odstranění by poté bylo výrazně těžší.
Na dno vany nebo sprchového koutu nejprve umístěte starou osušku. Slouží k tomu, aby psovi hladký povrch neklouzal. Jestliže se bojíte, že se pes dá na útěk, můžete jej mít během koupání na vodítku. Kožené ale raději nepoužívejte, mohlo by se ve vodě srazit.
Velkou pozornost věnujte teplotě vody. Měla by být ideálně vlažná, příjemná na dotek. Proud nastavte spíše najemno. Psa namáčejte od ocasu směrem k hlavě. Tady buďte velmi opatrní, aby voda nenatekla do uší nebo do čumáku. Z tohoto důvodu je lepší otřít hlavu spíše jen navlhčenou žínkou. Psí šampon samozřejmě nepatří do očí. Pokud se tam nedopatřením dostane, je nutné jej důkladně vypláchnout čistou vodou.
Na konci koupele důkladně opláchněte srst tak, abyste spláchli všechen šampon. Poté dovolte psovi, aby se pořádně otřepal. Ano, budete mít v koupelně nejspíš trochu mokro, ale vězte, že je to pro psa přirozené a příjemné. Teprve pak začněte s osušováním.
Můžete použít fén, ale bojácnější hafany možná jeho zvuk vyděsí, zvlášť pokud na něj nejsou zvyklí. Osuška je oproti tomu sázkou na jistotu. Pořádně s ní psa vydrbejte dosucha. V případě potřeby ho následně zabalte ještě do druhé osušky. Nezapomeňte na něj mluvit milým hlasem a odměnit ho nějakou tou dobrotou.
Pokud se rozhodnete využít přece jen vysoušeč vlasů, ujistěte se, že je nastavený na nejnižší teplotu a že fénujete z větší vzdálenosti.
Jaký šampon na psa
Pro psy existují speciální šampony. Není to žádná rozmařilost, ale nutnost. Rozhodně nepoužívejte šampony určené pro lidi, mohli byste svému čtyřnohému mazlíkovi ublížit. Zajděte do chovatelských potřeb a optejte se prodavače. Šampon by měl být nejlépe hypoalergenní a nesmí obsahovat umělá barviva nebo parabeny. Existují i speciální šampony určené na nejrůznější problémy s kožichem – typicky třeba proti blechám nebo jiným parazitům. V takovém případě je nejlepší požádat o radu s výběrem vašeho veterináře.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |