Přestože psi dělají všemožné věci, aby si udrželi svou srst čistou, potřebují vaši pomoc s úkoly, které sami nezvládnou. Příkladem je kartáčování. Pravidelné kartáčování odstraňuje přebytečné chlupy z vašeho psa a výrazně snižuje množství chlupů, které jinak musíte pracně odstraňovat z vašeho nábytku, auta a vašich oblíbených černých kalhot. Pomáhá také roztírat přírodní oleje do srsti a na kůži psa, což udržuje srst zdravou a nedochází k tak velkému vypadávání. Kartáčování je také skvělý způsob, jak zkontrolovat zdraví vašeho psa. Při kartáčování se podívejte na stav srsti vašeho psa. Je spletená nebo zamotaná? Suchá nebo mastná? Zkontrolujte také hrbolky, klíšťata, blechy, a cokoli, co vypadá neobvykle.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Základy kartáčování: Správný kartáč a jak to často dělat

Kartáčování je opravdu docela jednoduché. Musíte jen pochopit, jaký druh srsti má váš pes, a to určuje, jak často je třeba kartáčovat a jaký typ kartáče na psa použít.

Zde jsou některá obecná pravidla pro úpravu péče:

Dlouhosrstá plemena, jako jsou kolie a tibetští teriéři, by měla být kartáčována každý týden, někdy častěji, pokud se srst jeví jako zvlášť zamotaná. Štětce na špendlíky jsou pro tato plemena dobrou volbou, protože její štětiny sevřou podsadu a odstraní volné chloupky, aniž by způsobovaly bolest. Může se také dostat na kůži. Začněte v těsné blízkosti pokožky a odstraňte ji. Použijte hřeben k vyklizení všech rohoží.

Krátkosrstí psi, jako jsou labradorští retrívři a chrti, nepotřebují časté kartáčování, protože se jejich chlupy snadno nespojují. Přesto je vhodné čistit jejich srst každých pár týdnů, abyste odstranili volné chlupy. Použijte gumový kartáč nebo speciální rukavici, která pomůže odstranit nečistoty a volné chlupy.

 

Čistící rukavice na psa

Proč je čistící rukavice tak super? Rukavice padne na vaší ruku a váš pes si bude myslet, že jen mazlíte, a nebude mít podezření, že je vlastně kartáčován. Krátkosrstá plemena s drsnou kůží, jako jezevčíci a většina teriérů, potřebují hladší kartáč v kombinaci s ostrými vylínacími kartáči.

Jak čistit svého psa: technika

Nyní, když máte správné vybavení a víte, jak často váš pes potřebuje dobré kartáčování, ujistěte se, že máte i správnou techniku.

 

Kartáčování psa, jak na to

Kartáčování provádíme směrem dolů a ven, pryč od psí kůže. Vždy držíme kartáč ve směru růstu srsti; psi se nechtějí kartáčovat proti srsti.

Buďte jemní, jinak můžete srst psa poškodit natahováním chloupků, až se zamotají a utrhnou. Udělejte si čas na rozmotání jakýchkoli chucvalců, jako byste to udělali, kdyby se váš hřeben zasekl do vlasů vašeho dítěte.

Pokud narazíte na slepené části, naneste kondicionér nebo sprej a nechte jej několik minut působit. Potom použijte široký hřeben nebo nástroj na rozřezání rohože, abyste se dostali skrz spleť chlupů. Rohože se mohou přiblížit kůži psa a jejich odstranění může být bolestivé, takže postupujte opatrně. Můžete vystřihnout rohože nůžkami, ale buďte opatrní, abyste psovi ostrými nůžkami neublížili; Stává se to častěji, než byste si mysleli.

Kartáčování je nezbytnou součástí dobré péče o pleť a pomůže udržet srst vašeho psa zdravou a dobře vypadající.

Máte nějaké skvělé tipy na kartáčování? Dejte nám vědět v komentářích níže!

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest