koupání se psem

S příchodem teplejších dnů začíná období, kdy můžeme s našimi chlupáči vyrazit k vodě a užívat si koupání v rybníku, v řece nebo třeba v zatopeném lomu. Pro psy je to obvykle skvělá zábava. Abychom si ji však užili naplno, musíme dodržovat jistá pravidla.

Buďte ohleduplní k ostatním

Než vyrazíte k vodě, nejprve si zjistěte, zda je na vámi vybraném místě povolené koupání psů, případně i lidí (pokud si chcete s vaším mazlíkem zaplavat i vy). V případě zákazu jej respektujte a raději se poohlédněte jinde. Možností je v dnešní době spousta.

Vyvarujte se místům, kde vysedávají rybáři. Určitě by vás neviděli rádi, protože váš pes jim bude plašit potenciální úlovky. Zároveň hrozí, že se zamotá do vlasců a může se poranit. Vyhněte se také hnízdištím vodních ptáků.

Jako u každé procházky, i tady platí, že byste měli být maximálně ohleduplní. Pokud jste vyrazili na oblíbené a tím pádem frekventované místo, uvědomte si, že ne každý je z vašeho čtyřnohého kamaráda nadšený.

Proto dbejte na to, aby nikoho neobtěžoval a nekamarádil se s lidmi, kteří o to zjevně nestojí. To platí nejen na břehu, ale hlavně ve vodě. Váš pes si může chtít jen hrát, ale pokud se cizí člověk psů bojí, snadno zpanikaří. A pokud navíc není dobrým plavcem, hrozí, že dojde i k neštěstí.

Hlídejte psa jako oko v hlavě

Ke koupání psa tedy ideálně vyberte místo, které je trochu stranou. Určitě by tu měl být pozvolný břeh, aby se pes lehce dostal z vody.

Než ho tam pustíte, ujistěte se, že není příliš rozehřátý. Jestliže doteď běhal, aportoval nebo jinak dováděl, nechejte jej na chvíli vydýchat a zchladit. Pes by také neměl plavat bezprostředně po jídle.

Pokud je voda příliš studená, nenechávejte v ní psa dlouho. Mohl by se totiž nachladit, případně onemocnět i závažněji – angínou nebo třeba zánětem močových cest. Z tohoto důvodu také psa osušte dobře savým ručníkem poté, co z vody vyleze (to platí především, je-li počasí chladnější, ale u psů se sklonem k zapaření srsti za všech okolností!).

Ve vodě samozřejmě dávejte na psa neustále pozor. Je to podobné jako s dětmi. Psi jsou často nadšení, ale mohou se taky rychle vyčerpat. To platí hlavně u štěňat a starších psů.

Opatrnější musíte být také, pokud se koupete v řece, kde je na rozdíl od stojaté vody silnější proud. Ten může pejska snadno strhnout, proto je lepší mít jej na vodítku, obzvláště máte-li menší plemeno.

Pozor na sinice a jiné nečistoty

Další zásadní věcí, kterou byste měli brát v úvahu, je kvalita vody. Ve vodě jsou často mikroorganismy, které našemu chlupáčovi (a vlastně ani nám samotným) rozhodně nesvědčí. Pokud víte, že je rybník znečištěný sinicemi nebo jeho voda nepěkně páchne, určitě do ní psa nepouštějte. Riskujete totiž nejrůznější kožní problémy.

Kdykoli vyrážíte za koupáním, nezapomeňte s sebou misku na vodu. Zní to sice trošku jako pověstné nošení dříví do lesa, ale opět jde o preventivní opatření. Váš pejsek by totiž určitě neměl pít vodu z rybníka, jejíž kvalita může být všelijaká.

Po koupání venku je dobré psa vždycky doma osprchovat. Někdy stačí čistá voda, ale jestli je špinavý třeba od bláta, budete to muset vzít důkladně, nejlépe s pomocí psího šamponu. Pokud se váš pejsek potápěl, určitě mu následně ošetřete uši – dobře je vysušte a ideálně prokapejte dezinfekčními ušními kapkami nebo čisticím roztokem (zeptejte se na ně v chovatelských potřebách nebo u vašeho veterináře).

 

Závěrem je třeba říct, že koupání se psem je vynikající zábava, která vašemu miláčkovi určitě prospěje. Myslete ale na to, že bezpečnost je vždy na prvním místě a je na vás, abyste ji vašemu čtyřnohému parťákovi zajistili.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest