plemene psů - Rhodézský ridgeback
F.C.I. – Standard č. 146 / 07.08.1998 / D
ZEMĚ PŮVODU Jižní Afrika
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 10.12.1996
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Rhodézský ridgeback se stále ještě používá v mnoha částech světa k lovu zvěře, ale těší se mimořádné oblibě také jako hlídací pes a člen rodiny.
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 3. Příbuzná plemena
Pracovní zkouška Ne

 

Rhodézský ridgeback je v současnosti jediné uznávané psí plemeno pocházející z jižní Afriky. Jeho předky lze vysledovat do kapské kolonie, kde se smísili se psy dřívějších pionýrů i se zpola domestikovanými psy Hotentotů, kteří měli na hřbetě hřeben. Rhodézský ridgeback většinou lovil ve skupinách po dvou nebo po třech a jeho původní úlohou bylo vyslídit velkou zvěř (především lvy) a díky velké obratnosti ji zastavit, dokud se nepřiblížil lovec. Původní standard zpracoval v roce 1922 v Bolawayo (Rhodézie) F.R.Barnes. Tento standard byl založen na standardu dalmatina a v roce 1926 ho uznala jihoafrická kynologická organizace Kennel Union of South Africa.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Rhodézský ridgeback – popis plemene

Rhodézský ridgeback by měl být harmonicky stavěný, silný, svalnatý, obratný a aktivní, symetrický z profilu a při pohybu střední rychlostí vysloveně vytrvalý. Hlavní důraz se klade na pohyblivost, eleganci a funkční zdraví bez jakýchkoliv tendencí k nadměrně mohutnému vzhledu. Zvláštností plemene je hřeben na hřbetu (»ridge«), což je pruh srsti, jež roste opačným směrem než na zbývajících částech těla. Hřbetní pruh je základním charakteristickým znakem tohoto plemene. Ridge musí být jasně ohraničený, symetrický a směrem k zádi se zužuje. Musí začínat bezprostředně za lopatkami a dosahovat až ke kyčelním hrbolům.

Hřeben na hřbetě smí vykazovat jen dva víry srsti (»crowns«), jež jsou stejného tvaru a jsou umístěny symetricky proti sobě. Dolní okraje vírů nesmějí přesahovat přes horní třetinu hřbetního hřebenu. Dobrá průměrná šířka hřbetního hřebenu (ridge) je 5 cm (2″).Povahou jsou to důstojná, inteligentní plemena, vůči cizím zdrženlivá, ale bez náznaků agresivity nebo bázlivosti.

Lebka by měla být střední délky (šířka mezi ušima a vzdálenosti od vrcholu týlního hrbolu až ke stopu a od stopu ke špičce čenichu by měly být stejné), plochá a široká mezi ušima, je-li pes v klidu, netvoří se mu na hlavě žádné vrásky. Stop by měl být výborně vyznačen: profil od vrcholu týlního hrbolu až ke špičce čenichu nesmí tvořit přímku). Nos by měl být černý nebo hnědý. Černý nos by měl ladit s tmavýma očima, hnědý nos s jantarově zbarvenýma očima. Tlama by měla být dlouhá, hluboká a silná. Pysky by měly být pevně napjaté a dobře přiléhat k čelistem.

Čelisti silné, s dokonale uzavřeným zámkem a úplným nůžkovým skusem. To znamená, že horní řezáky těsně přesahují dolní řezáky a v čelistech jsou posazeny kolmo. Zuby musejí být dobře vyvinuté, to platí zvláště o špičácích a trhácích. Líce – žádné líce. Oči by měly být posazeny ve střední vzdálenosti od sebe, kulaté, jasné a jiskřící, s inteligentním výrazem. Jejich barva by měla ladit s barvou srsti. Uši jsou nasazené poměrně vysoko, střední velikosti, u kořene velmi široké a zužující se k zaoblené špičce. Uši by měly být neseny přilehlé k hlavě. Krk by měl být poměrně dlouhý, silný a bez volné kůže na hrdle.

Tvar trupu

Hřbet je silný, bedra jsou silná, svalnatá a lehce klenutá. Hruď by neměla by být příliš široká, ale velmi hluboká a prostorná, nejhlubší bod hrudní kosti by měl dosahovat k lokti. Předhrudí by při pohledu ze strany mělo být patrné. Žebra jsou přiměřeně klenutá, nikdy by neměla být sudovitá. Ocas je u kořene silný, směrem ke špičce ocasu se pozvolna zužuje, není ale hrubý. Přiměřené délky, není nasazen příliš nízko, ani příliš vysoko, nesen lehce zahnutý, ale nikdy nekroužkuje.

 

Tvar končetin

Hrudní končetiny by měly být zcela rovné, silné a se silnými kostmi, lokty přiléhají ke hrudníku. Při pohledu ze strany by měly být hrudní končetiny silnější než při pohledu zepředu. Silné zápěstní klouby, přední nadprstí postaveno lehce šikmo. Plece jsou šikmo uložené, lopatky by měly jasně vyznačeny, plece svalnaté, jež dávají tušit velkou rychlost. Osvalení pánevních končetin štíhlé, koleno dobře úhlené, nárt krátký. Tlapy jsou kulaté, s dobře sevřenými a klenutými prsty. Pohyb je prostorný, volný a energický.

Osrstění plemene

Srst by měla být krátká a hustá, hladká a lesklá; srst není vlnitá ani hedvábná. Barva je světle pšeničná až červená pšeničná. Trocha bílé na hrudi a na prstech je přípustná, velké bílé skvrny na těchto místech nebo na břiše jsou nežádoucí. Tmavá tlama a tmavé uši jsou přípustné. Příliš mnoho černých chlupů v srsti je nežádoucí.

Kohoutková výška

Kohoutková výška psa je 63 cm až 69 cm, u fen 61 cm až 66 cm.

Psí dosahují hmotnosti okolo 36,5 kg, feny 32 kg.

Vady

jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni odchylky.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest