plemena psů - Bosenský hrubosrstý honič – Barak
F.C.I. – Standard č. 155 / 01.04.1996/F
ZEMĚ PŮVODU Bosna
KATEGORIE Psí plemena
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 15.01.1973
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Psi téměř identického typu sice existovali již od starověku na území Balkánu, avšak bosenský barak byl vyšlechtěn lovci v průběhu 17.století za použití srbského honiče, taurunské dogy, bosenského foxhounda, jednoho typu vousatého ovčáckého psa, teriérů, chrtů a místních psů. Ustálený typ baraka byl znám v 18.století, byl používám k lovu lišky, zajíce, vlka a černé zvěře.

Bosenský hrubosrstý honič přežil obě světové války a získal si oblibu i v dalších částech bývalé Jugoslávie. V období občanské války na počátku 90.let minulého století se jeho stavy snížily a hrozil mu zánik, avšak na rozdíl od jeho méně šťastných příbuzných se podařilo jeho chov úspěšně udržet. Jeho vynikající nos mu umožňuje i další použití, vzhledem k energické povaze, intuici a ostražitosti může být využíván i jako hlídací pes. Je to rovněž milý společník, milující děti a velmi závislý na svém majiteli. Barak je svalnatý, sportovní, zdravý a otužilý, a i když byl předurčen k držení venku, umí pohodově žít i v bytě.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Bosenský Barak – popis plemene

Bosenský hrubosrstý honič je silný pes s dlouhou rozježenou srstí. Jeho hlava je dlouhá, čenich široký, střapaté obočí mu dodává vážný i veselý výraz. Mozkovna má týlní hrbol výrazný, dělící rýha je dost hluboká, velmi výrazné nadočnicové oblouky. Stop je jemný, čenichová partie je silná, dlouhá, hluboká, zužující se směrem k nosu. Nosní houba je černá nebo tmavě hnědá, široká, nozdry jsou široce otevřené. Pysky jsou napnuté, nepříliš silné, nosní hřbet je rovný. Čelisti a zuby jsou silné a mají nůžkový skus. Oči jsou velké, oválné, hnědé, uši jsou široké, střední délky, zavěšené, u kořene dost silné, na konci zaoblené a slabé. Krk je šikmo uložený, dost silný a svalnatý.

Tvar trupu

Hřbetní linie je mírně spáditá směrem k zádi. Kohoutek je mírně vyznačen. Hřbet je silný a svalnatý, bedra krátká, svalnatá. Záď je spáditá a široká. Hrudník je dlouhý, střední šířky, žebra nepříliš klenutá. Břicho je mírně vtažené. Ocas je správně nasazen, silný u kořene, ke konci zeštíhluje, dotýká se hlezen, nesen je mírně zatočený vzhůru, je dobře osrstěný.

 

Postavení končetin

Lopatky jsou šikmo uložené, dlouhé, svalnaté. Lokty jsou postavené při těle, nemají ale úzký postoj. Předloktí je rovné, svislé, silné, rámě dlouhé a silné. Stehna jsou střední délky, silná a svalnatá. Podkolení silná, dlouhá, šikmá. Hlezna jsou silná, rovně postavená. Pohyb Bosenského Baraka – krok je lehký a ladný, prostorný směrem dopředu, s razantním pohybem pánevních končetin.

Osrstění plemene

Psí plemeno Baraka má základní odstín zbarvení srsti je žlutý, oranžový, šedý nebo černavý. Bílé znaky na hlavě, hvězda, lysinka, pod hrdlem, na hrudi a na spodních částech končetin jsou rovněž přípustné, stejně jako zbarvení dvoubarevné či tříbarevné. Srst je dlouhá, tvrdá, rozježená, s hustou podsadou.

Výška plemene Baraka

Bosenský hrubosrstý honič má kohoutkovou výšku je u psů 46 – 56 cm (ideální je 52 cm), feny jsou poněkud menší. Váha se pohybuje mezi 16 – 24 kg (ideální je 20 kg).

Chyby

všechny odchylky od výše uvedeného textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Všichni psi, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, musí být vyloučeni.

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest