plemena psů - Srbský honič
F.C.I. – Standard č. 229 / 11.12.2002/F
ZEMĚ PŮVODU Srbsko a Černá Hora
KATEGORIE Psí plemena
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 26.11.2002
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 6. Skupina – Honiči + barváři a příbuzná plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Honiči
Pracovní zkouška Ano

 

Srbský trikolórní honič je velmi prastaré plemeno. První zmínky jsou již od roku 1005, kdy jej popsal Frank Laska. Zařadit by se dal do skupiny balkánských honičů, kteří se na tomto poloostrově vyskytovali. (mezi další patří například bosenský hrubosrstý honič, istrijský hrubosrstý honič, posávský honič…). Psí plemeno srbského honiče se využívá pro skupinový lov na drobnou zvěř, zejména zajíce a kance.

Trikolórní (Tříbarevný) honič má totožný původ s ostatními balkánskými honiči. V roce 1946 byla projednávána hypotéza, že toto plemeno je pouze jednou z variet srbského honiče; byl mu přiznán statut samostatné rasy a byl vydán první standard. Jako samostatné plemeno byl tříbarevný honič prvně představen kynologické veřejnosti na Mezinárodní výstavě v Bělehradě 7. a 8. června 1950. FCI uznala plemeno a zveřejnila standard trikolorního honiče 25. července 1961.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Srbský trikolórní honič – popis plemene

Srbský trikolórní honič je středně velký pes se silnou konstitucí. Je plný temperamentu, živý a energický. Délka těla, měřená od předhrudí po sedací hrbol je o 10 % větší než výška v kohoutku. Délka hlavy činí 45 % výšky v kohoutku. Povahou je věrný, milý, temperamentní; jistý na stopě a velmi houževnatý. Hlava je dlouholebá, horní osy mozkovny a nosního hřbetu jsou rozbíhavé. Mozkovna je při pohledu z boku i zepředu je mozkovna mírně vyklenutá, dělící rýha je zřetelná. Týlní hrbol je málo výrazný. Šířka mozkovny mezi ušima je stejná jako vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolem. Nadočnicové oblouky málo výrazné.

Stop je málo výrazný, nosní houba je velká a vždy černá. Čenichová partie je klínovitá, o trochu kratší, než mozkovna, žádoucí poměr mezi délkou čenichové partie a mozkovny je 8,5:10. Čenich postupně zeštíhluje od stopu k nosní houbě. Nosní hřbet je rovný. Boční linie nosu jsou sbíhavé. Pysky jsou slabé, přiléhavé, středně vyvinuté, dosti krátké a na konci nosu zaoblené. Olemování pysků musí být černé. Horní pysk překrývá spodní, koutek je uzavřený. Čelisti jsou silné. Zuby jsou silné a mají kompletní korektní nůžkový skus. Klešťový skus je přípustný.

Tělo obdélníkového rámce

Líce jsou ploché, oči mají mandlový téměř oválný tvar, jsou mírně šikmo uložené. Oční víčka jsou tmavě (nejlépe černě) orámována. Duhovka je co nejtmavší. Uši jsou vysoko nasazené, střední délky, zavěšené, přiléhající k lícím, středně široké. Jejich konec je mírně zaoblený. Uši jsou spíše slabé než silné. Krk je silný, jeho délka je přibližně stejná, jako je délka hlavy. Jeho horní linie je mírně klenutá. S horizontálou svírá úhel 45°až 50°. Tělo je obdélníkového rámce. Jeho délka přesahuje o 10 % výšku v kohoutku. Horní linie je rovná, kohoutek nevýrazný.

Hřbet je svalnatý, rovný, silný, delší. Bedra jsou svalnatá. Jejich délka je přibližně stejná, jako je délka zádi. Záď je jen mírně skloněná (20° až 25° ve vztahu k horizontále). Mohutná, svalnatá, široká. Hrudník je mohutný, jeho hloubka odpovídá 50 % kohoutkové výšky a jeho obvod ji přesahuje o 20 %. Spodní linie a břicho – výběžek hrudní kosti je jen málo výrazný. Břicho je slabě vtažené. Ocas je nasazen v prodloužené linii hřbetu a zádi. U kořene je silný, ke konci zeštíhluje. Dosahuje k hlezennímu kloubu. Je mírně zatočen směrem vzhůru, je nesen pod úrovní hřbetu. Je porostlý hustou srstí.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou mohutné, svalnaté, paralelně postavené. Délka lopatky odpovídá téměř délce ramenní kosti. Je osvalená, silná a správně přiléhá k hrudnímu koši. S horizontálou svírá úhel 45°až 50°. Rámě je mohutné, svalnaté, téměř stejně dlouhé, jako lopatka. S horizontálou svírá úhel v rozmezí 45°až 55°. Loket je silný, postavený u těla. Vzdálenost od loketního kloubu k zemi se rovná polovině kohoutkové výšky. Předloktí je rovné, mohutně osvalené.

Karpální kloub je silný. Metakarpus je mohutný, mírně šikmo postavený (svírá přibližně úhel 15°s vertikálou). Přední tlapky – kočičí tlapky, prsty silné a sevřené. Silné drápy jsou černě zbarvené. Tmavě zbarvené polštářky jsou dobře vyvinuté. Pánevní končetiny jsou silné, rovné, svalnaté, paralelně postavené. Stehna jsou silná, svalnatá, rovná. Koleno je silné, postavené rovnoběžně se střední osou těla. Kolenní kloub svírá přibližně úhel 120°. Lýtko je svalnaté, přibližně stejně dlouhé jako stehno.

Hlezno je mohutné, kolmo postavené, hlezenní kloub svírá úhel mezi 135°– 140°. Metatarsus je silný, téměř kolmý. Zadní tlapky jsou poněkud delší než přední, se silnými a sevřenými prsty. Drápy jsou silné a černé, polštářky tmavě zbarvené, odolné a dostatečně pružné. Pohyb je prostorný krok, zabírá hodně terénu, energický. Kůže je pružná a dobře pigmentovaná, dobře přiléhá k tělu.

Osrstění plemene

Srst je krátká, hustá, lesklá, poněkud hrubší, přiléhavá po celém těle; podsada je hustá. Poněkud delší srst je na zadní straně stehen a na spodní straně ocasu. Zbarvení srsti – základní barva je intenzivně červená nebo rezavá (liščí), s černým pláštěm nebo sedlem. Černá může dosahovat až k hlavě, kde tvoří černé znaky na slechách. Bílá se vyskytuje na hlavě, kde tvoří lysinku na čele, pokračuje na nosní hřbet a pysky, pod hrdlo a tvoří též úplný nebo částečný límec na krku. Bílá skvrna na hrudi je přípustná, může pokračovat až na konec sternální kosti, břicho a vnitřní strany stehen. Konec ocasu musí být bílý. Bílá nesmí pokrývat více jak třetinu celkové plochy těla.

Kohoutková výška 

Kohoutková výška psa se pohybuje mezi 45 – 55 cm, ideální výška 51 cm. Výška feny se pohybuje mezi 44 – 54 cm, ideální výška 49 cm.

Chyby

všechny odchylky od výše uvedeného textu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.

Vylučující vady

  • pes agresivní nebo bázlivý
  • předkus, podkus
  • chybění jednoho ze zubů. Absence dvou premolárů P1 je tolerována.
  • skvrnitá (různobarevná) duhovka
  • příliš dlouhý trup
  • zatočený ocas, vysoko nesený ocas nebo nesený přetočený na hřbetě. Háček na konci ocasu nebo ocas vychýlený (zakřivený) do strany.
  • bílá barva stříkané základní barvou
  • bílá barva přesahující třetinu celkové plochy těla
  • kohoutková výška mimo hranice, stanovené standardem

Všichni psi, na kterých bude patrná porucha psychiky nebo chování, budou vyloučeni.

Poznámka: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest