plemena psů - Grónský pes
F.C.I. – Standard č. 274 / 05.05.2003 / GB
ZEMĚ PŮVODU Grónsko
KATEGORIE Psí plemena
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 25.03.2003
VYUŽITÍ Saňový pes
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 5. Skupina – Špicové a primitivní plemena
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Severští saňoví psi
Pracovní zkouška Ne

 

Grónský pes patří mezi nejstarších psí plemena na světě. Byl odpradávna užíván Eskymáky při lovu a při transportu. Výběr jedinců do chovu byl založen především na kvalitách jako mohutnost, síla, odolnost a vytrvalost, ale brán v úvahu byl i atraktivní vzhled. Grónský pes je svou povahou vhodný především pro lidi milující aktivní život v přírodě. Je vynikajícím společníkem lidí, kteří rádi putují po lesích či po horách a nechají psa táhnout či nést náklad.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Grónský pes – popis plemene

Grónský pes je velmi silný polární špic, vyšlechtěný pro vytrvalou a namáhavou práci saňového psa v arktických podmínkách. Mírné variace ve velikosti jsou povolené, pokud nenarušují pracovní schopnosti a harmonii psa. Tělo je mírně obdélníkového rámce, s poměrem kohoutkové výšky ku tělesné délce 10 ku 11. Feny mohou mít mírně delší tělo. Hlavními povahovými kvalitami grónského psa jsou energie, duševní síla a neohroženost. Je to náruživý a neúnavný saňový pes. K lidem – i k cizím – je přátelský, a pokud je užíván jako saňový pes, není vázán ke konkrétní osobě, takže není vhodný jako hlídací pes. Při lovu tuleňů a polárních medvědů prokazuje silný lovecký pud.

Lebka je široká a mírně klenutá, nejširší je mezi ušima. Stop je zřetelný, ale nikoliv silně zdůrazněný. Nosní houba je velká a tmavá, odpovídající barvě srsti, u psů s červeno-zlatou srstí často játrová. Během zimy se může barva nosní houby změnit na růžovou („zimní nos“). Tlama je klínovitého tvaru, široká u kořene a zužující se k nosu, ale nikoliv zašpičatělá. Nosní můstek je od stopu k nosní houbě rovný a široký. Pysky jsou tenké a těsně přiléhající k velmi silným zubům. Čelisti jsou mohutné s pravidelným, zdravým a silným chrupem a mají nůžkový skus.

Preferovaná barva očí je tmavá, ale přijatelná je i barva očí odpovídající srsti. Oči jsou mírně šikmé a nejsou ani hluboko zasazené, ani vystupující. Výraz je upřímný a nebojácný. Oční víčka dobře přiléhají. Uši jsou poměrně malé, trojúhelníkovité, se zaoblenými špičkami, neseny pevně vztyčené. Uši jsou velmi pohyblivé a výmluvné svým držením. Krk je velmi mohutný a poměrně krátký.

Tvar trupu

Trup je silný a poměrně kompaktní, jen mírně delší, než je kohoutková výška. Hřbetní linie je rovná nebo jen mírně spáditá, hřbet rovný. Bedra jsou široká, záď mírně spáditá. Hrudník je hluboký a široký, přičemž ale hrudní koš není sudovitý. Spodní linie sleduje linii hrudního koše. Mírné vtažení je přijatelné. Ocas je nasazen vysoko, silný a huňatý. Nesen zatočený nebo mírně stočený nad hřbetem.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou při pohledu zpředu jsou perfektně rovné, s mohutnými svaly a silnou kostrou. Ramena jsou uložená přiměřeně vzadu, nadloktí je rovné a silné, o něco delší než ramenní lopatka. Lokty jsou těsně přiléhající k tělu, ale schopné volného pohybu. Předloktí je rovné a silné, karpální kloub (kloub zápěstí) je silný a ohebný. Nadprstí je silné a pružné, jen mírně skloněné. Přední tlapky jsou poměrně velké, mohutné a kulaté, se silnými drápky a polštářky. Pánevní končetiny jsou při pohledu zezadu perfektně rovné. Velmi silně osvalené, s mohutnou kostrou a přiměřeným zaúhlením.

Stehna jsou mohutná a silně osvalená. Hlezna široká a silná, přiměřeně zaúhlená. Zadní tlapky mají stejnou charakteristiku jako přední tlapky. Pohyb je efektivní, harmonický, plynulý a neúnavný klus je pro saňového psa nejdůležitější. V kruhu by pes měl být prezentován na volném vodítku v mírném klusu, aby ukázal dobrý předkrok vpředu a dobrý posun vzadu. Při pohledu zpředu při chůzi grónský pes nedrží jednu stopu, ale při postupném zvyšování rychlosti se stopy nohou přesouvají dovnitř, až tlapky sledují jednu střední linii.

 

Grónský pes – osrstění plemene

Srst je krycí s podsadou, přičemž podsada je jemná a hustá, krycí srst je hustá, rovná a hrubá, bez stop vlnitosti či kadeřavosti. Na hlavě a končetinách je srst poměrně krátká, na trupu je delší a bohatší. Na spodní straně ocasu je srst dlouhá, což ocasu dodává huňatý vzhled. Barva srsti může být jakákoliv barva – jednobarevná nebo vícebarevná – je povolena, kromě albínů, kteří musí být diskvalifikováni.

Kohoutková výška psa

Výška psa v kohoutku je 60 cm a více, u fen 55 cm a více.

VADY

jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

  • lehká kostra.
  • krátké končetiny, nízké položení trupu.
  • bázlivá povaha.

 

ZÁVAŽNÉ VADY

  • dlouhá a jemná srst.
  • uši nenesené pevně vztyčené.

VYŘAZUJÍCÍ VADY

  • agresivita nebo přílišná plachost.
  •  
  • oči rozdílných barev.
  • modré oči nebo skvrny na rohovce.

Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni.

Poznámka: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest