plemena psů - Australský teriér
F.C.I. – Standard č. 8 / 12.03.1998
ZEMĚ PŮVODU Austrálie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 14.02.1995
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Teriér
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Nízkonozí teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Australský teriér je statný nízký pes, v poměru k výšce poněkud dlouhý, se silnou povahou teriéra, ostražitý, aktivní a houževnatý. Jeho netrimovaná tvrdá srst s výrazným okružím kolem krku, které sestupuje až k hrudní kosti, a jeho dlouhá silná hlava dodávají psovi houževnatý a drsný vzhled.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Australský teriér – popis plemene

Australský teriér je v podstatě pracovní psí plemeno, avšak jeho oddaná a vyrovnaná povaha z něho činí naprosto vhodného společníka. Lebka je dlouhá, plochá, přiměřeně široká, mezi očima plná a pokrytá měkkou čupřinou. Stop je mírný, avšak vyjádřený, nos je černý, středně velký, kůže zasahuje do nosního hřbetu. Morda je silná a mocná, její délka se rovná délce lebky. Morda musí být silná a pod očima nesmí být vpadlá. Síla a délka mordy je rozhodující pro sílu čelistí a jejich schopnost uchopení. Pysky jsou černé, přiléhavé a čisté.

Silné čelisti se schopností uchopení, velké, rovnoměrně rozložené zuby, horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky (nůžkový skus). Oči mají být malé, oválné, s ostražitým výrazem, tmavě hnědé barvy, posazené náležitě od sebe a nevystouplé. Uši jsou malé, vztyčené, špičaté, dobře nesené, nasazené přiměřeně od sebe, bez dlouhé srsti, citlivě používané (s výjimkou štěňat do šesti měsíců). Krk je správně dlouhý, mírně klenutý, silný a plynule přecházející do správně úhlených (uložených) ramen.

Trup je v poměru k výšce dlouhé, silně stavěné. Pokud se týče těla, je nutno věnovat pozornost úvodnímu popisu „statný nízký pes, v poměru k výšce poněkud dlouhý“. Rovná hřbetní linie, bedra jsou silná. Hrudník je přiměřeně hluboký a široký, s dobře klenutými žebry. Hruď správně vyvinutá, hrudník poměrně hluboký. Ocas je kupírovaný, vysoko nasazený, správně nesený, ne však nad hřbetem.

Postavení končetin

Hrudní končetiny jsou se silnými kostmi, rovné a při pohledu zepředu souběžné, směrem k zápěstí porostlé mírně delší srstí (nepatrné praporce). Nadprstí je silné, ne strmé, pánevní končetiny jsou přiměřeně dlouhé, fronta široká. Při pohledu zezadu by části od hlezen k tlapkám měly být souběžné a postavené ani příliš daleko, ani příliš blízko u sebe. Stehna jsou silná a svalnatá, kolenní klouby jsou dobře úhlené. Hlezna jsou správně zaúhlená a nízko uložená. Tlapky jsou malé, okrouhlé, s náležitými polštářky, prsty sevřené a přiměřeně klenuté. Nevybočené, ani vbočené, se silnými černými nebo tmavými drápy.

Pohyb je volný, přímočarý, pružný a mocný. Při pohledu zepředu by se končetiny měly pohybovat přímo bez známek volnosti ramen, loktů nebo nadprstí. Pánevní končetiny mají skýtat sílu a posun, pohyb kolenních kloubů a hlezen má být volný. Při pohledu zezadu mají být nohy mezi hlezny a zemí souběžné, postavené ani příliš blízko, ani příliš daleko od sebe.

 

Osrstění plemene

Osrstění se skládá z tvrdé rovné a husté krycí srsti, dlouhé zhruba 6 cm, a krátké měkké podsady. Na mordě, spodní části nohou a na tlapách nemá být srst dlouhá. Barva:

  1. a) Modrá, ocelově modrá nebo tmavě šedomodrá, se sytou tříslovou (ne pískovou) na lících, uších, pod tělem, spodních částech nohou a na tlapkách a kolem řitního otvoru (s výjimkou štěňat). Čím je barva sytější a jasněji definovaná, tím lépe. Zbarvení dočerna je nežádoucí. Čupřina modrá, stříbrná nebo ve světlejším odstínu než zbarvení hlavy.
  2. b) Čistě písková nebo červená, jakékoli zbarvení dočerna nebo tmavé odstíny jsou nežádoucí. Čupřina, která má světlejší odstín, je přípustná.
  3. c) U všech barev musí být penalizovány bílé znaky na hrudníku nebo tlapkách.

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je zhruba 25 cm , feny jsou mírně nižší. Požadovaná hmotnost činí u psů zhruba 6,5 kg, u fen poněkud méně.

vady

Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest