plemena psů - Anglický Toy teriér
F.C.I. – Standard č. 13 / 7.11.1994 / GB
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
KATEGORIE Psí plemena
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 08.06.1988
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina – Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 4. Toy teriéři
Pracovní zkouška Ne

 

Anglický toy teriér neboli Black and tan toy teriér  je psí plemeno, které vzniklo v 19.století v Anglii. Kromě lovu krys, na které bylo původně určeno, sloužil Anglický toy teriér i k speciální soutěži zvané Rat Pit. Při soutěži byl do malé arény vpuštěn pes a jeho úkolem bylo během časového limitu ulovit co nejvíce myší.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Anglický Toy teriér – popis plemene

Anglický Toy teriér je harmonicky působící, elegantní a kompaktní pes, pružný a dokonale stavěný. Je to malé plemeno s charakteristikami skutečného teriéra. Je velmi ostražitý a živý, připomínající, že historicky se dokázal uspokojivě zhostit lovu krys. Nikdy přehnaně nervózní. Hlava dlouhá, úzká, plochá mozkovna, klínovitě řezaná, aniž by měla zdůrazněné lícní svaly, dobře vyplněná pod očima. Horní a dolní čelist jsou těsně sevřené, pysky těsně přiléhají. Stop je mírný. Tlama se jemně zužuje a působí klínovitým dojmem při pohledu z profilu i zepředu. Třebaže výsledný vzhled může budit dojem podkusu, je vysloveně špičatý vzhled tlamy nežádoucí. Černá nosní houba.

Oči jsou tmavé, téměř černé, bez světlých odstínů duhovky, malé, mandlového tvaru, šikmo posazené a jiskřící. Uši tvarem připomínající plamen svíčky, mírně špičaté, nasazené vysoko vzadu na mozkovně a v poměrně těsně u sebe. Správná velikost ucha je taková, že ucho ohnuté dopředu nesmí dosahovat k oku. Od devíti měsíců věku psa musí být ucho neseno vztyčené. Celý vnitřek ucha směřuje dopředu. Kůže ucha je tenká. Čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Zuby stejnoměrné a silné.

Krk je dlouhý, půvabný, mírně klenutý. Plece dobře skloněné dozadu. Linie šíje plynule přechází do plecí a elegantně klesá. Lalok na hrdle je nežádoucí

Tvar trupu

Trup je kompaktní, hlava a končetiny s trupem harmonicky ladí a celkově působí vyváženým dojmem. Horní linie probíhá ve velmi lehkém oblouku od bodu za plecemi a mírně spadá ke kořeni ocasu. Hrudník úzký a hluboký, žebra dobře klenutá. Slabiny dobře vtažené. Záď jemně zaoblená. Ocas je silný u kořene a zužující se ke špičce ocasu. Nasazen nízko a nedosahuje pod hlezno. Přehnaně „živě” nesený ocas je nežádoucí.

Postavení končetin

Hrudní končetiny klesají k zemi svisle pod plecemi, lokty jsou těsně přitisknuté ke hrudníku a tvoří rovnou frontu. Jemné kosti jsou zvlášť nežádoucí. Dobře zaoblená bedra přinášejí dobře zaúhlená kolena, hlezno nízko postavené, není vytočené ven ani vbočené dovnitř, nedostatečné úhlení a postavení končetin pod trupem je nežádoucí. Tlapy jsou elegantní, kompaktní tlapy, prsty dobře oddělené; prsty dobře klenuté s temně černými drápy, dva prostřední prsty tlap hrudních končetin jsou poněkud delší než ostatní; tlapy pánevních končetin jsou kočičí. Zaječí tlapky jsou nežádoucí.

Ideální pohyb vpřed se podobá „prodlouženému klusu“; vysoká akce vpředu při nedostatečné prostornosti je nežádoucí; podobně je nežádoucí i „šoupavý krok“. Akce pánevních končetin je hladká a pružná, pohyb je snadný a výrazný v kombinaci se silným posuvem. Pohyb je plynulý a budí dojem pevného zdraví a výkonnosti.

 

Osrstění plemene

Osrstění je husté, těsně přiléhající a hladké. Přednost se dává krátké husté srsti. Barva je černá a tříslová, černá je ebenová, tříslová má bohatost tmavého, čerstvě vyloupnutého kaštanu.

Barvy se nemísí ani nesplývají, ale přechází ostře z jedné do druhé. Tím vznikají jasně ohraničené a dobře definované okraje vzájemně oddělených barev. Hrudní končetiny jsou tříslově zbarvené vpředu k zápěstí. Tříslová pak pokračuje na vnitřní a zadní straně předních běhů až k místu těsně pod lokty; na každém prstu je tenká černá čárka (kresba) a jasně definovaná černá značka (otisk palce) uprostřed předního nadprstí a pod bradou. Pánevní končetiny jsou na přední a vnitřní straně tříslové s černým proužkem oddělujícím tříslovou uprostřed holeně. Silná tříslová barva na vnější straně zadních běhů je nežádoucí.

Tlama je tříslově zbarvená. Nos je černý, černá pokračuje po hřbetu nosu a probíhá obloukem pod očima až k nasazení krku. Tříslová tečka nad každým okem a malá tříslová tečka na každé tváři. Pod čelistmi a na hrdle tříslová, okraje pysků černé. Srst uvnitř uší je tříslová (tříslová barva za ušima je nežádoucí). Po obou stranách hrudníku je vidět trochu tříslové. Také okolí řitního otvoru a spodní strana ocasu jsou tříslové. Bílá srst tvořící kdekoliv skvrnu je naprosto nežádoucí.

Kohoutková výška

Výška psa v kohoutku je 25 – 30 cm (10 – 12″), ideální hmotnost 2,7 – 3,6 kg (6 – 8 lbs).

VADY

Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz
útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest