plemena psů - Šeltie
F.C.I. – Standard č. 88 / 3. 6. 2009 /GB
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 26.3.2009
KATEGORIE Psí plemena
VYUŽITÍ Společenský pes a ovčácký pes. Je ostražitý, energický, nebojácný a pohotový.
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 1. Skupina – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Ovčáčtí psi
Pracovní zkouška Ne

Šeltie – Shetlandský ovčák na první pohled vypadá jako malá kolie. Původem jsou Sheltie z Shetlandských ostrovů, kde byly vyšlechtěny pro pastvu poníků. Toto psí plemeno je nenáročné, odolné a je vhodné i k rodinám s dětmi. Z pasteveckého psa se tak stal pes společenský.

Chcete zde vystavit fotky vašeho pejska? Stačí nám je zaslat.

Šeltie – popis plemene

Šeltie je malý, dlouhosrstý pracovní pes velké krásy, bez známek těžkopádnosti a hrubosti, pohyb pružný a půvabný. Obrys těla symetrický, žádná část nepřevažuje vzhledem k celku. Bohatá srst, límec a náprsenka a souměrná hlava s líbezným výrazem se spojují v ideální obraz. Povahou je ostražitý, mírný, inteligentní, silný a temperamentní, ale také živý, mírný, inteligentní, horlivý a činorodý. Příchylný a reagující na svého pána, rezervovaný vůči cizím, nikdy nervózní.

Hlava je čistá a elegantní bez přehnanosti; při pohledu shora i ze strany dlouhá, tupě klínovitá, zužující se od uší k nosu. Šířka a hloubka lebky odpovídá její délce a délce čenichové partie. Celek musí být posuzován vzhledem k velikosti psa. Lebka je plochá, přiměřené šířky mezi ušima, s nevýrazným týlním hrbolem. Líce ploché, plynule přecházející do dobře zaobleného nosu. Mozkovna a čenichová partie jsou stejné délky, dělícím bodem je vnitřní koutek oka. Horní linie mozkovny je souběžná s linií tlamy.

Stop je mírný, ale vyjádřený, čenichová partie má charakteristický vzhled je dosažený vyvážeností, pysky a okraje očních víček černé. Charakteristický výraz je dán dokonalou vyvážeností a spojením lebky a obličejové části, tvarem, barvou a uložením očí a správným nasazením a nesením uší. Nos je černý, pysky jsou tenké a černě lemované.

Čelisti jsou rovné, čisté, silné, s dobře vyvinutou sanicí. Zuby zdravé s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tzn., že horní zuby těsně přisedají na spodní zuby a jsou kolmo usazené v čelisti. Plný počet 42 správně umístěných zubů je vysoce žádoucí. Líce jsou ploché, sbíhající hladce do dobře zaoblené tlamy. Oči jsou středně velké, šikmo uložené, mandlového tvaru, s černými okraji víček. Tmavě hnědé, s výjimkou jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých může být jedno nebo obě oči modré nebo s modrými skvrnami.

Uši jsou malé, přiměřeně široké u kořene, umístěné dosti blízko u sebe na vrcholu lebky. V klidu nesené dozadu; ale ve střehu otočené dopředu a zpola vztyčené, se špičkami překlopenými vpřed. Krk je svalnatý, dobře klenutý, dostatečné délky, umožňující hrdé nesení hlavy.

Tvar trupu

Trup má šeltie poněkud delší od kohoutku k hrbolu sedací kosti, než je výška v kohoutku. Hřbet je rovný, půvabně prohnutý v bedrech. Záď je postupně spadající dozadu. Hrudník je hluboký, dosahující až k loktům. Žebra dobře klenutá, zužující se v dolní polovině, aby umožnila volný pohyb lopatek a hrudních končetin. Ocas je nízko nasazený; zužující se obratle dosahují přinejmenším k hleznům; bohatě osrstěný, lehce nahoru prohnutý. Při vzrušení může být nesen výše, ale nikdy nad úroveň hřbetu. Nikdy nesmí být zalomený.

 

Postavení končetin

Hrudní končetiny – přední nohy jsou při pohledu zepředu rovné, svalnaté a čisté, se silnými, ale ne těžkými kostmi. Lopatky jsou velmi dobře uložené vzadu. V kohoutku odděleny pouze pateří, ale listy jsou nakloněné ven, aby se přizpůsobily žádoucímu klenutí žeber. Ramenní kloub dobře zaúhlený. Lopatka a ramenní kost přibližně stejné délky. Lokty jsou stejně daleko od podložky jako od kohoutku. Zápěstí je silné a pružné, stehna široká a svalnatá, stehenní kost je do kosti pánevní uložena v pravém úhlu. Koleno je zřetelně zaúhlené.

Hlezno ma šeltie dobře tvarované a zaúhlené, správně nízko posazené, se silnými kostmi. Při pohledu zezadu jsou hlezna rovná. Tlapky jsou oválné, s dobře vyplněnými polštářky, prsty klenuté a uzavřené. Pohyb je pružný, plynulý a půvabný, vycházející z pánevních končetin, pokrývající maximální množství prostoru s minimální námahou. Mimochod, pletení, kymácení nebo toporný, chůdovitý a akcentovaný pohyb je vysoce nežádoucí.

Osrstění plemene

Srst má dvojí, krycí srst dlouhá, hrubé textury, rovná. Podsada měkká, hustá. Límec a náprsenka velmi bohatá. Praporce na hrudních končetinách bohaté. Pánevní končetiny až k hleznům hojně osrstěné, od hlezen dolů srst spíše hladká. Srst na obličeji krátká, hladká. Srst by měla bohatě pokrývat tělo psa, ale neměla by převládat nebo zastírat obrys jeho těla. Krátkosrstí jedinci jsou vysoce nežádoucí. Zbarvení srsti může být :

Sobolí – čisté barvy nebo se stínováním, od světle zlaté až po sytě mahagonovou. Barva stínování musí být velmi sytá. Vlčí a šedé zbarvení je nežádoucí.

Trikolor -přednost se dává sytě černé na těle, se sytými tříslovými odznaky.

Blue-merle – čistě stříbřitě modrá, s černým melírováním a mramorováním. Sytě pálené odznaky mají přednost, ale jejich absence nesmí být penalizována. Hojné černé plotny, břidlicový nebo rezavý nádech krycí srsti i podsady jsou vysoce nežádoucí. Celkový dojem musí být modrý.

Černo-bílá a černo-tříslová – tyto barvy jsou také uznané. Bílé odznaky (mimo černo-tříslové) se mohou objevit na lysině, límci, náprsence, končetinách a špičce ocasu. Bílým odznakům na těchto místech, nebo jen na některých, je dávána přednost (kromě černo-tříslové); jejich nepřítomnost se ale nepenalizuje. Bílé skvrny jinde na těle jsou vysoce nežádoucí.

Výška psa

Výška psa v kohoutku je 37 cm, u feny 36 cm. Odchylka více než ± 2,5 cm je vysoce nežádoucí.

Vady

Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni a jeho účinku na zdraví a prospěch psa.

Všichni jedinci vykazující fyzickou vadu nebo poruchu chování budou vyloučeni z posuzování.

Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

útulek pro psy

Útulky pro psy

Zaběhl se pes? Chcete dát nový domov psovi z útulku? Využijte náš seznam.

Psí útulky

Sledujte nás

Jsme na Facebooku i Instagramu

Přidejte se k nám a získejte výhody.

útulek pro psy

Veterinární ordinace

Spravujeme pro vás online katalog ordinací.

Najít ordinaci v okolí

Nejlevnější krmivo pro psy?

Srovnáváme ceny krmiva všech značek.

Krmivo pro psy

Pin It on Pinterest