jak vybrat hárací kalhotky

Hárání je běžný proces, který u fenek probíhá jednou za půl roku. Abyste předešli případnému znečištění vašeho bytu, je dobré pořídit vaší psí parťačce hárací kalhotky. Vhod přijdou i u pejsků trpících inkontinencí.

Hárání se projevuje různě

První hárání signalizuje pohlavní dospělost feny. Dostavuje se nejčastěji v období mezi 7 a 10 měsícem věku. To platí především u menších a středních plemen. U velkých plemen dochází k prvnímu hárání většinou o něco později – ve věku 12 až 18 měsíců.

Poté se hárání dostavuje přibližně jednou za půl roku (obvykle na počátku jara a podzimu). Trvá dva až tři týdny a jeho projevy mohou být různé. Hrozí mimo jiné neposlušnost a fena se možná bude snažit i utéct. Kromě toho se může dostavovat krvácení – u některých zvířat silnější, u jiných slabší, sotva postřehnutelné.

Pokud chováte fenu v bytě či v domě, jistě budete chtít ochránit jeho vybavení před ušpiněním. K tomu poslouží právě hárací kalhotky.

Kalhotky musí být funkční i pohodlné

Hárací kalhotky pro feny obvykle existují ve dvou verzích, které se liší stylem zapínání. Oba typy mají prostor na prostrčení ocásku a místo na speciální vložku.

První jsou klasické navlékací, které drží na gumičku. Jejich uchycení je pevnější a nehrozí, že se samovolně sundají. Mohou se ale hůře oblékat.

Druhým typem jsou kalhotky s přezkou. U nich se dá lehce nastavit potřebná velikost a snadno se oblékají. Snáze se však může stát, že nebudou držet na svém místě a vysvléknou se.

Při výběru dávejte pozor také na materiál. Vyplatí se ten prodyšný, pokud možno s větším obsahem bavlny.

Jak změřit fenu pro výběr kalhotek

Aby kalhotky dobře seděly a byly fence pohodlné, je potřeba vybrat správnou velikost. Na trhu samozřejmě najdete kalhotky uzpůsobené pro všechna psí plemena – od těch malých až po největší. Každá fena je ale přece jen trochu jiná, a proto je lepší když tu vaši přímo změříte, abyste měli jistotu, který produkt zvolit.

Na pomoc si vezměte krejčovský metr a měřte obvod těla těsně před zadníma nohama. Metr přitom neutahujte, myslete na to, že i kalhotky musí mít malou vůli. Jestliže se změřený rozměr nachází na pomezí dvou velikostí, je lepší sáhnout po té větší.

Jak hárací kalhotky používat

Hárací kalhotky jsou na jednu stranu velmi praktické, na stranu druhou by je fena neměla nosit úplně pořád. Její tělo se totiž potřebuje pročistit, takže je zdravější nechat ji tu a tam bez nich. Určitě je sundávejte, pokud jdete ven, aby se zvíře mohlo vyvenčit. Samotné kalhotky jsou pratelné, takže jejich údržba je jednoduchá. Možná ale budete potřebovat dvoje, abyste je mohli pravidelně udržovat v čistotě.

Nezapomínejte na to, že kalhotky rozhodně nejsou ochranou před nechtěným nakrytím. V době hárání mějte fenku pod kontrolou a držte ji stranou od psů, kteří o ni budou mít v tomto období zvýšený zájem. Nejspíš ji budete muset mít pořád na vodítku. Rozhodně se postarejte o to, aby vám neutíkala.

Pokud je pro vás udržení feny z dosahu psů z nějakého důvodu nemožné nebo obtížné, zvažte kastraci.

Pomůcka nejen pro fenky

Jak už bylo řečeno výše, kalhotky se dají používat i u pejsků trpících inkontinencí. Ta může být způsobena mnoha faktory. Jedním z nich je stáří, které se projevuje mimo jiné slabostí močového měchýře. Dále se může jednat o následek kastrace nebo některých onemocnění (například cukrovka, selhání ledvin, nemoci jater).

Inkontinence je v některých případech léčitelná, jindy nikoli. V každém případě hárací kalhotky poskytnou dobrou službu, díky níž se s problémem vašeho hafana lépe vyrovnáte.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest