kastrování psů

Zatímco u koček se kastrace provádí naprosto běžně, u psů není tento zákrok tolik častý. Kastrování psů má však své nesporné výhody a každý psí páníček by se měl nad touto možností minimálně zamyslet. Kromě nechtěných štěňat totiž kastrace zabraňuje i celé řadě zdravotních komplikací a částečně pomáhá eliminovat také nežádoucí chování.

Proč se rozhodnout pro kastraci

Kastrace je chirurgický zákrok, při kterém dochází k odstranění pohlavních žláz produkujících pohlavní hormony. U psů – samců se jedná o varlata, u samic o vaječníky, případně i o dělohu. Důvodů, proč k takovému kroku přistoupit je hned několik:

Kastrace zamezí nežádoucímu nakrytí

Psí útulky praskají ve švech, proto bychom měli být zodpovědní a neprodukovat další nechtěná štěňata. Chov ideálně přenechejte odborníkům v oficiálních chovatelských stanicích. Uhlídat psy ovšem není vždycky snadné. Obzvláště složité to mají majitelé více psů různého pohlaví. Tam je kastrace často jediným řešením. Měli byste ji zvážit ovšem i v případě, že se se svým mazlíčkem často pohybujete ve společnosti jiných psů a necháváte ho běhat na volno bez vodítka.

Vyloučíte některé zdravotní problémy

Veterináři často doporučují kastraci ze zdravotních důvodů. U psů se díky ní snižuje riziko onemocnění prostaty a varlat. Pokud pes trpí takzvaným kryptorchismem, neboli nesestouplým varletem, je kastrace nutná, jinak by mohlo dojít k rakovině varlete. U fen se kastrací snižuje riziko rakoviny mléčné žlázy, případně zánětu nebo rakoviny dělohy. Omezuje se také problém takzvaných falešných březostí.

Psi se zklidní

Mnoho majitelů pozoruje, že se jejich divoký pes po kastraci trochu uklidní. Souvisí to s eliminací pohlavních hormonů, které podporují pudové chování. Nekastrovaný pes má tendenci nejen k obskakování, ale může to být také notorický útěkář a tulák, což s sebou přirozeně přináší další rizika (nebezpečí zranění nebo toho, že se vám pes už vůbec nevrátí). Kastrace také snižuje psí potřebu značkovat si teritorium a do jisté míry omezuje i agresivitu vůči cizím psům. Feny po kastraci přestávají hárat, což má pozitivní vliv na jejich fyzickou kondici i psychickou pohodu. Nemusíte se ovšem bát, že by zákrok nějak výrazně ovlivnil psí osobnost, omezuje se pouze pudové chování.

Nevýhody kastrace psa

Je potřeba zmínit, že kromě benefitů přináší kastrace i určité nevýhody. V prvé řadě se jedná o definitivní sterilizaci zvířete – pes už prostě nebude mít štěňata, ani kdybyste si to nakrásně rozmysleli. Další nevýhodou je hrozící nadváha, protože kastrací dochází ke zpomalení metabolismu. Budete tedy muset bedlivěji hlídat jídelníček vašeho hafana a případně jej podle potřeby upravit. U fen hrozí zhoršení kvality srsti. Výjimečně se může vyskytnout také močová inkontinence. Způsobuje ji pokles estrogenů. Feny mají v tomto případě potíže zadržet moč a to především v noci. Problém se řeší léčbou pomocí předepsaných medikamentů.

Jak probíhá zákrok a co po něm

Kastraci je možné podstoupit kdykoli od chvíle, kdy pes pohlavně dospěje. Horní věková hranice není stanovena, u starších psů však hrozí, že budou operaci a především narkózu hůře snášet. O vhodné době se nejlépe poraďte s vaším veterinářem. Zákrok se vždy provádí v celkové anestezii. Jakmile se pes probere, můžete si jej odvézt domů. Zotavení netrvá dlouho, ale musíte dbát na to, aby si pes nevytrhal stehy. Pravděpodobně bude potřebovat límec nebo speciální síťovaný obleček, který mu v tom zabrání. Klidový režim dodržujte zhruba týden. Pokud nedojde k žádným komplikacím, můžete se poté vrátit k běžnému životnímu stylu.

Kolik stojí kastrace psa

Cena kastrace psa se liší dle jednotlivých ceníků a měst, ve kterých veterináři působí. Průměrně se jedná o částku mezi 2-4 tisíci korun za zákrok.

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest