Štěně a jeho příchod do rodiny neznamená jen radost, ale i pořádný kus zodpovědnosti. Byt musí být už předem připraven na pobyt zvídavého a hravého tvora, který bude povětšinou o samotě během doby našeho nekonečného pracovního procesu. Doma by proto mělo mít štěně připraveno. Nejen pelíšek (samozřejmě odpovídající jeho velikosti, mladý vlčák má trochu jiné nároky na prostor než jezevčík), ale i miska na krmení, obojek s vodítkem, různé miskykartáč nebo hřeben. Jak ale zajistit, aby bylo štěně po celý den v maximálním bezpečí?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

První dny se štěnětem

Nejlepší asi bude, pokud si někdo z rodiny načasuje v době jeho příchodu několikadenní dovolenou. Štěně take nebude samo doma a může se za asistence dospělé osoby seznámit s budoucím působištěm.

V první řadě musíme odstranit z dosahu štěněte jakékoliv elektrické kabely (zásuvky opatříme pokud možno plastovými kryty) či chemické prostředky. Žvýkání kabelů nebo ochutnávání prostředku na nádobí patří k oblíbeným „zálibám“ zvědavých štěňat a vše by pak nemuselo dopadnout právě nejlépe. Dobrý pozor dáme i na potenciálně jedovaté květiny (například taková diefenbachie je nebezpečná i pro kočky). Rozhodně je nemusíme dávat pryč z bytu, jde jen o to, aby s nimi štěně nemohlo přijít do kontaktu, pověsíme je tedy například o něco výš, případně je dáme na vyšší poličku, kam štěně se stoprocentní jistotou nedoskočí.

Úprava domácnosti pro štěně

Pokud máme doma plovoucí podlahu nebo klasickou dlažbu, bude určitě vhodnější ji v zájmu štěněte zakrýt alespoň částečně kobercem. „Bruslení“ po takové podlaze nebude mít zrovna nejlepší vliv na klouby našeho malého kamaráda, a to už vůbec nemluvíme o možných krkolomných pádech, které skončí v lepším případě jen menším psychickým šokem. Nebezpečí hrozí v tomto směru hlavně u větších plemen.

Nezapomínejte ani na to, že největším protivníkem štěněte je vlastně jen a jen jeho nuda. Pokud budete doma, věnujte se mu, aby jinak nepřicházelo na nebezpečné myšlenky. Pokud je to možné, mělo by mít v okolí pelíšku k dispozici i několik hraček, které je mohou alespoň na nějakou dobu účinně zabavit. A pravidelné venčení, to je snad samozřejmostí…

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest