jak pojistit psa

Máte pojištění psů proti škodám? Pokud ne, následující článek vás ukáže jaké jsou jeho výhody. Mít cestovní, úrazové nebo životní pojištění, případně také moderní tzv. pojistku proti blbosti, je pro nás už zcela běžné. Jak je to ale s domácími mazlíčky? Ještě před pár lety nebylo vůbec typické, že jsme si je nechali pojistit. Dnes už taková věc možná rozhodně je a měli bychom popřemýšlet, jestli se nevyplatí. Nikdy totiž nevíme, co se přesně stane a pes, navzdory výchově a obvyklému chování, je stále jen zvířetem, které se může znenadání rozběhnout za sousedovou kočkou nebo za srnou pobíhající po lesní cestě, když nejsme u vodítka moc ostražití…

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Psům se nevyhýbají ani různé úrazy

Ochránit majetek, ale také mít jistotu, že výdaje za veterináře nenabydou obludných rozměrů, když dojde k nějaké nepříjemné nehodě. Pojistit můžeme už štěně, některé pojišťovny nabízí hodně pestré možnosti. Aniž bychom některým z nich chtěli dělat reklamu, je jasné, že nabídka se bude do budoucna ještě rozšiřovat – ve světě různých pojistek je totiž pojištění psů proti škodám ještě poměrně mladé. A podmínky pro pojištění? Některé z nich určitě vůbec nepřekvapí.

  • Očkovací průkaz/pas, ale i mikročip, resp. u starších zvířat tetování. Přesně podle zákona.
  • Pes musí podstoupit očkování proti vzteklině, psince a dalším chorobám viz. Očkovací průkaz.
  • Věk zvířete také hraje svou roli. Pojistit lze půlroční štěně, ale u starších zvířat se pojišťovny někdy zdráhají, obvyklý je max. osmiletý pojištěnec.
  • Podmínkou uzavření pojistky bývá i dobrozdání od veterinárního lékaře, které by nemělo být starší než jeden týden. Pojišťovna musí mít k dispozici všechny informace z této prohlídky.

Na co psa pojistit

Podmínkou pak není, aby měl pes PP, takže můžete sjednat pojištění i u zvířete, které není takzvaně „na papírech“. Výhodou je komplexní pojistka, která bude zahrnovat hned několik různých věcí. Nejen náklady na veterinární péči a případný úhyn zvířete, nýbrž také škody způsobené třetím osobám. Možná víte, že váš pejsek není zrovna z nejposlušnějších a nechcete, aby způsobil nějakou nehodu. Viníkem – a tím, kdo uhradí finanční škodu – jste totiž ze zákona vy sami. Některé pojišťovny zahrnují pojištění domácích zvířat do tzv. pojištění odpovědnosti, které se může vztahovat i na všechny členy domácnosti.

Pokouše nebo zničí boty, poničí majetek

Pes je stále jen pes – může pomočit velmi drahý koberec, neboť nemá z hodnoty věcí, jak ji chápeme my, vůbec rozum, podobně jako třeba malé dítě. Je pak zcela nasnadě, že bychom škodu za roztrhané boty, poničený nábytek, koberec a vůbec majetek řešili my. Ještě horší situace pak nastane, když pes někoho zraní nebo způsobí autonehodu. Poranit se může i cyklista, kterému vběhne pod kolo, pokud svůj bicykl navíc poškodí, je namístě finanční sanace vzniklých problémů. Připojištění pro majitele psa se dá sjednat ke klasickému pojištění veterinární péče a v zásadě vyjde na několik stokorun ročně. A kolik činí obvyklé limity? Milion za hmotnou škodu, dvojnásobek za újmu na zdraví, ale tyto částky se mohou pojišťovnu od pojišťovny samozřejmě poněkud lišit.

Na co se pojištění psů nevztahuje

Obvykle jsou ve výluce např. dědičné vady, ale i škodné události vzniklé kvůli opomenutí majitele – a pozor, spadá sem například i nevhodné stravování psího mazlíčka. A v neposlední řadě, u veterinární péče je nutné počítat se spoluúčastí v řádu stovek korun až tisícovky.

Psí pojištění proti škodám může mít celosvětovou platnost, záleží, jakou pojišťovnu si vyberete. Pokud však necestujete do ciziny i se zvířetem, nemá samozřejmě takové rozšíření pádný důvod a postačí omezení územní platnosti na ČR.

 

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest