Podobně jako sebe sama i našeho psího přátele bychom měli před nejrůznějšími zákeřnými chorobami chránit pravidelným očkováním. Zvláště ve štěněcím věku je třeba podstoupit celou řadu ochranných očkování a pokud možno na žádné nezapomenout, k čemu nám samozřejmě poslouží očkovací průkaz. Do dvou měsíců věku by mělo být štěně naočkované proti psince (infekční onemocnění), zánětu jater, leptospiróze (infekční onemocnění), parvoviróze (virové onemocnění) a infekčnímu kašli, ve dvanáctém týdnu věku se pak provede ještě jedno přeočkování na všechny tyto zmíněné choroby, které by se mělo následně každoročně opakovat. Samozřejmostí je ale i to, že by mělo být štěně již odčerveno, aby nic nebránilo jeho zdravému vývoji a růstu.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Očkování proti vzteklině

Ve 24. týdnu věku štěněte je nutno provést preventivní očkování proti vzteklině, která zvláště na venkově nebo v blízkosti lesa může čekat na naše domácí zvířecí mazlíčky vlastně kdekoliv. Na žádnou z předchozích jmenovaných hrozeb nemusíte brát zřetel, ze zákona povinné je jen očkování psa proti vzteklině. Samozřejmě z pochopitelných důvodů. Onemocnění je smrtelné a navíc přenosné snadno i na člověka. Pojďme si teď něco říct o jednotlivých onemocněních, proti kterým je dobré psa nechat očkovat.

Očkování proti psince

Psinka je virové onemocnění, které způsobuje pejskovi hnisavý výtok z očí a nosu a trápí jej zhruba po dobu jednoho týdne. Ještě v předminulém století šlo o chorobu podobnou lidskému moru, protože doslova ničila psí populaci v celé Evropě. Občas i dnes toto onemocnění poškozuje nervy zvířete a může vést třeba až k epileptickým záchvatům, takže raději očkování neopomíjíme.

Důležitá očkování pro psy

Infekční hepatitida. Žloutenka netrápí jen lidi, ale i zvířata. Virové onemocnění, které napadá játra, je totiž možné i u psů. Nechutenství, zvracení nebo “mléčné” zakalení oka jsou neklamné příznaky “psí” formy hepatitidy. Inkubační doba je zhruba jeden týden.

Parvoviróza je, jak již název naznačuje, virovým onemocněním, které je k vidění zejména u malých štěňat.. Vir parvovirózy způsobuje prudký průjem a v minulosti bývalo často smrtelné.

Leptospiróza je bakteriální infekce, která číhá hlavně v hnijících loužích a obecně starých stojatých vodách. Zvracení, průjmy a vysoká teplota, poškození jater. Inkubační doba je přitom třeba i jeden měsíc.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest