zvracení u psa

Zvracení u psa je jedním z nejběžnějších zdravotních problémů. Může se jednat o relativně nevinnou záležitost, kdy pes zkrátka snědl něco, co mu tak docela nesedlo. Zrovna tak může ale jít o příznak závažnějšího onemocnění. Co dělat v případě, že pes zvrací pěnu?

Ojedinělá epizoda nebo problém?

Zvracení u psa můžeme rozdělit na akutní a chronické. Akutní je, jak už název napovídá, jednorázová záležitost. Obvykle odezní samo během několika málo hodin, a pokud se k němu nepřidruží žádné další příznaky, není potřeba dělat si s ním tolik starost. Záleží ale také na tom, co přesně pes zvrací. V některých případech je nutno vyrazit na veterinu i při akutním problému.

Chronické zvracení u psa se opakuje v dlouhodobém horizontu a může poukazovat na závažnější potíže – například cukrovku, onemocnění ledvin nebo jater. V případě opakujícího se zvracení se rozhodně obraťte na veterináře.

Co všechno může pes zvracet

Možná vás automaticky napadne, že pes bude zvracet prostě potravu, nemusí tomu ale tak být vždycky. Někdy pes zvrací téměř výhradně vodu – v tomto případě ji zkrátka nedokáže udržet v žaludku a hrozí mu dehydratace. Určitě tedy kontaktujte vašeho veterinárního lékaře.

S návštěvou odborníka neváhejte, ani pokud ve zvratcích objevíte krev. Ta může poukazovat na závažný problém a zvíře je potřeba okamžitě vyšetřit.

A co když pes zvrací pěnu?

Zvrací-li váš pes pěnu žluté barvy, jde s největší pravděpodobností o podráždění žaludku. Na vině může být bohužel i otrava, takže se zamyslete, zda se hafan nemohl dostat k jedovaté návnadě nebo sežrat něco, co neměl. Jestliže má váš pes viditelně křeče nebo bolesti, případně je apatický, opět je vhodné vyrazit ke zvěrolékaři.

Jestliže pes zvrací pěnu bílou, jedná se o takzvané nepravé zvracení způsobené podrážděním jícnu. Na vině může být pozření cizího předmětu, který zažívací ústrojí podráždil. Stejně tak ale mohl pes sežrat zkaženou potravu, případně se něčím přiotrávit. Pokud zvracení přetrvává nebo je doprovázeno dalšími příznaky, určitě kontaktujte veterináře.

První pomoc při zvracení

Pokud váš pes vyzvrací pěnu jenom jednou, není nutné ihned propadat panice. Mějte ovšem svého mazlíka pod pečlivým dohledem. Sledujte, zda nemá bolesti, neprojevuje slabost nebo apatii a zda má chuť k jídlu. Pokud je v tomto ohledu v pořádku a další zvracení se neobjeví, můžete to brát jako ojedinělou epizodu.

Jestliže ovšem zvracení přetrvává, zbystřete. Psovi je v takovém případě nutné odebrat krmivo na zhruba půl den až den. Pokud pes vydrží nezvracet několik hodin, podávejte mu dietní krmivo – vařené kuřecí maso, mrkev nebo rýži. Postupujte po malých dávkách, není třeba spěchat. Jestliže ovšem zvracení přetrvává, na nic nečekejte a jděte k veterináři.

Nezapomeňte ho informovat o tom, co pes jedl i o všech příznacích. Pokud máte podezření, že pozřel něco jedovatého, určitě se o tom zmiňte. Lékař provede potřebná vyšetření – může se jednat o testování krve a moči nebo třeba ultrazvuk – a navrhne léčbu. Ta může zahrnovat podávání léků, někdy ve formě injekcí. Záleží samozřejmě na příčině zvracení – může tedy dojít i na výplach žaludku, endoskopii nebo chirurgický zákrok. Ve vážnějších případech bude pes i hospitalizován.

Prevence nade vše

Zvracení samozřejmě nemůžeme zabránit na sto procent. Tu a tam našeho hafana nejspíš postihne, stejně jako jím tu a tam trpí lidé. Přesto lze i v tomto případě dbát na prevenci. Předně vašeho psa krmte kvalitním krmivem bez zbytečných chemikálií, barviv nebo dochucovadel. Nedávejte mu lidskou stravu, ani nevhodné pamlsky od stolu. Na procházkách dbejte na to, aby pes nesežral něco nevhodného a zrovna tak dobře schovávejte potenciální toxiny v domácnosti – jedná se o chemikálie, čisticí prostředky, ale také některé rostliny. V případě jakýchkoli pochybností ohledně zdravotního stavu vašeho psa se vždy poraďte s odborníkem.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest