onemocnění psa leptospirózou

Leptospiróza u psa je zoonotické bakteriální onemocnění, které bohužel často končí smrtí. Zoonóza je onemocnění, které je snadno přenositelné nejen mezi zvířaty, ale i přenosné na lidi. Je tedy třeba podchytit příznaky včas a řešit situaci s veterinářem, protože problém jako je právě leptospiróza není radno brát vůbec na lehkou váhu. Naopak, silná horečka a bolest svalů, těžké a dlouhodobé zvracení je příznakem toho, že je situace velmi vážná. A co vlastně tuto nemoc vyvolává? Jsou to hlodavci, stačí se napít vody, která je infikovaná jejich močí a váš pes je infikován. Myslíte si že jste o nemoci nikdy neslyšeli? Díky Rychlým šípům a osudu Tleskačova mistra Em znají leptospirózu i ti, kteří nevědí, že jí znají. Em se totiž nakazil  nevyléčitelnou nemocí, kterou roznášejí vodní krysy, a zemřel na celkový rozklad krve a otravu.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Očkování proti leptospiróze

Je ale pravdou, že leptospiróza u psa nemusí vůbec přijít ke slovu, stačí pouze to, aby byl jste nechali štěněte patřičně naočkovat (a přeočkovat). Kolem 12. a 16. týdne věku jsou ideální termíny pro očkování a přeočkování, které zajistí mladému psu imunitu. Tato vakcína patří mezi povinná očkování psů a veterinář by ji měl v každém případě aplikovat. Je také pravdou, že by mělo docházet ke každoročnímu přeočkování kvůli dlouhodobé imunitě – existují totiž různé kmeny leptospirózy a pes by po několika letech neměl odolnost vůči některým novým kmenům. Těch jsou vlastně přibližně dvě stovky.

Průběh leptospirózy u psa

Inkubační doba nemoci je jeden až dva týdny. Leptospiróza se dostává do krve a mozkomíšního moku cca po čtvrtém dni od infekce.  V dalších dvou až osmi dnech se šíří do celého těla a napadá játra a ledviny. Následný vývoj se odvíjí od protilátek psa.  Je-li jich dost, k onemocnění nemusí dojít. Pokud pes nemá dostatečnou imunitu, začíná masivní množení leptospir v krvi, což způsobuje kolaps zvířete. Nakažený pes krvácí z nosu, či trávicího traktu a rychle uhyne. Tato forma však není příliš častá. Častější forma s sebou nese akutní selhání ledvin, třes, krvácivé stavy s tečkovitými krváceninami na sliznicích či krvácení z nosu, do plic nebo do močových cest. Akutní forma probíhá velmi rychle, ale při rychlé léčbě nemusí být vše ztraceno.

Vyhledejte veterináře

Pozor, pokud máte podezření, že právě probíhá leptospiróza u psa, měli byste opravdu velmi rychle vyhledat veterináře. Nejen proto, že jde o onemocnění, které se může snadno přenést i na člověka (jak jsme si již řekli, je tzv. zoonotické). Veterinář udělá testy krve a moči, doporučí léčbu a podchytí možnou nákazu už v zárodku, kdy je ještě možná efektivní pomoc.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest