Pro uchovnění loveckých psů je jedna z podmínek absolvovat právě jarní svod. Na jarním svodu se zkušení kynologové (často to jsou rozhodčí výstav) snaží zjistit, zda se předvedený jedinec nevyjímá standardu a upozornit chovatele na co si dát pozor a co popř. zlepšit.
Při jarním svodu se kontroluje výška, srst, zbarvení, chrup, barva očí a celkové znaky psa. Z důvodu socializace je to pro psa velmi dobrá zkušenost, kde se potká se spoustou cizích lidí a psů.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Kdo pořádá jarní svod?

Jarní svod pořádá každé okresní myslivecké sdružení. V případě zájmu o jarní svod proto kontaktujte svoji okresní mysliveckou správu a tam Vás budou informovat o termínu a místu konání jarního svodu.

Podmínky účasti

1) Jarního svodu se zúčastní všichni lovečtí psi a feny všech plemen starší šesti měsíců. (Je lepší když je pes starší víc jak 10 měsíců. Když jdete na svod se psem, který má krátce po 6 šesti měsících, tak vám toho rozhodčí moc neřekne. Je to proto, že se kostra psa ještě bude vyvíjet a tudíž není pořádně co hodnotit.)

2) Majitel popř. vystavující osoba předloží průkaz původu psa.

3) Pes musí být zdravý bez známek nemoci.

4) Předvedení jedinci musí být vakcinováni proti vzteklině v době ne kratší jednoho měsíce a ne delší jednoho roku přede dnem konání svodu a dále proti psince, parvoviróze a infekčnímu zánětu jater dle návodu výrobce vakcíny tak, aby v době konání svodu byla zajištěna plná imunita proti výše uvedeným chorobám.

Musí se pes na svod nějak připravit?

Žádná zvláštní příprava není potřeba. Většinou se psi upraví jen podle potřeb ( vyčesání, vytrimování a možné zastřižení drápků) ale není to podmínkou. Nejde o výstavu. Co je ale dobré, tak aby byl předvedený jedinec ochoten si nechat podívat do tlamy na zuby. Proto ho již od malička na to zvykejte…nebudete mít pak problém na výstavách. (pokud si pes na výstavě nenechá zkontrolovat chrup, tak vás z výstavy vyloučí)

Jak probíhá jarní svod loveckých plemen?

Vše začíná přihlášením psa ke svodu, kde se přihlásí všichni účastníci jarního svodu. Poté se psi většinou rozdělí na malá a velká plemena. Pak už je samotný průběh svodu a předvedení psa rozhodčímu. V žádném případě si nic z toho nedělejte pokud vašeho psa nevychválí až do nebes. Jak jsem psal výše…když je pes hodně mladý, tak se ještě vyvine a za pár měsíců by bylo hodnocení úplně jiné.

[seznam_libisemi_shortcode]
[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest