Parazit, se kterým se setkal snad každý psí nebo kočičí chovatel. Klíště na nás čeká v létě na okrajích lesních cest, ve vysoké trávě a může se dostat i na dohled našich zahrad Zvláště pokud je v okolí vhodné prostředí pro jeho život. Pokud klíště u psa odhalíte, je třeba jednat co nejrychleji, ale zároveň ne zbrkle či ukvapeně. Jak vyndat psovi klíště ? S využitím speciálních pomůcek je to snadné. Nebojte, najít v srsti tohoto parazita je po výletu do přírody vlastně úplně normální, čím chundelatější pes, tím větší pravděpodobnost nálezu.
Chraňte psa i sebe
Pokud řešíte, jak vyndat psovi klíště, měli byste mít připraveny především latexové rukavice, a to pro případ, že se parazit roztrhne. Někdy stačí jen malý kousek jeho těla, který se vám nepozorovaně dostane například pod nehet a na zdravotní problém je zaděláno. Co dalšího bychom si měli připravit? Klíčový je hlavně nástroj, jenž se postará o vyndání klíštěte z psího těla, ať už je za uchem, na krku nebo spíše hůře přístupném místě.
Háček, karta, nebo kleště na klíšťata
Pro méně zkušené chovatele, kteří jsou spíše začátečníky, je tu účinná pomoc. Pokud si nejste jistí, jak vyndat psovi klíště a nechcete zbytečně udělat chybu, lze parazita postříkat speciálním sprejem. Ten doslova zmrazí jeho tělo a na vás bude už „jen“ pouhé vytažení, čímž také předejdete případům, kdy se pes před extrakcí zavrtí a způsobí, že klíště zbytečně roztrhnete. Plastový háček, speciální karta, se kterou půjde odstranění parazita snáz nebo kleštičky? V zásadě žádný předmět není špatný, ale nezapomeňte, že každý má svá specifika, která jsou popsána na obalu produktu. Například háček vyžaduje krouživý pohyb, ale řada jiných nástrojů zase pomalý, avšak pevný tah.
Čeho se vyvarovat při tahání klíštěte
Vyvarujte se použití olejů, lepidel, odlakovačů a dalších tekutin, které by mohli způsobit zvracení klíštěte a mohlo by dojít k přenosu nemocí.
Každodenní kontrola srsti je důležitá
Poté, co klíště odstraníte a například spláchnete do toalety nebo necháte doma naložené v lihu a ve zkumavce pro případ, že byste u pejska později pozorovali změnu na kůži a tím pádem znamení o možné infekci, byste měli zvíře ještě pořádně prohlédnout. Dost možná po návratu z vycházky nebude klíště jen jedno, zvláště během jarních měsíců jich může být v některých českých regionech poměrně dost. Co určitě doporučujeme, je využití antiparazitik. Ať už koupíte v obchodě obojky, kapky, sprej, nebo vyzkoušíte přírodní antiparazitika pro psy.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |