Snad by ani nešlo o to, že tento vnější parazit vypije pár kapek krve nebo že jeho odstranění možná psa trochu štípne, zvláště pokud se zapije do citlivých partií těla. Klíšťata jsou problémem hlavně proto, že přenášejí onemocnění, která se dají zařadit do kategorie kritická a smrtelná. Léta jsou obecně teplejší, zimy snad ani jako by nebyly – a to je pro klíšťata výborná živná půda, neboť nezmrznou a mohou se na jaře objevit v ještě větší míře. Městský park, hustý les, ale i vysoká tráva, kde číhají na každého savce, co zrovna projde kolem.

Začínají s jarním počasím, útočí i na podzim

S klíšťaty se obecně potkáte, pokud nastává jaro a teploty venku se dostanou třeba jen lehce na dvoumístnou hranici. Právě tehdy se totiž začnou tito parazité rojit, brzy budou následováni třeba komáry a mouchami. Klíště přenáší lymskou boreliózu, ale také virovou encefalitidu, babeziózu, hepatozoonózu nebo další onemocnění, i když je pravdou, že povědomí má většina populace hlavně o prvních dvou jmenovaných. Co s tím? Důkladná prevence a kontrola je samozřejmostí, ale někdy pomůže i dobře pročesaná srst, na které se nebudou klíšťata z vysoké trávy přichytávat tak snadno. Očkování psů je dobrá prevence.

I když je encefalitida poměrně vzácná, nejde o nic, co bychom chtěli zažít a totéž platí o našich psích kamarádech. Přibližně každé třetí klíště pak ve střevech přenáší borelie, které postihují savce i ptáky. Bakterie se uvolňují do těla hostitele zhruba až dvanáct hodin po přisátí, takže pokud klíště vyjmeme včas, je velká šance, že se žádné problémy neprojeví. I když, klíště je vlastně svým způsobem časovaná bomba.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

 

  • Lymská borelióza aneb horečka, kulhání, otoky, obecně nesnadný pohyb a nechutenství.
  • Inkubační doba je 2 až 3 týdny poté, co se klíště přisaje. Jako první se objeví vysoké horečky.
  • Spolehlivou diagnózu určitě jedině u veterináře, tak neváhejte s rychlou návštěvou ordinace.

A jak klíště odstranit? Především opatrně, ale současně dostatečně rychle – určitě nemáte důvod čekat, protože čím dříve parazita vyjmete, tím vyšší je pravděpodobnost, že nedošlo k žádné formě nákazy. Neměli byste zapomenout ani na to, že infekce může přejít i na vás, takže ochranné pomůcky rozhodně nepodceňujte, latexové rukavice jsou nutností. A jak tedy postupovat?

Pinzeta vlastně stačí, vyzkoušejte si to sami

Přiblížit pinzetu (nebo speciální háček, kartu z lékárny/zverimexu apod.), zachytit klíště a vytáhnout ho (pinzeta tahem, u háčku krouživý pohyb), co možná nejpečlivěji, tak, aby kusadla nezůstala v kůži a obsah střev se nevyprázdnil do krevního oběhu psa, což by mohlo znamenat problém. Likvidace klíštěte musí být rychlá a důkladná, vyvarujte se olejíčků a podobných rad, pro znehybnění parazita si kupte spíše speciální sprej, který klíště okamžitě zmrazí a nedojde k tomu, že by se neposedné štěně pohnulo a zkazilo vám celé započaté dílo. Klíště pak spláchněte do WC, což je nejsnadnější cesta. Rozhodně jej nepouštějte ven do trávy, je poměrně rychlé a brzy by mohlo být zase ve vás. Tady musí jít city k přírodě stranou, tohle zvíře musíte zneškodnit, aby vaši čtyřnozí přátelé mohli žít v klidu…

Prevencí proti klíšťatům může být spot-on, který po aplikaci do oblasti mezi lopatky účinkuje až měsíc, ale také speciální spreje, s přibližně podobnou dobou trvanlivosti ochrany. Někdy pomohou i speciální obojky, proti borelióze je možné psa očkovat – ale toto očkování není zárukou, že nemoc nepřijde, spíše připraví organismu potřebné protilátky a průběh onemocnění pak bude případně v lehčí formě. Je ale pravda, že boj s klíšťaty bude obecně během na dlouhou trať, takže si připravte pořádnou porci trpělivosti.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest