sporty pro psy a panicky

Máte nadšeného a aktivního parťáka, ale taky pocit že cvičit v řadě „lehni“ a „čelem vzad“ vás už nebaví? Pak vás možná zaujme některá méně tradiční psí disciplína. Nejdříve si zodpovězme otázku, proč se s pejskem něčím takovým zabývat a jakou to mají tyto psí aktivity výhodu proti procházkám.

 

  • Oba se naučíte nové věci. Bude vás to rozvíjet fyzicky i psychicky (třeba se zlepšíte v důslednosti a trpělivosti) a ve finále budete pyšní na to, co váš pejsek umí a že jste ho to sami naučili.
  • Neuvěřitelně se prohloubí pouto mezi vámi a vaším psem. Na procházce jste sice spolu, ale v podstatě každý sám. Pejsek se proběhne, pohraje si možná s jiným psem, ale nikoli s vámi. Naučí se bavit sám a vás bude brát jako společníka, ne jako parťáka, od kterého očekává něco zajímavého. Naopak se může snadno stát, že budete ten nepopulární, kdo ho odvádí od příjemných a zajímavých věcí.
  • Pokud budete se svým pejskem dělat něco, co vás oba baví, pejsek se naučí, že od vás přicházejí příjemné věci. Bude vás mnohem víc sledovat a mnohem ochotněji poslouchat. Zlepší se vám přivolání, protože ho nebude brát jako „achjo, konec zábavy“, ale naopak „super, začne zábava s pánečkem“.
  • Výrazně zlepšíte socializaci vašeho pejska. Pozná jiná prostředí, další parťáky a jen tak něco ho nezaskočí.
  • Obohatíte si život. Novými výzvami, novými činnostmi a také novými psími přáteli.

Možná si nejste jistí svou fyzickou kondicí, protože se přece mluví o psích sportech. Jistě, můžete sportovat i vy, ale většinou je to pejsek, který sportuje. A jsou i „sporty“, které můžete trénovat i doma v obýváku. Míra fyzické námahy, kterou hodláte investovat, je jen na vás.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Výběr sportu se psem

Než začnete vybírat, co by se vám líbilo, zvažte fyzické možnosti pejska. Překvapivě výška nebývá problém, i s jezevčíkem se můžete věnovat třeba sutinovému vyhledávání, jeden takový byl na minulém mistrovství světa. I canicross můžete praktikovat s malými plemeny, jen musíte být smířeni, že vám v běhu příliš nepomohou.

Pozor dejte jen na zdraví pejska. Těžká plemena by určitě neměla příliš běhat ani skákat, plemena s krátkou čenichovou partií mívají problém v teplém počasí. Podobná specifika mají i některá další plemena psů, takže pokud si nejste jistí vhodností vybrané psí aktivity, zeptejte se svého chovatele nebo veterináře. Dále zvažte zdravotní dispozice konkrétně vašeho pejska a také věk. Ke skákání a fyzicky náročnějším aktivitám bychom měli pejska pustit až po dokončení růstu, nejlépe po dosažení jednoho roku. Co se týče výcviku (ať už pro cokoli), na „vážné“ cvičení je také čas, až když pejsek dospívá, nicméně příprava a rozvoj ve štěněcím věku je nesmírně přínosná. A hlavně je to velká zábava. Pamatujte, že ať děláte cokoli, dobře bude pejsek dělat jenom to, co ho opravdu baví (to máme koneckonců se psy společné), takže první rok života věnujte hlavně rozvoji motivace.

Dejme slovo pejskovi

Jaký je váš pes? Co rád dělá? Jaké psí aktivity ho baví? Je to temperamentní blázínek, pro kterého je běhání nade vše? Zkuste coursing a nemyslete, že to je jen pro chrty! Případně pokud jste aktivní i vy, můžete vybírat mezi canicrossem, bikejoringem nebo scooteringem (koloběžkou). Je-li to atlet, před kterým si žádná překážka není jistá, určitě bude šikula na agility. Nebo můžete zkusit frisbee, případně poměrně nový flyball, který kombinuje překonávání překážek a přinesení tenisáku. Pejsek, který se rád přetahuje, by mohl uvítat obrany. Doba, kdy se kousalo pouze se služebními plemeny, je dávno pryč, dneska se obrany berou opravdu sportovně a vyřádí se při nich i malí psi.

Pokud máte závisláčka, kterého zajímá cokoli, co jde dělat něco s vámi, vybírejte mezi obediencí, dog dancingem nebo ho třeba jen naučte pár triků pomocí pozitivního posilování. Je-li kontaktní a všechny milující, zvažte, jestli se nevěnovat canisterapii. Není to sice sport jako takový, ale rozhodně tím rozdáte spoustě lidí spoustu radosti.

Specifické aktivity dle plemene psa

Pro některé sporty jsou vhodná plemena s určitými vlohami. Podobně jako pro lovecké psy je nejvhodnější lovecký výcvik, ovčácká plemena budou nadšená z pasení, které mají v genech. A nemusíte si kvůli tomu nutně pořizovat stádečko ovcí, na internetu najdete profesionály, kteří vám poskytnou stádo i pomoc. Své sporty mají i bull plemena, která jsou poněkud specifická. Je jich několik a prověřují jejich sílu a houževnatost. Většinou spočívají v udržení se na peškovi, překonávání překážek nebo v tahu. Pokud je váš pejsek zvědavý a vy máte rádi dobrodružství, zkuste záchranařinu. Tedy vyhledávání osob buďto v přírodě nebo na sutinách.

Ani v případě, že se pejskovi nechce moc hýbat nebo má zdravotní omezení, nejste ze hry venku. Můžete vyzkoušet „královskou disciplínu“ stopování, a pokud je i to příliš náročné, při noseworku se fyzicky neunavíte ani jeden. Zkrátka na své si přijde každý a to jsem zdaleka nevyjmenovala všechny možnosti. Stačí jen chuť.

Autor: Kateřina Lipinská | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest