Svého psa možná berete jako výhradně vašeho parťáka a nejlepšího kamaráda. Přesto nesmíte zapomínat, že by pes měl umět vycházet i s ostatními lidmi – se všemi členy domácnosti, příbuznými, kamarády i příležitostnými návštěvami. Zvykat byste ho měli už od štěněte nebo od chvíle, kdy si jej jako dospělého přivedete domů.
Změny v domácnosti
Socializace psa je disciplína, o které pravděpodobně všichni pejskaři slyšeli a jistě se jí i zodpovědně věnují. Znamená mimo jiné navyknout zvíře na nejrůznější situace (cestování, procházky, obchod, návštěvy a podobně). Tento proces však probíhá i ve vaší vlastní domácnosti a není definitivní – v životě vás mohou postihnout nejrůznější změny, se kterými se musíte popasovat nejen vy, ale i váš čtyřnohý kamarád. Patří sem například nový partner nebo narození dítěte. Jak v takovém případě postupovat, aby si pes na novou situaci zvykl?
Pes a děti
Pokud si má váš pes zvykat na děti, ať už vaše vlastní nebo třeba na občasné návštěvy kamarádů či příbuzných s jejich potomky, pak je nejlepší držet se několika základních pravidel:
- Nikdy nenechávejte malé děti se psem samotné. Majitelé chlupáčů mají často tendence věřit, že pes nikomu neublíží, zatímco rodiče si rádi myslí, že jejich dítě je vzorně vychované a neudělá nic nepředloženého. Obě strany se přitom mohou mýlit. Dítě často udělá prudký pohyb, kterého se pes lekne, nebo na hafana sáhne nesprávným způsobem, který ho zabolí. Pes se pak v úleku nebo obraně ožene, chňapne po dítěti a neštěstí je na světě. Takže vězte, že dozor dospělých je vždy na místě. Ve společnosti dětí nezapomeňte na svého psa mluvit klidným a sebejistým hlasem, aby se cítil dobře a uvolněně.
- Děti učte, jak se ke psovi správně chovat. Vysvětlete jim, že psa nesmí tahat ani ho bouchat nebo po něm cokoli házet. U menších dětí, které z toho nemají rozum, to může být oříšek, ale je to součást výchovy, a pokud chcete v domácnosti dobře fungovat, musíte si poradit. Zkuste třeba využít plyšovou hračku, na které s dítětem chování k psovi nacvičíte. Nezapomeňte mu taky ukázat, jak psa správně pohladit – tedy po srsti, nikoli proti ní.
- Dětem taky vysvětlete, že psa nesmí nadbytečně otravovat. Určitě by ho neměli rušit, když spí nebo jí. To jsou situace, kdy se hafan může cítit ohrožený a reagovat vrčením nebo v horším případě nějakým tím chňapnutím, protože zkrátka chrání sebe a své zdroje.
- Dovolte dětem v rámci možností a úměrně jejich věku pomáhat s péčí o zvíře. Můžou vyměnit vodu nebo nasypat granule do misky. Pomůžete tím posílit pouto mezi vaším potomkem a psem.
Pes a noví dospělí členové domácnosti
Nový partner nebo spolubydlící může být i pro vzorného psa docela výzva. Některým zvířatům zkrátka trvá delší čas, než si zvyknou na změnu. Poučte proto partnera či jiného nového člena domácnosti, aby byl trpělivý a seznamoval se se psem pomalu. Ideální je, když začnou psovi dávat základní povely a odmění ho nějakou tou dobrůtkou. Ze startu by s ním naopak neměli za každou cenu hrát divoké hry – u některých psů by i taková přetahovaná mohla brzy přerůst v seriózní boj. Na psa nijak netlačte a nenuťte ho do společnosti nového člověka, pokud se na to necítí. Dejte mu prostor pohybovat se v bytě jako obvykle a třeba vás překvapí, až si za novým člověkem přijde sám.
Pes a hosté
Tady je to podobné jako s novým partnerem nebo spolubydlícím, s tím rozdílem, že když se pes nechce kamarádit, není to žádná tragédie. Nechte mu jeho prostor a do ničeho ho nenuťte. Nic ale nezkazíte, když návštěvě podstrčíte pamlsek, který může hafanovi nabídnout. Myslete na to, že nejlepší je pravidelný trénink – zvěte své kamarády často, aby si pes na přítomnost „cizích“ zvykl. V budoucnu pak bude tyto situace zvládat lépe a lépe.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |