Socializace psa je proces kdy se jedinec začleňuje do společnosti. U psů to znamená, že se štěně seznamuje s různými situacemi, okolním ruchem jinými zvířaty atd… Když je pes ještě štěně, věnujeme této části velkou pozornost, protože během prvních měsíců života vnímá svoje okolí jinak než v průběhu života. Pro formování jeho způsobu chování a charakteru v dospělém věku je důležitá právě socializační fáze jeho štěněčího života, a to třetí až šestnáctý týden. Zkušenosti a dojmy, které štěně získává v tomto období ve vztahu ke svým sourozencům, rodičům, ve vnímání okolí s jeho individualitami (např. jiné druhy zvířat) v potkávání se s rozmanitými objekty a přežívání různých situací, mu potom slouží jako porovnávací kritéria v celým dalším životě.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Socializační fáze psa

Socializační fáze má formující charakter, kladou se v ní základy nejdůležitějších vlastností dospělého psa. Štěňátku byste proto měli v tomto období bezpodmínečně poskytovat dostatek příležitostí na to, aby svůj svět prozkoumalo a prožilo na mnoho způsobů. Chovatel, ale samozřejmě i majitel štěňátka , má na to hodně možností a prostředků. Značnou mírou může přispět k tomu, aby se štěně odmalička vyvíjelo pozitivně, aby z něho vyrostl sebevědomý a veselý pes.

Socializační fáze ve vztazích ke psům, lidem, jiným druhům zvířat, neživým předmětům a různých situacím trvá různě dlouho a časové přechody v jejím rámci jsou plynulé. Socializační fáze je pro štěně důležitá nejen z hlediska poznávání prostředí, které ho obklopuje, ale i proto, aby si osvojilo nevyhnutelné zásady v komunikaci se svými druhy (sourozenci, rodiče).

Většinu zásad chování, které pes potřebuje na bezproblémový kontakt se svými druh, štěňata nedostávají do vínku. Musí se všechno naučit. Větší část toho se učí při hrách a hravých šarvátkách mezi sourozenci, brzy i při hře s jinými psy a lidmi. Psi, který jako štěňátka dostali hodně příležitostí na hry, nemají v dalším období svého života problémy při komunikaci s jinými psi.

Štěně a socializace

S jakými věci by se mělo stěně seznamovat?

Péče: kontrola uší; stříhání drápků; kontrola + čištění zubů; kartáčování – trimování; zvykání na vodítko, obojek, postroj; malá výstavní plemena zvykat na stání na stole (na výstavách se malá plemena dávají na stůl a ne každý pes se cítí na stole bezpečně) , atd.

Zvuky: zvuk vysavače, fénu, bouřky nebo ohňostroje, hluboké hlasy, potlesk, vysoké hlasy, zvuk sekačky na trávu, zvonek, klepání na dveře, myčka na nádobí, automobilový provoz atd.

Zrak: pohybující se auta, otevírající se dešťník, pohybující se objekty, kola, skatebordy, atd.

Lidé: Různého věku, barvy pleni, velikosti postav; Dále s lidmi: na vozíčku, chodci, o berlích, s batohem, s kabátem, s kloboukem , s brýlemi, atd.

Události a prostředí: jízda autem, jízda vlakem, návštěva veterináře, školička pro štěňata, obchod se zvířecími potřebami, zoo, městské parky

Ostatní zvířata: sesznámení s dobře socializovanými štěňaty, neagresivními dospělími psy, s kočkami, koňmi, atd

Hračky: seznámení s různými druhy žvýkacích a trhacích hraček, míčky, atd

Chození po různém povrchu: na bublikové fólii, trávě, betonu, ve sněhu, přes potůček, na papíru z kartonové krabice, atd

Tento seznam se nemusí striktně dodržovat. Jsou to věci pro inspiraci které se dají použít. Čím více nových věcí štěněti představíte tím lépe.

Socializace
se psy: asi od 3. do 6. týdne života
s lidmi: asi od 4. do 12. týdne života
s jinými druhy zvířat: asi od 4. do 16. týdne života
s neživými předměty a situacemi: asi od 6. do 18. týdne života

Jak socializovat štěněte

Pro zvykání štěňat na tyto události a činnosti, musíte být pro psa oporou a motivovat ho. Dobrá socializace bude psovi dobrou pomocí v dospívání. Cvičení mějte krátké a zábavné. 1 až 3 minuty je víc než dost pro většinu štěňat.

Když děláte cvičení „péče“ je lepší aby u toho byly dva lidé – jeden drží psa a druhý „třeba psovi kontroluje zuby “. Při kontrole zubů použijte třeba „heslo“ zuby. Tím si pes navykne a příště bude vědět, co má očekávat. Je dobré po každém úkonu psa odměnit nějakým pamlskem. Když je pes více sebejistý při kontrole zubů můžete začít s dalším cvičením.

Při seznámení se zvuky postupujte opatrně aby se štěně nevylekalo. Když ho budete chtít zvykat na zvuky městské dopravy, tak s ním nechoďte hned do centra, ale začněte někde na klidnějších místech a postupně se přibližujte k většímu hluku. Štěně při procházce hodně chvalte a mluvte na něj.

Není na škodu když na procházce někoho požádáte, jestli by si štěně nepohladil. Tím se vyhnete problémům s nedůvěřivosti vůči ostatním lidem v dospívání. Štěně zvykejte i na malé děti.

 

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest