Giardie léčba

Co je Giardie u psa? Je to nepříjemný zdravotní problém, který souvisí s tenkým střevem. U Giardie (lamblia) jde o jednobuněčného nepřítele, jenž může zvláště starším zvířatům nebo pejskům s horší imunitou způsobit velké komplikace. Přitom se nezaměřuje jen na psy, jeho různé formy se týkají i lidí nebo ptáků, případně fretek a lam. Parazit je rozšířený celosvětově a k vašemu zvířeti se dostane poměrně snadno. Stačí hlt infikované vody nebo například kontakt se zvířetem, které v sobě giardiózou má.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Prvok, se kterým se bojuje celé týdny

útulcích nebo tam, kde je více psů pohromadě, se tomuto prvoku poměrně dobře daří a bitva s ním je skutečně během na dlouhou trať. Giardióza u psa může trvat třeba až tři měsíce a zvláště tehdy, když je podnebí vlhké a chladné, má parazit výborné podmínky pro svůj rozvoj. Mráz sice nezvládne, ale v chladné vodě – s teplotou jen lehce nad nulou – může žít i pár měsíců. Pokud se voda deset minut povaří, budou pryč, ale nedostatečné množství chlóru v této životodárné tekutině je pro ně spíše bonusem. Giardie u psa se nejčastěji šíří kontaktem s výkaly hostitele prvoků, tudíž stačí jen opravdu málo, méně častý je pak přenos z potravy nebo vody. Cysty mohou teoreticky přenášet i zástupci říše hmyzu.

 

Příznaky giardiózy

A co příznaky? Drobný zánět, ale někdy také akutní průjem. V trusu, který poměrně dost zapáchá a působí na pohled mastně, najdeme někdy i hleny. Pes při napadení tímto prvokem sice vůbec nemá např. horečku, ale někdy zvrací a nemá nejmenší chuť k jídlu, což je obvyklé hlavně u mladších zvířat.

Léčba giardiózy

Jak se léčí giardie u psa? Veterinář má k dispozici mnoho látek, které spolehlivě zničí vegetativní stadia i spory Giardie lamblie. U vás v domácnosti je pak vhodné dodržovat maximální možnou hygienu, zvláště pokud žijeme v domácnosti s dětmi nebo seniory. Doporučuje se také postup jako u boje proti vším a blechám. Dezinfekce pelíšku, misky, ať už vodou nebo i sofistikovaným parním čističem, ale také dieta – pes musí dostat lehce stravitelná jídla.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Unsplash.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest