Na vašem mazlíčku se můžou vyskytnout paraziti, mezi které nejčastěji řadíme blechy a klíšťata. Ty spadají do skupiny vnějších parazitů, jelikož se nenachází pod kůži zvířátka. Mezi hlavní příznaky zablešení vašeho mazlíčka patří rozhodně neklidnost. Psa, ale i kočku, bude svědět kůže, bude se neustále drbat, ale stále nebude mít dostatečný pocit, že nepříjemný pocit ustává. Klíšťata nejsou vůbec vzácným parazitem, ale mohou způsobit i ochrnutí, tudíž není dobré to podceňovat. Mezi vnitřní parazity patří červy, kterými například jsou tasemnice a škrkavky. Škrkavky jsou nečlánkovití paraziti, kteří mají velice světlou barvu, ale také ne čistě bílou. Nejčastěji se nacházejí v tenkém střeva koček a psů. Jejich vývoj je poměrně jednoduchý. Jakmile váš mazlíček někde nevědomky pozře larvu tohoto parazita, dostává se mu automaticky i do plic. Psa to nutí kašlat, tudíž se mu nové larvy vrací do úst, které následně znovu spolkne nebo přenese na jiného psa. Parazit takto dospěje a množí se dál stejným cyklickým způsobem.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Tasemnice

Tasemnice je větší podoba škrkavky. Jejich stavba těla je velice podobná, avšak liší se přenášením. Škrkavka se totiž dostává ze psa ven pomocí jeho výkalů. Psa tyto paraziti donutí k tzv. „sáňkování“, kdy si tře určitou část svého těla o zem. Nejčastěji k tomu vyhledávají koberce, protože mají pocit, že je to zbaví nepříjemného svědění. Nejlepší variantou, jak pomoci psům, kteří jsou napadeni vnitřními parazity, je jednoznačně odčervení, které je třeba podstupovat nejméně jednou za rok.

Antiparazitika a jiná ochrana

Na vnější parazity zapůsobí antiparazitika jako je obojek proti klíšťatům a blechám, ale také kapky, které mají stejné účinky, pouze se ze psa rychleji vymyjí. Mnoho lidí váhá, kterou volbu prevence si mají vybrat, nejlépe to dokáže posoudit veterinář, který zváží velikost a rasu daného psa, po té doporučí určité dávkování kapek nebo přesnou velikost obojku. Antiparazitické obojky se tudíž dělají na malé, střední a velké rasy psů. Rozhodující informací je zde také váha psa a jeho láska k vodě. Jakmile hrozí, že by byl ve vodě velice často, doporučí vám nejspíše obojek. Mimo tyto dva nejvyhledávanější preventivní zdroje ochrany existují také spreje, které by měly odradit podobné parazity, jelikož cítí jeho silný a nepříjemný zápach. Avšak nezapomínejte, že některá zvířata mají problém s nasprejováním preparátu přímo na kůži, respektive srst. Také je důležité, aby se pes takto opatřil dva dny před samotným koupáním, tudíž je důležité psa hlídat.

Jakmile zbavíte psího kamaráda vnějších i vnitřních parazitů, stále není úplně vyhráno. Mnoho lidí to takto nechá, ale správně by se mělo vyčistit i prostředí, ve kterém pes žije.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest