hluchý pes

Zaznamenali jste u vašeho psího kamaráda signály, které poukazují na problémy se sluchem? Pak je na místě konzultace s veterinářem. Ten může v rámci vyšetření přistoupit i k takzvanému BAER test sluchu. Díky němu se dozvíte, zda se váš pes nepotýká s částečnou nebo úplnou hluchotou.

Na vině je dědičnost i stáří

Hluchota postihuje zvířata, zrovna jako lidi. U psů ji dělíme na dědičnou a získanou. Dědičná neboli vrozená hluchota se začne projevovat zhruba ve 3 až 4 týdnech věku, tedy v době kdy dojde k vyvinutí aparátu vnitřního ucha. Příčina není známá, víme ale, že existují psí plemena, která jsou k vrozené hluchotě náchylnější. Jedná se například o dalmatiny, německé dogy, americké buldoky nebo irské vlkodavy. Dědičná hluchota je také často spojována s bílým zbarvením srsti, a to i v případě, že se jedná pouze o bílé skvrny.

Dědičná hluchota může postihnout jen jedno ucho, stejně jako obě. Je bohužel neléčitelná, ale i hluchý pes samozřejmě dokáže prožít pěkný život. Druhým typem hluchoty je ta získaná. Nejčastější příčinu v tomto případě představuje věk a s ním spojené změny na sluchovém aparátu. Psi jsou ohrožení zejména po desátém roku života. Dalšími příčinami mohou být nejrůznější onemocnění (například záněty ucha), úrazy hlavy, časté a nadměrné vystavování hluku nebo užívání některých léků.

Jak se hluchota u psů projevuje

Co se týče vrozené oboustranné hluchoty, dá se odhalit poměrně brzy. I laik obvykle záhy pozná, že je se štěnětem něco v nepořádku. Projevuje se totiž jinak než jeho zdraví sourozenci. Nereaguje na hlasité zvuky, nevzbudí se, když je doba krmení, a klidně spí, zatímco ostatní štěňata dovádí. Pokud ovšem pes neslyší jen na jedno ucho, je mnohem těžší tuto vadu odhalit. Může se ovšem stát, že zvíře reaguje nepřiměřeně (leká se, je agresivní), a to i v situacích, kdy se ostatní psi chovají normálně.

U získané hluchoty můžete pozorovat, že pes přestává reagovat na vaše povely, i když byl do té doby poslušný. Nevybudí ho ani jindy oblíbené zvuky jako šustění sáčku s pamlsky, domovní zvonek nebo oblíbená hračka. Pokud je váš hafan starší nebo prodělal onemocnění uší, určitě tyto projevy neberte na lehkou váhu a zajděte k veterinárnímu lékaři.

BAER test sluchu hluchotu spolehlivě odhalí

Jediným spolehlivým pomocníkem pro prokázání, nebo naopak vyloučení psí hluchoty je takzvaný BAER test. Jedná se o zkratku z anglických slov brainstem auditory evoked responses. Tento test měří elektrickou aktivitu ve sluchovém aparátu vnitřního ucha. Výsledek se zobrazuje jako křivka, podobně jako třeba vyšetření EKG.

Na tento úkon je potřeba se předem objednat. Pes podstoupí anestezii – obvykle stačí jen lokální. Kolem uší a na temeno hlavy psa se poté nasadí elektrody a do uší se pomocí sluchátek vysílají zvukové stimuly. Celé testování většinou trvá 10 až 20 minut a pes během něj musí být naprosto v klidu. Po testu majitel obvykle obdrží certifikát s výsledky.

Jak na hluchého psa

Pokud testování hluchotu potvrdí, nevěšte hlavu. S pejskem sice budete muset zacházet trochu jinak než se zdravým jedincem, přesto vás bude i nadále provázet jako váš věrný parťák. Co se týče povelů, budete muset logicky zapomenout na ty slovní. Pes se ale dokáže naučit reagovat na vaše gesta, případně výrazy tváře. Ideální je oslovit odborníka, který má s hluchými psy zkušenosti a s výcvikem vám pomůže.

Myslete i na to, že hluchý pes je ohroženější a zranitelnější. Neslyší přijíždějící auto ani jiné varovné zvuky. V běžném provozu ho proto mějte raději na vodítku. Pouštějte ho pouze v místech, kde jste si stoprocentně jistí jeho bezpečností.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest