F.C.I. – Standard

č. 77 / 06.04.1998 / GB

ZEMĚ PŮVODU

Francie, Belgie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU

17.09.1990

VYUŽITÍ

Společenský pes

KLASIFIKACE F.C.I. Skupina

9. Skupina – Společenská plemena

KLASIFIKACE F.C.I. Sekce

9. Malí kontinentální španělé

Pracovní zkouška

Ne

 

 

Všeobecně

CELKOVÝ VZHLED

nádherný malý španěl, s normální, harmonickou stavbou těla, dlouhou srstí, středně dlouhou tlamou, která je ale kratší než lebka, živou povahou, elegantní, ale přitom robustní, s hrdým držením těla a s lehkým a elegantním pohybem. Délka jeho těla je o něco větší než výška.

HLAVA

Hlava

v normálním poměru k tělu a proporčně lehčí a kratší než u velkých a středních španělů.

Lebka

ne příliš zaoblená, a to ani z profilu ani zpředu, někdy slabě vykazující čelní vrásku.

Stop

prohlubeň dostatečně výrazná. U těžších psů je tato prohlubeň méně zřejmá, ale stále vyjádřená; u velmi malých psů je jasně vyznačená, aniž by vykazovala náhlý zlom.

Nosní houba

malá, černá a zaoblená, ale na špičce mírně zploštělá.

Tlama

kratší než lebka, jemná, zašpičatělá a nepříliš vklenutá po stranách; nesmí být vytočená vzhůru.

Nosní hřbet

rovný.

Pysky

silně pigmentované, tenké a dobře přiléhající.

Čelisti/Zuby

poměrně silné, normální dobře se uzavírající skus.

Jazyk

nesmí být viditelný; je považováno za vadu, jestliže je stále viditelný nebo není zatažen po dotyku prstem.

Oči

poměrně velké, dobře otevřené, tvaru velké mandle, nevystupující, posazené poměrně nízko, vnitřní koutek oka leží na styku lebky a tlamy. Oči jsou tmavé barvy a výrazné. Oční víčko je silně pigmentované.

Uši

poměrně jemné, ale pevné. Ať je ucho vztyčené nebo zavěšené, při prohmatání nesmí chrupavka končit ostrou špičkou. Uši jsou nasazené poměrně daleko vzadu na hlavě, dostatečně široce, takže odhalují mírně zaoblený tvar lebky.

Varieta se zavěšenýma ušima, nazývaná PHALENE

V klidu je ucho nasazeno vysoko, podstatně výše než v úrovni očí, neseno zavěšeně, ale přitom je poměrně pohyblivé. Je ozdobeno vlnitou srstí, která může dosahovat poměrně velké délky, což propůjčuje psovi roztomilý vzhled.

Varieta se vztyčenýma ušima, nazývaná PAPILLON

Ucho je nasazeno vysoko, ušní boltec dobře otevřený a natočený ke straně; vnitřní strana boltce tvoří s horizontálou úhel přibližně 45°. V žádném případě nesmí ucho směřovat nahoru, čímž by bylo podobné špicovitému typu ucha, a to musí být v každém případě odmítáno. Vnitřek ušního boltce je pokryt jemnou srstí, také vlnitou. Nejdelší prameny srsti dosahují mírně za okraj ucha. Vnějšek boltce je naproti tomu pokryt dlouhou srstí vytvářející spadající prameny (závěs), dosahující hodně za okraje ucha. Křížení obou variet často přináší polovztyčené uši s klopenou špičkou; tato smíšená forma nesení ucha je závažnou vadou.

KRK

střední délky, v zátylku mírně klenutý.

TRUP

Hřbetní linie

není ani příliš krátká, ani klenutá, ani pronesená, ale ani plochá.

Bedra

pevná a mírně klenutá.

Hrudník

prostorný, dostatečně hluboký. Obvod hrudníku měřený mezi posledními dvěma páry žeber musí být přibližně roven výšce v kohoutku. Žebra jsou dobře vyklenutá.

Břicho

mírně vtažené.

OCAS

nasazen poměrně vysoko, dosti dlouhý, prameny bohaté srsti vytvářejí prapor. V pohybu je ocas nesen zvednutý v úrovni hřbetu a v oblouku, špička ocasu se může dotýkat hřbetu, ale nikdy by ocas neměl být zcela stočený nebo ploše ležet na hřbetě.

Končetiny

Končetiny

končetiny jsou rovné, pevné, jemné. Nesmějí budit dojem vysokonohého psa. Při pohledu zpředu i zezadu jsou končetiny rovnoběžné.

Plece

dobře vyvinuté, dobře spojené s trupem.

Nadloktí

stejné délky jako ramenní lopatka, normálně úhlené, dobře spojené s lopatkou, dobře přiléhající k tělu.

Nadprstí

při pohledu z profilu dobře patrné.

Hlezenní kloub

normálně úhlený.

TLAPKY

poměrně dlouhé, nazývané „zaječí tlapky“, spočívající stejnoměrně na polštářcích. Silné drápky, nejlépe černé. Mohou být světlejší u hnědých a bílých psů (bílé drápky u bílých psů nebo u psů s bílýma nohama nejsou vadou, pokud je pes jinak dobře pigmentován). Prsty jsou silné, s tvrdými polštářky, dobře osrstěné v meziprstí jemnou srstí dosahující za špičku chodidla a vytvářející špičku.

POHYB

hrdý, volný, lehký a elegantní.

OSRSTĚNÍ

SRST

srst je bez podsady, bohatá, lesklá, vlnitá (ovšem nikoliv kudrnatá), s hedvábnými odlesky, při dotyku není příliš měkká. Chlupy jsou vsazeny naplocho, poměrně jemné, lehce zaoblené díky zvlnění. Vzhled srsti je podobný vzhledu srsti anglického toy španěla, ale výrazně se liší od srsti pekingského palácového psíka, zároveň se ani trochu nepodobá srsti špice. Na obličeji, na tlamě, na přední straně končetin a na spodní straně hlezna je srst krátká. Středně dlouhá srst je na trupu. Na krku je srst delší a vytváří límec a náprsenku, spadá ve vlnách po hrudníku, vytváří závěs na uších a na zadní straně hrudních končetin. Na zadní straně stehen vytváří jemná srst bohaté „kalhotky“. Mezi prsty mohou být malé chomáčky srsti, které mohou přesahovat prsty, pokud ovšem nedodávají tlapce těžkého vzhledu, a naopak ji vzhledově zjemňují a prodlužují. Někteří psi se skutečně dobrou kondicí srsti mají 7,5 cm dlouho srst na kohoutku a pramínky srsti až 15 cm dlouhé na ocasu.

BARVA

Na srsti může být jakákoliv barva na bílém základu. Na trupu a končetinách musí bílá barva převažovat. Na hlavě je bílá barva nejlépe v podobě méně či více širokého znaku. Bílé znaky jsou povolené na spodní části hlavy, ale převažující bílá barva na hlavě je vadou. V každém případě musí být pigmentovány pysky, oční víčka, a především nosní houba.

Ostatní

Výška v kohoutku

okolo 28 cm

Hmotnost

dvě kategorie

 

 • 1) méně než 2,5 kg pro psy i feny.
 • 2) 2,5 kg až 4,5 kg pro psy, 2,5 kg až 5 kg pro feny.

 

Minimální hmotnost je 1,5 kg.

VADY

jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

 • plochá lebka, lebka jablkovitého tvaru a vypouklá jako u anglického toy španěla.
 • stop příliš vyznačený nebo nedostatečně vyznačený.
 • nosní houba nikoliv černá.
 • tlama vyklenutá nebo vydutá.
 • depigmentace pysků.
 • podkus, a zvláště předkus.
 • malé oko, příliš kulaté, vystupující, světlé oko; viditelné bělmo, když pes hledí přímo vpřed.
 • depigmentace okrajů očních víček.
 • vyklenutý nebo pronesený hřbet.
 • stočení ocas, spočívající na hřbetě; spadající na stranu (pokud spadá na stranu kostra ocasu, nikoliv spadající dlouhé prameny srsti).
 • nerovné (prohnuté) hrudní končetiny.
 • uzlovité klouby nadprstí.
 • slabé pánevní končetiny.
 • pánevní končetiny, které při pohledu zezadu nemají vertikálu stehna – hlezna – tlapky.
 • jednoduché nebo dvojité paspárky na pánevních končetinách jsou nežádoucí a představují vadu na kráse. Doporučuje se jejich odstranění.
 • vtočené nebo vytočené tlapky.
 • drápky nedotýkající se země.
 • nedostatečné, příliš jemné nebo chomáčkovité osrstění; chlupy vsazené rovně nebo rovné; vlnovitá srst; podsada, naznačující křížení se špicem.

VYŘAZUJÍCÍ VADY

 • růžová nebo růžově skvrnitá nosní houba.
 • přehnaný prognathismus, předkus nebo podkus do té míry, že se řezáky už nedotýkají.
 • paralyzovaný nebo stále viditelný jazyk.

Poznámka: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Zdroj: www.cmku.cz

 

Pin It on Pinterest